Hlavní navigace

Rakovina ledvin nebolí, ale zabíjí. Nechte se zdarma vyšetřit!

Sdílet

Je to tak trochu záhada: každý rok přibývá lidí s rakovinou ledvin, a lékaři neumí vysvětlit proč. Problémů s ledvinami je ovšem mnohem více. Proto se dialyzační centra v Česku rozhodla už popáté oslavit Světový den ledvin, který připadá na čtvrtek 11. března tak, že v ten den otevřou dveře ordinací všem lidem, kteří si chtějí nechat ledviny zkontrolovat.

Jak takový problém s ledvinami vypadá? Tomáši Kapounovi bylo teprve třiadvacet, když kráčel po ulici a bez varování ho srazila na chodník ostrá bolest v kříži. Skončil v nemocnici na kapačkách s diagnózou ledvinové kameny. „Doktoři se zhrozili mého pitného režimu, jenže já si to vůbec neuvědomoval, že denně vypiju u počítače tak tři čtyři kafe a večer občas nějaké to pivo v hospodě, a to je všechno,“ vypráví dnes už třicetiletý grafik.

pití

Poučil se ale včas, vystrašený lékaři, že ještě dva tři takové záchvaty a stejná životospráva a selžou mu ledviny. Od té doby se nehne z domu bez půllitrovky vody. „A to ať se děje co se děje, vodu musím mít pořád v ruce a vláčím ji s sebou třeba i na výstavy a do divadel, i když s tím tam mám občas problémy. Ale obvykle stačí říct, že mám nemocné ledviny a pustí mě dovnitř i s flaškou v ruce. Už to totiž nechci zažít, ten ledvinový záchvat byla strašná bolest,“ popisuje.

Čtěte téma: Zánět močových cest – nejlepší je prevence 

Zánět močových cest se může projevovat velmi nenápadně, dokonce si ho ani nemusíte všimnout, ale banální infekce se může vyvinout až do hnisavého zánětu ohrožující ledviny. Za infekcí stojí škodlivé bakterie, které se vyskytují v močovém měchýři.

„Pokud budete pít jen hrnek vody denně, garantuju vám, že si problém vypěstujete. Může to trvat pár let, ale problémy zaručeně přijdou,“ říká primář dialyzačního střediska v Praze na Bulovce Vladimír Vojanec. „Mnohem horší však je, když má člověk vyšší krevní tlak, tedy více než 140/90, a neví o tom, nebo se s tím neléčí. Pak hrozí selhání ledvin poměrně rychle, třeba i za dva roky,“ upozorňuje nefrolog.

Ve větším nebezpečí jsou muži

Statistiky hovoří neúprosně: každý desátý člověk v Česku má problémy s ledvinami. V dialyzačních centrech se léčí ročně deset tisíc lidí – což jsou ti, kteří jsou na tom opravdu nejhůř a neobejdou se bez umělé ledviny. „A jejich počet každým rokem narůstá,“ říká primář Vojanec.

Byť jsou jen dvě desítky z lidí chodících na dialýzu mladší dvaceti let, zatímco pacientů nad pětašedesát let je celkem 53 procent, selhání ledvin se nevyhýbá ani jim.Na jednotkách intenzívní péče vidívám řadu mladých mužů se selháním ledvin, kteří buď nevěděli, že mají vysoký tlak, a že by se měli léčit, nebo si říkali, že když je nic nebolí, tak nic léčit nebudou a na pilulky se vykašlali,“ vypráví Vladimír Vojanec.

Bohužel, právě mužů se selhání ledvin a nádory ledvin týkají častěji než žen. Zřejmě to má souvislost i se zmíněným vysokým tlakem, který trápí spíše je než ženy.

Anketa

Kolik tekutin denně vypijete?

Rakovina ledvin je zrádná a stejně podceňujeme prevenci…

Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky plyne, že ročně u nás onemocní nádorem ledvin bezmála sedm set mužů a zhruba polovina žen. Což je čtyřikrát víc, než tomu bylo před čtvrt stoletím. „Už jsem se pídil u kolegů, proč, ale nevědí,“ říká ostravský onkolog David Feltl.

Podle Petry Tesařové, onkoložky ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, u žen zase roste počet případů nádorů ledvin možná i proto, že jsou jejich orgány běžně zatěžovány zplodinami z léků. „Především analgetika, tedy léky proti bolesti, zatěžují ledviny,“ shoduje se s nefrologem Vladimírem Vojancem.

Rakovina ledvin je zrádná, protože se nijak neprojevuje ani nebolí, takže pokud se na ni nepřijde náhodně třeba při jiném vyšetření, objeví ji pacient většinou pozdě. Jen 40 procent případů odhalí lékaři v prvním stadiu, kdy je největší šance na vyléčení.

I proto u nás kvůli nádorům ledvin každý rok umírá zhruba 1800 mužů a tisícovka žen.  To je o třetinu víc, než jich na podobnou diagnózu umírá v průměru v Evropské unii. Proč? Právě proto, že k lékaři přijdeme pozdě.

ambulance, záchranka

Další věcí je, že nádory ledvin či selhání orgánu přímo souvisí s cukrovkou. Je dokázáno, že lidem s diabetem častěji selhávají ledviny. I proto je podle Vladimíra Vojance důležité si pravidelně, alespoň co dva roky, nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi buď u urologa, nebo u praktického lékaře v rámci preventivní prohlídky.

Mezi jediné příznaky, jak se může onemocnění ledvin ohlásit, patří zvyšování krevního tlaku, otoky obličeje a očních víček a přibývání na váze z toho, jak se v těle zadržuje voda. „Tělo může fungovat i s ledvinami, které jedou jen na sedm procent. Ovšem pouze několik týdnů,“ říká Vojanec. 

Čtěte také: Stačí obrátit rentgen a vyoperují vám zdravou ledvinu

Manžel čtenářky serveru Vitalia.cz Radky Brožové měl podstoupit v jedné z mimopražských nemocnic operaci kvůli zhoubnému nádoru v ledvině. Málem přišel o tu zdravou, protože kdosi do počítače zanesl obrácený snímek.

„Prevence je jednoduchá a spočívá v podstatě ve změření tlaku a zjištění hladiny krevního cukru či zjištění rodinné anamnézy – lidé s genetickou zátěží nemocných ledvin mají vyšší riziko, že také onemocní,“ říká lékař Vojanec. A právě toto jednoduché preventivní vyšetření spočívající z otestování krve a moči si lidé mohou nechat udělat teď ve čtvrtek v kterémkoliv z dialyzačních center v zemi, které se ke Světovému dni ledvin připojily.

Život s cizí ledvinou není bez omezení

V Česku žijí díky umělé ledvině čtyři tisíce lidí a další tři tisíce mají transplantovanou ledvinu. Mimochodem stále ještě žije i žena, která dostala jako první u nás ledvinu od dárce. Šedesátiletá Dana Šulcová má umělou ledvinu už 44 let. Ve třiadvaceti jí ledvina po opakovaných angínách selhala a lékaři jí pak transplantovali ledvinu cizí – od ženy, která zemřela na infarkt.

V Česku se zejména u mladých lidí a lidí bez dalších nemocí podaří najít dárce ledviny do jednoho roku, takže na dialýzu mladí nemusí příliš dlouho docházet. A přestože transplantace ledvin patří mezi nejúspěšnější operace vůbec – přežití pacientů je prakticky stoprocentní, život s cizí ledvinou je plný omezování. Lepší je prevence a tento čtvrtek je k tomu skvělá příležitost.

Ilustrační foto: Agentura SXC

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).