Hlavní navigace

Vyšetření může odhalit roztroušenou sklerózu

Sdílet

Při podezření na onemocnění „ereskou“ vás čeká obávané vyšetření: lumbální punkce. „Není to příjemné, ale strach je větší než bolest, kterou pak pacient cítí,“ tvrdí lékařka.

Cítíte se často unaveni, trpíte velkými bolestmi hlavy, třesou se vám ruce a občas vidíte rozmazaně? Nepřičítejte tyto příznaky pouze stresu, přepracování nebo náročné sportovní aktivitě, ale vyhledejte co nejdříve lékaře. Mohlo by se jednat o začínající roztroušenou sklerózu; onemocnění, na které zatím není žádný lék.


Autor: Isifa.cz

Svědomitý lékař by vás měl poslat na odborné vyšetření. Co všechno to obnáší, jsme se dozvěděli v Centru pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Našimi průvodkyněmi byly světově uznávaná odbornice na roztroušenou sklerózu doc. MUDr. Eva Havrdová a psychoterapeutka Jana, u níž onemocnění odhalili už před lety.

„Bylo mi bylo šestnáct, když jsem dostala první ataku, do té doby jsem vůbec nepomyslela na to, že bych mohla být vážně nemocná a skončit na invalidním vozíku. Měla jsem štěstí v tom, že se mě ujal pan profesor Jeřábek. Na magnetické rezonanci zjistil poškození mozkových buněk, nasadil mi léčbu kortikoidy a tvrdou rehabilitaci. Poslouchala jsem ho na slovo,“ vypráví Jana.

Nemoc se sice vyléčit nedá, ale lze zpomalit její průběh a zmírnit počet atak. U Jany se to podařilo. Vystudovala psychologii a dnes pracuje v Centru, kde nemocným pomáhá po psychické stránce.

Čtěte téma: Jak se žije s roztroušenou sklerózou?

Přestože je medicína na vysoké úrovni, existují stále nemoci, které jsou pro nás „strašákem dnešní doby“…

Jaká vyšetření vás čekají

„Vyšetření začíná komplexním rozborem krve, a protože jde o zánětlivou nemoc, již tady můžeme odhalit její prvopočátky. Poté následuje magnetická rezonance, která nám pomůže odhalit zánětlivé ložisko na mozku. Jedná se o zcela bezbolestné vyšetření,“ popisuje lékařka.


Autor: Isifa.cz

Pacienti, zvláště ti starší, se nejvíce obávají dalšího typu vyšetření. Stačí vyslovit „lumbální punkce“, a jak se dozvídáme od MUDr. Havrdové, občas se stalo, že někdo i omdlel: „Není to příjemná procedura, ale strach před ní je větší než bolest, kterou pacient cítí.“

„Pacientům proto radíme, aby přišli na výkon raději o půlhodiny dříve a uklidnili se,“ doplňuje psychoterapeutka. „Někdy stačí vypít si předem šálek uklidňujícího čaje, meduňku nebo třezalku. Důležité je rovněž neposlouchat v čekárně často přehnané hrůzostrašné historky. Já většinou pacientům radím, aby si v čekárně nasadili sluchátka a poslouchali uklidňující muziku.“ Těm nejvystrašenějším mohou lékaři nabídnout lokální umrtvení. Psychofarmakům se vyhněte, protože mohou zkreslit výsledek vyšetření.

Katalog nemocí: Roztroušená skleróza

Lumbální punkce

Vyšetření samotné probíhá tak, že se svléknete a lehnete si na vyšetřovací lehátko na bok, stočeni do klubíčka jako mimino v prenatální poloze. Lékař vám vbodne tenkou jehličku do páteřního kanálku v bederní části zad. Samotné bodnutí není nic hrozného, cítíte hlavně tlak, o něco silnější než například při obstřiku zablokované páteře. Poté ošetřující lékař napojí jehličku přes hadičku na čidlo snímající tlak mozkomíšního moku a infuzní pumpu. Ta bude pomalu přidávat malé množství sterilní tekutiny k mozkomíšnímu moku v páteři a mozku.

Po celou dobu vyšetření bude nad vámi bdít sestřička, které byste měli okamžitě oznámit, když vás rozbolí hlava nebo máte pocit na zvracení. „Není dobré hrát si na hrdiny, když se necítíte dobře; začnete se vrtět, vyšetření je potom zkreslené a musíme ho opakovat,“ dodává MUDr. Havrdová. Neměli byste ani mluvit, sestřičku upozorněte jen rukou.

Celé vyšetření trvá zhruba 35 až 40 minut. Ani potom však ještě nesmíte asi půl hodiny vstávat. Lehnete si na břicho a po další půlhodině na záda nebo na bok. Ošetřující personál vás bude pozorovat, zda se vám nedělá otok v místě vpichu, jestli můžete hýbat prsty a necítíte nepříjemný pocit, jako by vám ochrnula některá část těla. Takto vás budou sledovat čtyři až pět hodin.

Domů si raději obstarejte doprovod. Tam se v klidu natáhněte a hodně pijte, nejraději vlažný čaj. Alkoholu a silné kávě se raději vyhněte.„Jestliže pacient vykonává těžší manuální práci, měl by si vzít alespoň dva, tři dny dovolenou. A všichni by měli na pár dní vysadit sport,“ dodává psychoterapeutka.

Podstoupili jste lumbální punkci? Napište ostatním, jaké jsou vaše zkušenosti.

Seriál: U lékaře – krok za krokem

Máte strach z neznámého? Před návštěvou lékaře nebo před vyšetřením nespíte, obvoláváte známé a sháníte informace o tom, co vás čeká? Postupně vás provedeme z ordinace do ordinace a podíváme se zblízka na nejrůznější vyšetřovací metody.

Autor článku

Snažím se mít radost z maličkostí, škarohlídi mi ubírají energii. Ráda cestuji, po Čechách a zemích blízkých i dalekých. Udržuji se sportem a jsem filmový fanoušek.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).