Hlavní navigace

Vybíravost v jídle a nechutenství

19. 1. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Co si počít s dítětem, které nechce skoro nic jíst, jí málo a je hodně vybíravé? Za nechutenstvím je mnohdy skryté dětské trápení.

Vybíravost v jídle je do určité míry vrozený problém, vyžaduje trpělivost a kreativitu, jak nové potraviny nabízet. Mnohdy je za odmítáním určitých druhů jídel i potravinová intolerance, kterou dítě cítí a podvědomě se některým potravinám brání.

 

Samozřejmě i dítě, kterému je umožněno „nahradit“ plnohodnotnější stravu pamlsky, pak selektivně vybírá jídla pro něj líbivější a jedná se o určitý způsob manipulace s rodiči.

Nechutenství může vzniknout i tehdy, když rodiče nechají dítě jíst často samotné, bez ostatních členů rodiny.

Špatný přístup vyvolá i chorobné nechutenství

Nucení do jídla a kritika působí též jako negativní podnět, který vyvolává útlum chuti na jídlo. Jeho upevněním může dojít až ke sníženému vylučování žaludečních šťáv, což dále snižuje chuť na jídlo, a tak vzniká začarovaný kruh. Výsledkem je chorobné nechutenství, které nepříznivě ovlivňuje tělesný vývoj dítěte.

Problémové jsou i vysoké letní teploty, kdy dítě odmítá přijímat plnohodnotnou stravu. Při těchto zmiňovaných situacích není potřeba dítě do jídla nutit; nechte je, ať začne jíst samo. Výjimku je nutné udělat tehdy, kdy jde o nechutenství způsobené nemocí, nebo o jídlo, které se dítěti velmi příčí.

Homeopatie a nechutenství

Homeopatické léky mohou napomoci situaci normalizovat. Lze použít následující homeopatika:

Homeopatika při nechutenství

  • Lycopodium 9 CH - je jeden z největších léků nechutenství a je určen i pro děti, které se „nimrají“ v jídle. Děti, které potřebují tento lék, bývají plačtivé, nesnesou protiřečení či odpor a ačkoliv na jídlo chuť mají, po prvním soustu se cítí nasycené. Nedodržování pravidelného režimu jídla a pití často vede k bolestem hlavy, velmi obtížně přijímají nové druhy jídel nebo potravin.
  • Calcarea phosphorica 9 CH - lék určený vysokým, štíhlým dětem, které rychle rostou, často mívají růstové bolesti. Při pokusu o jídlo mívají časté křeče v břiše, snadno se fyzicky i mentálně vyčerpají a po psychické zátěži trpí bolestmi hlavy.
  • Silicea 15 CH - je homeopatický lék pro oslabené děti, které jsou často nemocné.
  • Sulfur iodatum 9 CH - lék normalizuje chuť k jídlu po virových onemocněních.
  • China 9 CH - lék navrací chuť k jídlu po průjmových onemocněních.

Léky podávejte dvakrát denně pět granulí.

Nechutenství spojené s úbytkem na váze může být varovným signálem závažného chronického onemocnění trávicího traktu nebo jiného systémového onemocnění, proto je potřeba stav vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Za nechutenstvím je mnohdy nějaké dětské trápení

Nezapomínejte, že to, jak funguje naše trávení, je úzce spjato s naším psychickým stavem; o tom se již skoro každý dospělý v této uspěchané době mohl přesvědčit sám na sobě. A u dětí tomu není jinak!

Děti jsou velice senzitivní na neshody, nepohodu, ponižování a špatné zacházení. Na rozdíl od nás to neumí ŘÍCT, POJMENOVAT, ZFORMULOVAT. Za nechutenstvím a jinými potíži trávicího traktu u dětí po vyloučení organických příčin doporučuji hledat nevyřešený problém…

Autor článku

MUDr. Eliška Bartlová

Homeopatii se věnuje od roku 1992. Je autorkou publikací pro odbornou veřejnost i nezdravotníky. Provozuje ordinaci v Brně zaměřenou na klinickou homeopatii pro děti a dospělé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).