Hlavní navigace

Vulvodynie – nemoc, která ničí sexuální život

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Ženy postižené vulvodynií trpí bolestmi v oblasti genitálu. Odmítají proto sexuální život, ale svým partnerům se stydí svěřit s příčinou. Ani lékaři o této nemoci moc nevědí.

Vulvodynie. Že vám tento název nic neříká? Tak to určitě nebudete sami. Vulvodynie je totiž tak trochu záhadná nemoc, o které se toho dosud moc neví. Jisté však je, že existuje a dokáže pěkně znepříjemnit život ženám po celém světě. Může stát dokonce za rozpadem vztahu, protože má výrazný vliv na sexualitu.

„Vulvodynie je nevysvětlitelná bolest v oblasti genitálu, která znemožňuje ženě pohlavní styk. Ale může bolet i při zavádění tampónu nebo gynekologických zrcadel. Někdy ženě vadí také nošení těsných kalhot,“ uvádí gynekoložka Eva Uhrová z kliniky GHC Praha.

Příčina neznámá?

Také si říkáte, že bolest přece musí mít nějakou příčinu? Fakt je, že s potížemi si neví rady často ani lékaři a pacientku si vzájemně přehazují jako horký brambor. Žena se tak může ocitnout v rukou praktického lékaře, gynekologa, psychologa i dalších. Než se nemoc správně pojmenuje, trvá to zpravidla dost dlouho. Pokud se tedy vůbec pojmenuje správně…

„Příčinou může být porodní poranění, prodělaný herpetický zánět genitálu, ale velmi často se na příčinu vůbec nepřijde. Někdy jsou podezřívány alergické reakce, které poškodí nervová zakončení na zevním genitálu,“ vysvětluje Eva Uhrová.

A jak časté je toto onemocnění? „Literární údaje se liší, většina uvádí, že tento problém zažilo 5 % žen,“ říká gynekoložka.

Vulvodynie ničí sexuální život

Vliv vulvodynie na sexuální život je podle lékařky doslova zhoubný. „Vulvodynie většinou znemožňuje sexuální život postižené, což může způsobit řadu problémů v partnerství.“

Ženy s tímto problémem totiž odmítají spát se svými partnery, vyhýbají se i intimním dotykům. Příčinu ale většinou neřeknou,  o tom, že při sexu trpí nesnesitelnou bolestí, mlčí dlouho i před lékaři.

Speciál: Vyberte si správnou antikoncepci

Ani léčba není příliš nadějná

Protože se obvykle nepodaří najít ani pravou příčinu problémů, o to složitější je samotná léčba. „Léčba je obtížná a málo efektivní od lokální aplikace znecitlivujících či antibakteriálních krémů, přes laserové ošetření či aplikaci botulotoxinu. Veškerá léčba má však jen přechodný efekt. Důležitá je i podpůrná režimová terapie (nedráždivé prací prostředky, bavlněné spodní prádlo) a psychoterapie,“ vysvětluje lékařka.

Botulotoxin, který se aplikuje do oblasti největších obtíží zevního genitálu, dokáže bolestivé potíže zcela odstranit či dlouhodobě snížit jejich výskyt. Botulotoxin totiž dlouhodobě relaxuje svalstvo hráze a pozitivně ovlivňuje nervová zakončení, jejichž přehnaným drážděním tato bolest vzniká.

K podpůrné léčbě se používají i homeopatika a byliny k přípravě čajů. Články věnované speciálně bylinám a homeopatikům na ženské problémy najdete brzy na Vitalia.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).