Hlavní navigace

Jenom jíst. Díky všímavému jedení zhubnete

22. 2. 2019

Sdílet

Mindfulness neboli všímavost, vnímání toho, co člověk dělá, je populární pojem. Žít přítomným okamžikem dokážou třeba děti, zaujaté hrou. A pak trénovaní jogíni. Přenést tuto myšlenku i do jídla je pro nás výhodné.

Jíme bezmyšlenkovitě. Především většina z nás, která plní žaludek tak nějak automaticky, protože (si myslí, že) má hlad. A to v tom lepším případě. O jedení ze stresu nebo uspokojování nenaplněných potřeb právě jídlem toho spousta z nás také ví své. Hnutí STOB (STop OBezitě) se vědomému, všímavému jedení věnuje už třicet let bez ohledu na momentálně módní názvosloví.

A to, že skutečně neumíme jíst vědomě, dokazuje jednoduchý pokus z kurzů:

„Rozdáme na kurzu vždy bez řečí nějakou malou potravinu, sušenku a podobně,“ říká Iva Málková ze STOB. „Než stačíme vysvětlit záměr, že bude potravina sloužit k nácviku pomalého jedení, potravina skončí v útrobách účastníků. Protože víme, že to tak probíhá vždy, máme samozřejmě připravenou pro nácvik náhradní potravinu. Můžeme účastníkům kurzu názorně ukázat, jak ‚jedeme na autopilota‘.“

Začátky jsou v dětství

Určitě jste zahlédli na hřišti maminky, které běhají po pískovišti za dítětem a při každé možné příležitosti mu strčí do pusy sousto. O pohádkách v televizi, které jsou běžnou jídelní kulisou každé druhé domácnosti, nemluvě.

„Zrovna tak v dospělosti sníme automaticky tolik knedlíků, kolik nám jich naloží v práci k obědu a podobně,“ popisuje naše nezdravé návyky Iva Málková. „A navíc: přestože často přemýšlíme přes den o jídle a jak si ho užijeme, když se konečně dočkáme a pustíme se do jídla, hltáme a jíme jako o závod.“

Všímavé jedení učí dokonale vnímat potřeby těla. Rozeznat signály fyziologického hladu a sytosti, odbourat jedení z nudy, stresu nebo únavy.

Jak hubne většina z nás

Také věčně hubnete? Jinak řečeno „přežíváte“ týdny nebo měsíce na nějaké dietě, která přesně určuje, co a kdy můžete a co je zakázané? Jste odpojeni od svého těla.

„Nehledíte na to, zda jste na sladko, nebo masožrouti, zda vám vyhovuje jíst třikrát, nebo pětkrát denně,“ konstatuje Iva Málková. „Co na tom, že v dietě chybí potraviny, které milujete a které si žádá vaše tělo?“

 

Pocit euforie se nedostavuje, kila dolů máte vydřená. Podle Ivy Málkové strádáte fyziologicky, máte hlad a na to se zákonitě dostaví nějaká emoční záporná odpověď. A v takovém režimu se nedá vydržet dlouhodobě.

Co všechno děláme při jídle

Základ všímavého jedení je zjednodušeně řečeno „jen jíst“. Zkuste si uvědomit, kolik automatismů v jídle denně používáte: uvaříte si kávu a sáhnete automaticky po oplatce. V restauraci jste zvyklí na jedno jídlo, takže si ho znovu objednáte. „O tomhle chování vůbec nepřemýšlíme a nemusíme k němu vyvinout žádné úsilí,“ shrnuje Iva Málková. „Je to podobné, jako když si čistíte zuby nebo se oblékáte – něco, co děláte s minimální potřebou přemýšlet.“

Užívat si jídlo (i to obvykle v dietách zakázané) je základ. Věnovat se jen jemu a každému soustu pak totiž znamená, že nepřepínáte pozornost. Tak se vám nestane, že třeba při napínavém filmu najednou zjistíte, že máte v žaludku už celý talíř jednoduše proto, že jste veškerou pozornost věnovali televizi a během toho bezmyšlenkovitě jedli.

Galerie: Jsou morbidně obézní. Jídlo je zabíjí

„Všímavost toto automatické chování vypne a zapne uvědomění, které pomáhá lidem se rozhodovat vědomě. Zabývat se pak nejen tím, co jedí, ale proč jedí a jak jedí,“ doplňuje odbornice.

Nejíst automaticky

Jak začít se všímavým jedením? Iva Málková radí především ubrat na rychlosti, s jakou do sebe pokrmy vpravujeme. Jíst zpočátku dvakrát či třikrát pomaleji než obvykle.

„Zhruba v polovině pokrmu nebo balení potraviny se nadechněte, hluboce vydechněte a řekněte si na škále jedna až deset, jak jste hladoví,“ radí další postup autorka nového online kurzu Všímavostí k sobě Dagmar Jackson. „Pokud zjistíte, že už hladoví nejste, pokuste se jídla zanechat.“

Kde se dozvědět o mindfulness v jídle

  • Knihy: Pomalá dieta, Vědomá dieta, Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda
  • Kurz: Všímavostí k sobě – osmitýdenní online kurz pořádaný STOB, který vás naučí znovu nalézt zdravý vztah k jídlu

Během toho všeho se také soustřeďte na jídlo všemi smysly. Jak vypadá? Jaký má tvar, povrch, strukturu, vůni? Možná budete překvapení tím, jaký zážitek ve vás jídlo umí vyvolat, a taky tím, že jste třeba dříve sytí než během automatického jedení.

„Každé sousto by mělo být pro vás radostí,“ říká Dagmar Jackson. „Možná často jíte při sledování televize, čtení e-mailů nebo za pochodu, tím se ale ochuzujete o spoustu vjemů z jídla. Kdy jste naposledy jedli jen tak bez ničeho dalšího? Jen vy a jídlo. Každé sousto je pak zážitek plný radosti.“

Čokoládu. I nedobrý rohlík

U všímavého jídla neexistují zakázané potraviny. Takže si třeba dáte i kousek čokolády. Někdy toho sníte méně, jindy více. V rámci nácviku soustředění jen na jídlo, což není jednoduchá věc, vyzkoušejte i něco ne úplně lákavého. Třeba nekvalitní potravinu typu gumový rohlík, co strávil dva dny v igelitu, nebo kousek levného salámu. Jezte je ale tak, jak se doporučuje – pomalu a všímavě.

„Uvidíte, jak se vám nebude chtít válet nekvalitní potravinu pomalu vědomě v ústech a tento styl jedení vás přivede k výběru kvalitnějších potravin,“ uvádí překvapivá fakta Dagmar Jackson. „Také zvýší citlivost k nasycení a vám pak bude k nasycení stačit menší porce.“

Jím. Jsem v pohodě?

Rozlišení fyzického a tzv. emočního hladu je další velký krok na cestě za kvalitním stravováním a úpravou hmotnosti. Podle Ivy Málkové totiž zatím zejména ženy obvykle nechápou, že při hubnutí je důležitější hlava než žaludek.

KL24

Všímavostí k sobě – je to pro vás?

Pokud na následující otázky odpovíte ANO, může být všímavé jedení řešením vašeho vztahu k jídlu.

  • Jíte, když jste ve stresu, unavení nebo naštvaní?
  • Jste odborníci na výživovou teorii, ale v praxi vám to stále pokulhává?
  • Jsou vaše chutě na „zakázané“ jídlo silnější než váš zdravý rozum? 

„Je potřeba vrátit jídlo tam, kam patří, k uspokojení fyziologických potřeb, a ne k řešení stresu nebo k umocnění pohody,“ říká Iva Málková. „Je třeba změnit stanovování si nereálných cílů a změnit černobílé myšlení, kvůli kterému jsem v bludném kruhu diet a přejídání se.“

Před plným talířem byste proto měli být v pohodě. A nejste-li, vyzkoušejte malou meditaci. Ptejte se sami sebe: Jak se teď mám? Jak se má moje tělo a mysl? Odkud přichází to nutkání jíst? Kde se to odráží v těle? Mám fyzický hlad, nebo spíše emoční? Ve chvíli, kdy budete znát odpovědi, se třeba pustíte do jiné činnosti, než je jídlo.

Odborná spolupráce:

Iva Málková

Psycholožka, již 30 let se věnuje problematice obezity. V r. 1990 založila společnost STOB (STop OBezitě), která sdružuje na tři sta psychologů, lékařů, nutričních terapeutů, cvičitelek a dalších odborníků, jejichž cílem je pomáhat všem, kteří chtějí hubnout s rozumem.


Dagmar Jackson

Lektorka a cvičitelka, autorka nového online kurzu Všímavostí k sobě.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).