Hlavní navigace

Antikoncepce pro muže je tady. Bude o ni zájem?

17. 9. 2009

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Vědci z Číny a z londýnské Kings College oznámili, že je na světě zřejmě první účinná antikoncepce pro muže. V jednom případě antikoncepčně působí vysoké dávky testosteronu, ve druhém jsou to látky obsažené běžně v lécích proti vysokému tlaku a na léčbu schizofrenie. Je to však bezpečné? A chtějí vůbec muži takovou antikoncepci?

Jak to funguje? Testosteron zjednodušeně řečeno dokáže způsobit, že se v těle muže přeruší tvorba spermatu. Látky z pilulek proti vysokému krevnímu tlaku zase umí způsobit, že svaly v penisu ejakulát nevytlačí ven při orgasmu. A to aniž by to jakkoliv ovlivnilo orgasmus muže. Pro ty, kteří by takovou antikoncepci užívali, by to znamenalo, že orgasmus proběhne bez ejakulace. Což je trochu potíž – řada mužů se svého výstřiku asi nebude chtít vzdát. Ejakulát, který nese sperma, se však v těle muže nadále tvoří, jen se přesune do močových cest a odejde z těla při močení na toaletě.

Výhodou je, že chemická látka by nijak neovlivnila plodnost muže a poté, co by přestal antikoncepci brát, by se mu rychle vrátila plodnost a s ní i ejakulace.Stejně tak se obnoví plodnost muže poté, co by přestal brát druhou antikoncepci – testosteron.

Nedalo mi to a udělala jsem pokus mezi svými kamarády. Osm z nich nechává antikoncepci zcela na přítelkyni – berou totiž pilulky a ani jednoho z mužů by nenapadlo, že by tomu mělo být jinak. Jeden je zvyklý spoléhat se sám na sebe a tím na kondom i proto, že je bez stálé přítelkyně a krátkodobé známosti má jen příležitostně. Pak je vždycky lepší se jistit kondomem. Dva se s manželkou spoléhají na přerušovaný styk. Přestože jde o nejméně spolehlivou formu antikoncepce, tak i kdyby u nich doma selhala, oběma párům nevadí, že budou mít dítě. Berou to tak, že dřív nebo později potomka stejně chtějí, a tak když to bude dřív, svět se nezboří.

Měli by muži brát hormonální antikoncepci?

Muži se o sebe bojí

Ani jeden z jedenácti oslovených mužů by však do čistě mužské antikoncepce nešel. „Bál bych se, co to s tělem udělá. Není to určitě ještě pořádně vyzkoušeno a co když zůstanu neplodný napořád? Vedlejší účinky různých léků se taky přece ukázaly až po letech,“ odmítá Dominik Krutil a shrnuje tak zároveň i zřejmě nejčastější obavu mužů: o „svůj nástroj“ se bojí natolik, že chtějí, aby dobře fungoval, a rozhodně si tělo ani penis nebudou ničit jakýmisi experimenty s mužskou antikoncepcí.

SPECIÁL: Všechno, co jste chtěli vědět o antikoncepci

Kromě toho řada z mužů, ale už jen anonymně, přiznává, že je pro ně vlastně pohodlnější, když na antikoncepci myslí partnerka. „Nebyl bych schopný myslet pravidelně na to, abych polykal nějaké pilulky. Když na to myslí ona, tak je to fajn, já nosím v hlavě spíš jiné věci,“ řekl jeden z mužů v mé malé anketě.

Je to bezpečné?

Co do selhání ano. Ženská hormonální antikoncepce je spolehlivá z 97 procent (tedy je tu tříprocentní šance selhání), což u jednoho procenta žen, které ji užívají, vede k tomu, že se jim skutečně narodí dítě. Výrobci pilulek to sice přičítají spíš než vině hormonů, ženské zapomnětlivosti (dámy pilulku spolknou později a ona ztrácí účinnost). Tady je pánská antikoncepce ve výhodě. Za prvé: nebere se denně. Ale v injekcích, a to pouze zhruba jednou za měsíc či dva. Na to se nedá zapomenout.

A za druhé: v testech navíc selhala jen u každého stého muže z testované tisícovky dobrovolníků. A to většinou proto, že muži může při orgasmu uniknout do těla ženy kapka moči – právě v ní ale mohou být kvůli ejakulátu nějaké spermie. Žena tak otěhotnět může díky náhodnému úniku kapky moči. I tak by to ovšem znamenalo, že jde zdaleka o nejspolehlivější antikoncepci.

Celé to má několik háčků. Lékaři sice tvrdí, že je látka bezpečná pro muže i jejich plodnost, která se nejdéle do půl roku po skončení užívání antikoncepce obnoví. Informací o bezpečí antikoncepce je však zatím jen málo. I proto se ani čeští lékaři příliš nechtějí k tématu vyjadřovat. „Pokud vím, tak testy musí ještě nějakou dobu běžet a než se antikoncepce dostane na trh, potrvá to podle odhadů tak pět let. Teprve pak budeme moudřejší ohledně vedlejších účinků a bezpečnosti pánské antikoncepce,“ říká opatrně sexuolog Martin Weinlich.

Druhý problém je mnohem zásadnější: muži se obecně víc než ženy bojí bolesti a chodit si nechat měsíc co měsíc dobrovolně něco píchat do těla bude pro řadu z nich asi nepřekonatelná představa. I proto vědci už teď pracují na pilulkové formě pánské antikoncepce. „Je pravda, že pro páry, kde žena nemůže brát hormonální antikoncepci a nevyhovuje jim kondom, by toto byla asi jediná možná spolehlivá alternativa,“ zamýšlí se sexuolog.

Třetím háčkem jsou ženy

Navíc podle sexuologa by se mnohé ženy zřejmě jen nerady vzdaly kontroly nad svým možným nechtěným otěhotněním. „Vždyť v šedesátých letech, když přišly antikoncepční pilulky na trh, způsobily dosud největší emancipaci žen. Najednou to byly ony, kdo rozhodoval, kdy otěhotní,“ připomíná lékař. Antikoncepční pilulky jsou dodnes tak oblíbené, že i přes řadu vedlejších účinků (mnohým ženám například hrozí mrtvice) je dnes v Česku užívá 75 procent žen.

Podle většiny dotázaných ve výzkumu agentury Median z loňského roku, by se navíc vůbec o antikoncepci měla starat žena. Myslí si to celých 40 procent lidí. A teprve sedmatřicet procent lidí si myslí, že je to starost obou v páru. Pak mají na mysli většinou kondom nebo třeba přerušovanou soulož. Žádný z oslovených si ovšem nemyslí, že by měla být antikoncepce jen na bedrech muže. Takže byť je pánská antikoncepce už zřejmě na světě, a to hned ve dvou různě účinkujících exemplářích, velký obchodní úspěch se jí zřejmě do budoucna předvídat nedá.

Autorka je redaktorkou MF DNES

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).