Hlavní navigace

V Praze byl nalezen netopýr se vzteklinou

18. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Wikipedia.org / Mnolf, podle licence: CC BY-SA 3.0
V České republice byl po deseti letech potvrzen výskyt vztekliny u netopýra. Virus může být rizikový i pro člověka.

Výsledek laboratorního vyšetření provedeného ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdil výskyt vztekliny u netopýra večerního nalezeného v Riegrových sadech v Praze. Přestože se jedná o specifický typ viru, který je adaptovaný na letouny, představuje potenciální riziko i pro člověka. Přenos tohoto typu viru vztekliny na člověka je vzácný, ale přesto je třeba mít se na pozoru při nálezu uhynulého netopýra nebo jedince s atypickým chováním.

„Předtím byla na území ČR vzteklina u netopýra naposledy diagnostikována v květnu 2005. K případu došlo v okrese Vyškov u netopýra hvízdavého (Pipistrellus pipistrellus). V posledních 25 letech byl výskyt vztekliny u netopýra zaznamenán v roce 1994, další dva případy se vyskytly v roce 1999,“ uvedl Petr Pejchal, mluvčí Státní veterinární správy (SVS).

Vzteklina

  • jedno z nejstarších onemocnění člověka
  • je vyvoláno retrovirem, který napadá centrální nervovou soustavu a způsobuje zánět mozkové tkáně
  • na člověka je vzteklina přenosná slinou nakaženého zvířete – kousnutím či škrábnutím
  • více o nemoci: VZTEKLINA

Riziko přenosu je malé

Z nákazového hlediska vzteklina netopýrů nepředstavuje podle veterinářů pro Českou republiku hrozbu. Lišky, které jsou v našich oblastech hlavním možným šiřitelem a rezervoárem vztekliny, jsou k infekci netopýřími viry velmi odolné. Možnost adaptace netopýřího viru a způsobení rozšíření nákazy na lišky jsou tak jen velmi málo pravděpodobné. Vzácně je možný přenos i na jiné pozemní savce (kunu skalní, kočku, ovci) a na člověka.

Při propuknutí choroby je netopýr neschopný letu, nevyhledává úkryt a vydává nenormální zvuky. Zdravý netopýr se člověku vyhne a nemá problém si najít cestu, přestože je tma. Lidé by proto měli dát pozor na netopýry, kteří působí dezorientovaně.

Speleology a další osoby navštěvující jeskyně, kde se vyskytují kolonie netopýrů, je třeba upozornit na nebezpečí nákazy ze vzduchu. „Při návštěvě těchto míst je proto vhodné vždy používat respirátor, brýle a rukavice. Určitě je také dobré nechat se proti vzteklině vakcinovat,“ doporučuje SVS.

Státní veterinární správa rovněž varuje, aby lidé na poraněná, uhynulá či podezřele se chovající zvířata nesahali. V případě potřeby je možné kontaktovat Městskou policii, příp. místní myslivecké sdružení.

Co se týče ostatních, ať už domácích či volně žijících živočichů, byl v ČR zaznamenán poslední případ vztekliny u lišky v okrese Turnov v roce 2002. Vzhledem k příznivé nákazové situaci proto v roce 2004 Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala Česko za zemi prostou této nákazy. Protože je vzteklina netopýrů považována za specifickou variantu nákazy, nebude tento status v důsledku nového případu dotčen.

Zdroj: TZ SVS

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).