Hlavní navigace

Jak kníže Hohenlohe hledal vodu a našel Poděbradku

18. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Poděbradka a.s.
Psal se počátek dvacátého století a panovalo dlouhé sucho. Kníže Hohenlohe zoufale hledal zdroj pitné vody. A našel něco lepšího. Minerálka Poděbradka slaví již 110 let.

Poděbradka je unikátní minerální voda známá pro svou chuť i blahodárné účinky na lidský organismus. Jaká je její historie?

Našel vodu, založil lázně

K objevení pramene dnešní Poděbradky došlo náhodně v roce 1905, kdy kníže Arnošt Filip Hohenlohe z Schillingsfürstu pozval v období nekonečného sucha pruského proutkaře Karla von Bülowa, aby mu pomohl najít zdroj pitné vody.

Po mnohadenním hledání byl nakonec v hloubce devadesáti šesti metrů nalezen mohutný pramen minerální vody. Informace o příznivých účincích této minerálky se velmi rychle rozšířila a během pár let se z Poděbrad stalo vyhlášené lázeňské město.

Pozitivní posudky ze strany lékařů a chemiků daly podnět knížeti Hohenlohe k založení lázní a následně také ke zřízení stáčírny minerální vody. Roku 1911 se na místní kolonádě začala stavět první plnírna minerální vody pod značkou Poděbradka. Pro velikou oblibu se jí tehdy dokonce říkalo „pivo abstinentů“.

Začala být plněna do jedenapůllitrových lahví strojně a byla prodávána nejen v krajích českých, ale také v zahraničí.

Poděbradka dvacátých let v číslech

  • 11 022 – hektolitrů – produkce Poděbradky v roce 1923
  • 2000 – lahví za hodinu – taková byla kapacita první automatizované linky
  • 4 – druhy lahví pro rozesílku – byly vyráběny a plněny Poděbradkou ve 20. letech minulého století

Průkopník – ochucená minerálka

V 50. letech byla Poděbradka poprvé obohacena o příchuť citronu a pomeranče a stala se tak průkopníkem všech ochucených minerálek v ČR. Pravděpodobně – dle dostupných informací – se jedná o první ochucenou minerální vodu na světě.

Poděbradka při sportu

Poděbradka je také ideálním pomocníkem při sportu. Při fyzické námaze se v těle vytváří přebytečné teplo. Aby nedošlo k přehřátí organismu, pocením se organismus ochlazuje a udržuje v rovnováze. Spolu s potem z těla ale odchází velké množství důležitých minerálů, které je nutné průběžně doplňovat. A právě jedním z nejpřirozenějších způsobů je kvalitní minerální voda.

Tu z Poděbrad si oblíbil dokonce i jeden z našich nejslavnějších atletů, Emil Zátopek. Ten podle svých slov nejdřív nahrazoval to, co vypotil při tréninku, sklenkou piva: „Pak jsem to zkusil s minerálkami a cítil jsem se druhý den vždy daleko svěžejší. Tak jsem přesedlal na Poděbradku a vody podobného typu.“

Moderní minerálka z miliony let starého pískovce

V současné době je minerální voda Poděbradka čerpána z vrtů s hloubkou až sto šedesát metrů. Jímána je ze zvodněných pískovců z druhohor, jejichž stáří přesahuje sedmdesát milionů let. Voda, infiltrující do pískovců, je obohacována oxidem uhličitým a velmi pomalu rozpouští příslušné součásti mořských sedimentů. Pískovcové vrstvy různé mocnosti se složitou tektonickou stavbou jsou překryty nepropustným souvrstvím jílovců a slínovců, které přírodní minerální vodu chrání před antropogenním znečištěním z povrchu a současně jsou příčinou její napjatosti (tzv. artéské vody). Jednotlivé vrty jsou v rozmezí deseti kilometrů.

V roce 1976 vznikl projekt nového závodu na zelené louce ve Velkém Zboží s roční maximální kapacitou čtvrt miliónu hektolitrů – oproti jedenácti tisícům z dvacátých let. Výstavba byla zahájena v rámci Středočeských zřídel s.p. Bílina v roce 1989.

Novodobá historie společnosti se začala psát v roce 1993 s dostavbou zcela nového výrobního závodu. Ten poskytl nové vrty, velkokapacitní linky, vlastní laboratoř i moderní logistický systém. V současnosti je Poděbradka na trhu v různých variantách příchutí i neochucená a patří mezi tradiční české značky.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).