Hlavní navigace

V Anglii frčí mikrohospody

24. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Micropubassociation.co.uk
Zatímco v Česku rostou mikropivovary, Anglií už otřásá jiný trend. Angličané si v posledních letech oblíbili mikrohospody. Kromě toho, že se v nich točí piva z mikropivovarů, jsou to skutečně také prostorově velmi titěrné hospůdky.

Pubs, jak se hospodám v Anglii říká, jsou neodmyslitelnou součástí ostrovní zábavy. Slovo pub je zkrácením původního názvu public house. Už po staletí tento pojem označuje místa, kde se lidé scházejí na kus řeči a kde se čepuje pivo a často také jablečný cider.

Proměna anglické hospody

Na začátku jednadvacátého století se ovšem anglickým hospodám přestávalo dařit. Od návštěvy pubu místní odrazovaly stále zvyšující se ceny piva. Pro mnoho štamgastů bylo najednou příjemnější koupit si lahvové pivo v supermarketu a vypít si jej doma než zaplatit třikrát víc za to točené. Navíc, v roce 2007 v Anglii začal platit zákon zakazující kouření ve všech veřejných prostorách, který se samozřejmě vztahuje i na hospody a další stravovací zařízení.

Do té doby byly hospody místem, kam se chodilo výhradně pít, kouřit a klábosit. Málokoho by napadlo na takové místo zajít na nedělní oběd nebo s dětmi na dezert.

Strach z dopadu protikuřáckého zákona i klesající zájem hostů kvůli zdražování alkoholu byly důvody, které hospodské přinutily k tomu, aby začali přemýšlet o tom, jak do svých podniků přilákat nové hosty třeba i z jiných cílových skupin. Některé hospody se proto rozhodly lákat na sportovní přenosy, jiné výrazně rozšířily svůj jídelní lístek a začaly vařit anglické i celosvětově známé pokrmy.

S přelomem tisíciletí se tak v Anglii vynořil fenomén gastropubs. Takto označované hospody se orientují především na moderně pojatou anglickou klasickou kuchyni a na vaření z kvalitních a často i lokálních surovin. Přívlastek gastro, odvozený od slova gastronomie, označuje puby, kde se dbá na dobré a kreativně vytvářené pokrmy.

Většina anglických hospod dnes už není místem, kde by se místní scházeli u pinty piva a probírali nejnovější drby. Některé hospody jsou více restauracemi, jiné sportovními bary a v téměř všech blikají křiklavé výherní automaty.

Vzpoura v podobě mikrohospod

Některým Angličanům ovšem tento trend moc nevyhovoval. Lidé začali postrádat místa, kde by se mohli sejít se svými přáteli a ničím nerušeni si jen tak poklábosit a kde by také přetrvávalo kouzlo tradičních anglických pubů. Jako protiváha k moderním anglickým hospodám tak po celé Anglii začaly vznikat malé jednoduché hospůdky nazývané micropub.

První micropub otevřel už v roce 2005 Martyn Hillier v hrabství Kent. Svoji mikrohospodu pojmenoval The Butcher's Arms, protože pro ni využil prostor bývalého řeznictví. V roce 2012 Martyn Hillier společně se Stu Hirstem založili Micropub Association.
Autor: Wikipedia.org / Anthony Seminara, podle licence: CC BY-SA 3.0

První micropub The Butcher's Arms otevřel už v roce 2005 Martyn Hillier, později stál u zrodu Micropub Association

První takový podnik otevřel už v roce 2005 Martyn Hillier v hrabství Kent. Svoji mikrohospodu pojmenoval The Butcher's Arms, protože pro ni využil prostor bývalého řeznictví. Skutečný trend mikrohospod se ale vynořil až o čtyři roky později. Tehdy totiž Martyn Hillier za podpory sdružení Campaign for Real Ale začal veřejnost seznamovat s konceptem mikrohospod, a především budoucím mikrohospodským ukazoval, jak snadné je si takový podnik otevřít.

V roce 2012 Martyn Hillier společně se Stu Hirstem založili Micropub Association. Tato organizace celé hnutí zastřešuje a každému, kdo má zájem si micropub otevřít, nabízí podporu a prostor pro sdílení zkušeností. Toto sdružení také od roku 2014 uděluje majitelům mikrohospod certifikát zajišťující, že daný podnik splnil všechny podmínky pro to, aby mohl být označován jako micropub. Díky tomuto certifikátu mají hosté jistotu, že daný podnik sdílí filozofii tohoto hnutí.

Počet micropubs v Anglii rychle roste. Zatímco v roce 2013 bylo v provozu pouze 50 mikrohospod, dnes Micropubs Association registruje už 292 podniků tohoto druhu a její zakladatelé věří, že v roce 2020 by mohlo fungovat už 5000 micropubs.

Micropub Association na svých stránkách také provozuje vyhledávač mikrohospod. Každý se tak může podívat, zda se v jeho okolí nenachází nějaký příjemný micropub.

V jednoduchosti je krása

Pravidla pro provozování mikrohospod jsou velmi prostá. Každý takový podnik by se měl soustředit na vytváření místa přívětivého pro konverzaci mezi hosty. V mikrohospodě by se měl točit především anglický druh piva nazývaný ale. Ležákům vařeným v nadnárodních koncernech je vstup přísně zakázán. Povolené také nejsou v Anglii jinak tak velmi populární výherní automaty, televize a další druhy elektronické zábavy. Místo těchto rušivých prvků mikrohospody svým návštěvníkům často jako rozptýlení nabízejí různé deskové hry.

Galerie: Během pár let vyrostla v Anglii řada mikrohospod. Podívejte se:

Pro mikrohospody je také charakteristický jejich postoj k jídlu. To se zde totiž nenabízí. V žádném takovém podniku se nevaří a mikrohospody jsou tak naprostým opakem gastropubů. V těchto malých provozech hospodští tak maximálně prodávají tradiční hospodské občerstvení, jako jsou například nakládané vejce, anglické škvarky, brambůrky nebo oříšky.

Označení mikro nevyjadřuje pouze jednoduchost celé ideje, ale také velikost takového místa. Mikrohospoda by správně měla mít jenom jednu místnost a velmi často nabízí posezení pouze pro pár hostů.

Interiér všech mikropubů je velmi osobitý. Tyto hospůdky si často otevírají nadšenci, kteří do svého projektu vkládají minimum financí. Místo velkých investic do vybavení se naopak snaží využít vysloužilý nábytek i různé dekorativní předměty. Výzdoba interiéru je často pojata velmi kreativně a netradičně.

Místo vývěsního štítu jméno podniku oznamují pouze ve výloze umístěná papírová písmena. Barový pult někdy úplně chybí a piva se čepují přímo ze sudů. Stěny jsou oblepené pivními podtácky a humornými cedulkami. Čas ukazují hodiny vyrobené ze staré gramofonové desky.

Přátelská nálada na prvním místě

Příjemné také je, že majitelé mikropubů mají často velmi vstřícný vztah ke psům svých hostů. Téměř všechny anglické podniky mají striktní zákaz vstupu psů. V mikrohospodách ale není nic překvapivého, když se vedle výčepního pultu rozvaluje pes hospodského a majitel podniku obdivuje chlupatého mazlíčka některého ze štamgastů.

Každá anglická mikrohospoda je originálním kouskem, který vyjadřuje náturu svého majitele. Některé podniky jsou velmi stroze zařízené, jiné jsou až kýčovitě přeplácané dekoracemi. Jejich společným znakem vždy ale je družný hovor a přátelská atmosféra. Je velmi osvěžující odpočinout si od hlasité televize, pachu smažených jídel a blikání výherních automatů a místo toho si jenom vychutnat dobré pivo a naslouchat ostatním hostům.

Možná si říkáte, zda by podobné „malé hospody“ měly šanci i u nás; není to vyloučeno. „Mikrohospody by byly určitě vhodnou alternativou pro český hospodský byznys i v Česku. Místo obcházení zákona o evidenci tržeb v podobě zakládání tzv. klubových hospod by se i u nás mohly vytvořit podmínky pro vytvoření právě těchto mikrohospod. Doufejme, že si i některý ze zákonodárců této novinky v Británii všimne a bude inspirací pro tvorbu nového byznysu i v Česku, především pro řídce osídlené obce,“ říká Michael Hovorka, šéfredaktor serveru Podnikatel.cz.

Autor článku

Cestovatelka a publicistka. Na svých cestách se zaměřuje především na poznávání místní gastronomie a foodie trendů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).