Hlavní navigace

Chcete se vyhnout cestovní nevolnosti? Nepijte šumivé nápoje

26. 7. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Mezi časté cestovatelské potíže patří kinetóza, tedy nevolnost v dopravních prostředcích. Trápí hlavně děti od tři do dvanácti let. Pomocí několika triků se dají obtíže zmírnit.

Při cestování dopravními prostředky může potrápit některé lidi kinetóza, tedy nevolnost se zvracením, nejčastěji děti od tří do dvanácti let. Někoho mohou tyto potíže postihnout v exotické cizině i při jízdě na velbloudech či slonech. Síla potíží je ovlivněna psychickým stavem, uvádí v publikaci Ochrana zdraví na cestách prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar.

Svoji úlohu zde sehrávají také strach z létání, únava, nedostatek spánku, přejedení, vypití většího množství alkoholu, pití šumivých nápojů, nadměrné kouření a přílišné teplo nebo chlad,“ cituje agentura ČTK z publikace lékaře. U někoho mohou nevolnosti začít poté, co spatří člověka postiženého kinetózou.

Pár triků, jak se bránit

K předcházení potíží radí Maďar jíst na cestách menší dávky jídla ve dvou až tříhodinových intervalech, pít nešumivé ovocné šťávy a nevstupovat do dopravních prostředků nalačno. Během klidné cesty se nevolnost objevuje jen zřídka, zato při plavbě na rozbouřeném moři nebo při letu v malém letadle je poměrně častá.

Cestovatelům, kteří jsou na kinetózu náchylní, radí Maďar sedět v přední třetině letadla, kde jsou výkyvy menší. Mořská nemoc je častější ve vodách mírného a subtropického pásma než v tropech. Na lodi jsou nejmenší výkyvy ve střední části plavidla na dolní palubě. V automobilu a autobuse je vhodnější sedět vpředu s výhledem na cestu. Pohled z bočního okna na míhající se objekty může stav zhoršit.

Co dělat, když už je zle?

Pokud se i přesto kinetóza začíná projevovat, radí Maďar zaujmout polohu v sedu s mírně zakloněnou hlavou, pevně opřenou o opěradlo, nebo vleže. Pomáhá dostatečný přívod vzduchu otevřením okna nebo zvýšením výkonu klimatizace. Pomáhá také sklenice studené vody, zavřít oči, nesledovat televizi ani pohybující se předměty jako ventilátor, nečíst.

U dětí pomáhá zabavit je hrou, odpoutají tak pozornost od potíží. Kdo o sobě ví, že trpívá kinetózou, měl by si vzít půl hodiny až hodinu před cestou prášek proti této obtíži. Nepříjemný pocit zalehlého ucha při startu a přistávání letadla, který způsobuje přetlak ve středním uchu, zmírní cucavý bonbon nebo žvýkačka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).