Hlavní navigace

Tisíce nebezpečných pstruhů. Obsahují leukomalachitovou zeleň

23. 4. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Státní veterinární správa upozorňuje, že se na českém trhu objevili pstruzi původem z Itálie, v jejichž svalovině vyšetření prokázalo zakázanou látku – leukomalachitovou zeleň. Celkové množství ryb bylo 4200 kg, což představuje 10 500 pstruhů.

Na začátku dubna bylo dovezeno z Itálie do společnosti Fish Market v Třeboni přes deset tisíc živých pstruhů duhových. V ČR došlo k jejich zpracování a následné distribuci několika tuzemským odběratelům. Vakuově balený pstruh je již po datu spotřeby (8.–15. 4. 2019), ale někteří zákazníci si mohli pstruhy zamrazit. Proto Státní veterinární správa (SVS) varuje, že u vzorků těchto ryb zjistila výrazné překročení bezpečnostních limitů pro leukomalachitovou zeleň.

Platný limit na přítomnost leukomalachitové zeleně byl v tomto případě překročen takřka sedminásobně, přičemž s rezidui této látky se inspektoři SVS setkávají v posledních letech spíše sporadicky.

„Vyšetření na přítomnost leukomalachitové zeleně provedla akreditovaná laboratoř Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Testy zjistily, že vzorek svaloviny pstruha obsahuje 13,4 µg/kg, kdy povolený limit je 2 µg/kg,“ uvedl Petr Vorlíček, mluvčí SVS.

Vzhledem k tomu, že ve vzorku svaloviny pstruha byla zjištěna leukomalachitová zeleň, která je degradačním produktem malachitové zeleně, je podle mluvčího velice pravděpodobné, že byla nepovolená látka použita ještě před transportem pstruhů na území České republiky.

Látka je povolena jen pro akvarijní rybičky

Malachitová zeleň a leukomalachitová zeleň jsou látky zakázané pro použití u ryb určených k potravinovým účelům. Malachitová zeleň je velice účinné a cenově dostupné léčivo proti ektoparazitům a plísňovým onemocněním ryb, je však autorizováno pouze pro akvarijní rybičky.

Případné zneužití malachitové zeleně, a to obzvláště u pstruhů, kontroluje SVS v rámci monitoringu cizorodých látek.

Používání malachitové zeleně není povoleno nejen v Evropě (od roku 2000), ale ani například v Kanadě a Spojených státech. Použití malachitové zeleně s sebou přináší řadu bezpečnostních rizik. U savců včetně člověka může mít konzumace ryb s touto látkou potenciálně karcinogenní účinky (muselo by se však jednat o velké množství) a způsobit i jiná závažná onemocnění.

Ryby je možné vrátit v místě nákupu. Pstruh duhový z inkriminované zásilky byl nabízen zejména v obchodní síti prodejen Albert a rovněž jej prodával ve svých prodejnách příjemce zásilky, společnost Fish Market.

Galerie: Nejhorší potraviny roku 2018

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).