Ačkoliv by se mohlo zdát, že svařák je záležitostí moderní doby, jeho historie sahá hluboko do minulosti. Už ve starověkém Římě bylo zvykem dochucovat víno kořením a bylinkami. Tento zvyk se postupně rozšířil po celé Evropě, především do chladnějších oblastí, kde horký nápoj dokázal spolehlivě zahřát tělo i povzbudit mysl.
Co se dozvíte v článku
Od Říma po vánoční trhy
Svařené víno se tedy poprvé objevilo v antickém Římě. Bylo připravováno z vína, medu, koření a někdy i ovoce. Tento nápoj měl podle římských lékařů nejen zahřívat tělo, ale také léčit nemoci a podporovat trávení. Římané věřili, že koření jako skořice, hřebíček nebo pepř má dezinfekční vlastnosti, a proto bylo ideálním doplňkem vína.
Když Římané rozšířili své impérium, přenesli tuto tradici do severní Evropy, kde se svařené víno stalo hitem díky své schopnosti zahřát během studených zim. Ve středověku se tento nápoj vyvinul v luxusní pochoutku, protože koření jako skořice nebo zázvor bylo extrémně drahé. S rozvojem obchodu se však tyto ingredience staly dostupnějšími, a tak se svařák stal oblíbeným mezi všemi vrstvami obyvatelstva.
Dnes je svařák symbolem zimních svátků a vánočních trhů. Horké víno s kořením se prodává po celém světě. Moderní nealkoholická varianta se začala objevovat s rostoucí poptávkou po nápojích, které si mohou vychutnat i děti, těhotné ženy nebo ti, kteří alkohol nepijí.
Recept na svařák bez alkoholu
Svařák bez alkoholu není jen kompromisem pro ty, kteří se chtějí alkoholu vyhnout. Naopak, je to nápoj, který má svůj vlastní charakter a přínosy. Představte si horký hrnek plný vůně skořice, hřebíčku a pomeranče, doplněný jemnou sladkostí jablečného nebo hroznového džusu. Tento nápoj vás zahřeje a povzbudí svou bohatou chutí a přírodními ingrediencemi.
Příprava nealkoholického svařáku navíc vyžaduje méně přesnosti než u jeho alkoholické varianty. Nemusíte se bát, že převaříte alkohol, protože v něm žádný není. Díky tomu je tento nápoj snadný na přípravu i pro úplné začátečníky.
Uvařit si svařák bez alkoholu doma je velmi jednoduché. Stačí mít po ruce základní ingredience, které jsou dostupné v každé domácnosti nebo obchodě. Základem je kvalitní džus, který nahradí víno, a voňavé koření, které dodá nápoji typickou chuť.
Ingredience:
- 1 litr jablečného džusu,
- 1 pomeranč nakrájený na plátky,
- 2 celé skořice,
- 5 hřebíčků,
- 1 badyán,
- kousek čerstvého zázvoru (volitelně),
- lžíce medu nebo třtinového cukru podle chuti.
Postup:
Do hrnce nalijte jablečný džus a přidejte plátky pomeranče, skořici, hřebíček, badyán a zázvor. Směs zahřívejte na mírném ohni, ale dbejte na to, aby se nevařila – var by mohl zničit jemné aroma koření. Po asi 15 minutách, kdy se všechny chutě prolnou, svařák sceďte a oslaďte podle chuti. Podávejte ho horký, ozdobený plátkem pomeranče nebo kouskem skořice.
Jaký svařák pijete?
Variace a experimenty
Pokud chcete svařák něčím trochu ozvláštnit, nabízí se spousta možností. Místo klasického jablečného džusu můžete vyzkoušet třeba brusinkovou šťávu. Ta nápoji dodá jemně nakyslou chuť a zajímavý šmrnc. Ti, kdo preferují sladší verze, si zase možná oblíbí variantu z višňového džusu, jehož chuť se výborně doplňuje s jemnou vůní vanilky. Máte-li rádi experimenty, zkuste přidat do svařáku čerstvé bylinky, například rozmarýn nebo tymián.
Brusinkový svařák
Brusinkový džus je ideální pro ty, kteří mají rádi nápoje s jemně kyselým podtónem. Pro tento svařák zahřejte brusinkovou šťávu s plátky pomeranče, celou skořicí a několika kuličkami nového koření. Na závěr přidejte špetku vanilkového extraktu, který kyselost brusinek krásně zjemní. Tento nápoj je nejen lahodný, ale díky brusinkám také plný antioxidantů.
Višňový svařák
Višňový džus má svou nezaměnitelnou chuť, která ve svařáku krásně vynikne. K tomu stačí přidat trochu čerstvého zázvoru, několik plátků citronové kůry a špetku mletého badyánu. Pokud chcete nápoj ještě více vyšperkovat, zkuste ho dosladit medem nebo třtinovým cukrem. Výsledek vás potěší sytou a vyváženou chutí, která uspokojí jak milovníky sladších nápojů, tak ty, kdo dávají přednost výraznějším a kořeněnějším tónům.
Tropický svařák
Chcete-li trochu experimentovat a přinést do zimy nádech exotiky, můžete zkusit tropickou verzi svařáku. Smíchejte pomerančový džus s mangovou šťávou a přidejte několik plátků čerstvého ananasu. Z koření použijte špetku muškátového oříšku a kapku kokosového mléka pro krémový nádech. Tento netradiční svařák osloví všechny, kteří hledají něco osvěžujícího a originálního.
Bylinková variace
Pro ty, kteří se nebojí zkoušet nové a netradiční chutě, je skvělou volbou svařák s čerstvými bylinkami. Stačí do horkého jablečného džusu přidat snítku rozmarýnu, která nápoji propůjčí jemnou a příjemně bylinnou chuť. Další zajímavou alternativou je tymián, který v kombinaci s citronem a medem vytvoří osvěžující, ale zároveň hřejivý nápoj. Použití různých druhů bylinek rozhodně stojí za vyzkoušení, jelikož nápoji dodají nečekaný a originální chuťový rozměr.
Zdravotní přínosy nealkoholického svařáku
Nealkoholický svařák není jen lahodný a voňavý zimní nápoj, ale může mít také pozitivní vliv na zdraví. Základní ingredience, tedy ovocné šťávy, jsou plné vitamínů a minerálů, které pomáhají posilovat imunitní systém. Jablečný džus například obsahuje velké množství vitamínu C a antioxidantů, jež pomáhají chránit organismus před nachlazením. Pokud zvolíte brusinkovou šťávu, získáte nápoj, který má příznivý vliv na močové cesty. Přídavek zázvoru pak může pomoci zlepšit trávení a zahnat první příznaky nachlazení.
Prospěšné je navíc i koření, které se do svařáku přidává. Skořice podporuje krevní oběh a má protizánětlivé účinky, zatímco hřebíček je známý svými antiseptickými vlastnostmi. Zázvor pak zahřívá tělo a podporuje imunitní systém, což je v zimním období obzvláště užitečné.
Zdroje:
One Sweet Apetite: Fruit Punch Recipe
Dobrotéka: Jak na ten nejlepší svařák
Everyday Health: 11 Foods and Drinks to Help Soothe Flu Symptoms