Hlavní navigace

Štrasburk zakázal plastová brčka, příbory i boxy na jídlo

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Celá řada jednorázových obalů, v nichž si nosíme jídlo a pití, i výrobky, jimiž provádíme hygienickou očistu, by už od roku 2021 nemusely být vyráběny z jednorázových plastů, které znečisťují životní prostředí.

Evropský parlament schválil směrnici omezující znečištění z jednorázových plastů. Pro se vyjádřila naprostá většina europoslanců. Pomyslný míč je teď na straně vlád členských států, jejichž hlasování na Radě definitivně posvětí platnost nové směrnice.

Ještě není vyhráno, ale cíl je na dosah

„Plastové znečištění je všude kolem nás, ve vodě, půdě i vzduchu, který dýcháme. Dnešní rozhodnutí Evropského parlamentu je historickým momentem v omezování plastového znečištění,“ říká Jan Freidinger Greenpeace ČR a dodává: „Ale ještě není čas na oslavu, o nařízení budou hlasovat členské státy a již teď je vidět zřejmá snaha části průmyslu akceschopnost směrnice omezit. Smutným paradoxem je, že na státy tlačí ty firmy, které jsou nejvíce zodpovědné za plastové znečištění, jako je Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé.“

Evropský parlament v hlasování dokonce zpřísnil původní návrh komise na omezení znečištění jednorázovými plasty. Například rozšířil seznam zakázaných jednorázových plastových výrobků o boxy na jídlo a pití z polystyrenu nebo výrobky z tzv. oxo plastů či vyžaduje 35% podíl recyklovaného materiálů v plastových láhvích. Je však třeba dodat, že zákaz se týká výrobků, u nichž existuje dostupná alternativa z jiných materiálů. Pokud směrnice projde i u vlád členských států, měla by začít platit od roku 2021.

Galerie: Bojkot plastů v obchodech

Klíčová opatření směrnice:

  • Zákaz některých plastových výrobků: Zákaz se bude vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, boxy na jídlo a pití z polystyrenu nebo výrobky z tzv. oxo plastů, míchátka a tyčky k balonkům, které budou muset být vyrobeny výlučně z udržitelnějších materiálů.
  • Cíle snížení spotřeby: Členské státy budou muset omezit používání plastových nádob na potraviny a nápojových kelímků. Mohou například stanovit, aby plastové výrobky na jedno použití nebyly nabízeny bezplatně.
  • Povinnosti pro výrobce: Výrobci se budou podílet na nákladech spojených s nakládáním s odpady, s úklidem a také s osvětovými opatřeními, pokud jde o nádoby na potraviny, sáčky a obaly (např. od bramborových lupínků a cukrovinek), nápojové obaly a kelímky, tabákové výrobky s filtry (např. cigaretové nedopalky), vlhčené ubrousky, balonky a lehké plastové tašky. Dostanou také pobídky k vývoji méně znečišťujících alternativ k těmto produktům.
  • Požadavky na označování: Některé produkty budou muset mít jasné a standardizované označení, které bude obsahovat návod, jak se má odpad odstraňovat, a informace o negativním dopadu výrobků na životní prostředí a o přítomnosti plastů v nich. Jedná se o hygienické vložky, vlhčené ubrousky či balonky.
  • Osvětová opatření: Pro výrobce produktů, jako jsou obaly, cigaretové filtry či vlhčené ubrousky, poslanci chtějí zavést povinnost podílet se na nákladech likvidace jejich výrobků. Zodpovědnost by také měli nést výrobci rybářských zařízení, která představují až 27 procent odpadu v mořích. Spotřebitelé by také měli vědět, jaké výrobky se těžko likvidují. Proto poslanci doporučují opatřit hygienické vložky, vlhčené kapesníky a balonky vysvětlujícím štítkem.
  • Cíle v oblasti sběru: Členské státy budou povinny do roku 2025 zajistit sběr 90 % jednorázových plastových láhví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh, a musí zajistit, aby plastové láhve byly do roku 2025 alespoň z 35 % vyrobeny z recyklovaného plastu.

TIP: S igelitkami zadarmo je ámen. Kolik kde zaplatíte? 

Právě cíl na zpětný sběr 90 % plastových láhví, který je těžko splnitelný bez zavedení zálohového systému, nemá jednoznačnou podporu Česka. Petici za podporu směrnice a zavedení zálohového systému v ČR podpořilo skoro 80 tisíc lidí.

Připraveno s použitím materiálů Evropského parlamentu.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).