Hlavní navigace

Stěhuji se, musím změnit praktika?

8. 8. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Stěhujete se a nevíte, jak postupovat při změně praktického lékaře? V cestě nestojí ani byrokracie, ani to neznamená velkou ztrátu času. Jak postupovat, pokud měním svého lékaře?

Mít praktického lékaře v blízkosti bydliště je přinejmenším praktické. Pokud se stěhujete v rámci jednoho města, o změně pravděpodobně nepřemýšlíte. Někdo si dokonce nechává praktického lékaře ve svém rodišti, a to i přesto, že jej studijní nebo pracovní povinnosti zavály třeba až na druhou stranu republiky.

Přesto, jak postupovat, pokud se rozhodnete pro změnu lékaře třeba kvůli přestěhování?

Nebojte se byrokracie

Pokud máte obavy, že bude změna lékaře spojena s papírováním, bojíte se zbytečně. Celé vám to zabere maximálně hodinu času. Vyplnit budete muset jen jeden malý formulář, ale to již předbíháme.   

Postup při změně lékaře

  • Nejprve si najděte lékaře, u kterého byste se chtěli registrovat, a zjistěte, zda přijímá nové pacienty.
  • Telefonicky nebo osobně si sjednejte termín návštěvy.
  • Vstupní prohlídka a vyplnění registračního listu: Při vstupní prohlídce se vás nejspíš bude nový lékař ptát na zdravotní stav a na rodinnou anamnézu. Vyplnění registračního listu je otázkou pěti minut. Stačí uvést své jméno, adresu, zdravotní pojišťovnu, rodné číslo a případně další důležitá sdělení.

Musím si vyzvednout svoji lékařskou dokumentaci? 

Pacient není pošťák a nemusí pro předání dokumentace nic udělat. Dokonce se se svým původním lékařem nemusí ani loučit a ani mu vysvětlovat důvody změny.   

Potřebné informace o vašem zdravotním stavu si vyžádá nově zvolený praktický lékař u předchozího praktika. Ten je povinen mu je poskytnout. Zdravotní dokumentace jako taková však zůstává i nadále u bývalého praktického lékaře. „Ten má povinnost ji uchovávat po stanovenou dobu v souladu s příslušnými právními předpisy. Nový praktický lékař, stejně jako pacient, má však možnost do této zdravotní dokumentace nahlédnout a pořizovat si její výpisy či kopie nebo si výpis či kopii zdravotnické dokumentace vyžádat,“ říká Lucie Krausová z VZP.

Pokud byste chtěli nahlédnout, případně si pořídit kopii podrobného výpisu z vaší dokumentace, máte na to nárok a existuje dokonce kód výkonu (01040), určený právě pro situace, kdy pacient přechází k jinému registrujícímu lékaři. „Jeho obsahem je prostudování dokumentace pacienta, pořízení kopie dokumentace nebo výpisu z dokumentace v rozsahu potřebném pro zajištění kontinuity poskytovaných hrazených služeb a zaslání výpisu nově registrujícímu poskytovateli,“ doplňuje Lucie Krausová.

Stěhování do zahraničí

Pokud se stěhujete do zahraničí, pravděpodobně se nerozloučíte pouze s praktickým lékařem, ale i se zdravotní pojišťovnou.

Dříve, než tak učiníte, si vyžádejte u svého lékaře dokumentaci. Budete to mít takzvaně na pojišťovnu a to pod výše uvedeným kódem výkonu. V případě, že byste po ní zatoužili později, kdy už nebudete účastníkem veřejného zdravotního pojištění v České republice, budete si za to muset zaplatit. Jde ovšem o částku okolo dvou set korun.

Odjet můžete i bez dokumentace. Nový praktický lékař ji po vás žádat nebude, spíš ho bude zajímat očkovací průkaz.

V případě, že byste dokumentaci přece jen chtěli pro nového lékaře, pravděpodobně si ji budete muset (nechat) přeložit.

Čistě teoreticky se tedy ani v tomto případě nemusíte se svým původním lékařem setkat. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).