Hlavní navigace

Kam zmizel můj doktor? Co dělat, když přijdete o lékaře

24. 7. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Také lékař je smrtelný, nebo může z jakéhokoli jiného důvodu náhle ukončit svoji praxi. Na koho se mohou v tomto případě pacienti obrátit a kde najdou svoji lékařskou dokumentaci?

Letos v únoru zesnula pražská lékařka pro děti a dorost Eva Tesařová. V té době již více než rok předávala ordinaci své dceři, která se věnovala stejnému oboru. Lékařky se v ordinaci střídaly a pacienti, respektive rodiče pacientů, proto znali obě. Úmrtí starší z nich se jich tedy dotklo pouze lidsky.

Co ovšem dělat v případě, kdy nám náhle zemře lékař a jeho ordinace zůstane zavřená? Před podobnou otázkou stáli pacienti bruntálské lékařky Věry Šindelové před dvěma lety. Vzhledem k tomu, že neexistoval pokračovatel, zdravotnické zařízení zesnulé lékařky zaniklo.

Rovněž její pacienti neměli následně problémy. Péči všem, tedy dvěma a půl tisícům pacientů, nabídl lékař Jan Vaněk: „Ještě za života paní doktorky Šindelové jsme byli domluveni, že až jednou půjde do penze, převezmu její pacienty. Bohužel, všechno dopadlo úplně jinak. Platí nabídka, aby se pacienti lékařky Věry Šindelové zaregistrovali do naší ordinace,“ vyjádřil se tenkrát lékař pro Bruntálský deník.

Pak ještě může následovat třetí možnost. Není pokračovatel a lékař ani nebyl s nikým dohodnutý. Co má v takovém případě dělat pacient?

Hledejte co nejdříve, nebudete sami

Pokud z jakéhokoli důvodu dojde ke zrušení lékařské praxe, pacienti se musejí porozhlédnout po novém lékaři. Samozřejmě je vhodné začít s hledáním dříve, než budete potřebovat vyřídit například neschopenku nebo nějaké vyšetření.

Praktičtí lékaři mají v průměru až dva tisíce pacientů v kartotéce. Samozřejmě jsou místa, kde je síť praktických lékařů nejhustší (hl. město Praha a Olomoucký kraj), kde na jednoho praktika připadají až tři tisíce registrovaných občanů.

V případě, že přijdete o svého praktického lékaře, myslete na to, že nejste jediní a spolu s vámi bude pravděpodobně řešit tento problém dalších zhruba patnáct set lidí.

Co bude s dokumentací?

Lékařskou dokumentaci hledejte v tomto případě na úřadě. „Při náhlém ukončení praxe – například při úmrtí lékaře – převezme dle zákona veškerou dokumentaci zdravotní odbor příslušného krajského úřadu (magistrátu), který odpovídá za její předávání lékaři či lékařům, kteří převezmou pacienty do své péče registrací,“ říká Jana Uhrová, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů ČR.

Jak postupovat při náhlé ztrátě lékaře:

  1. Ihned se porozhlédněte po novém lékaři. Čím dříve, tím větší je vaše šance, že vás přijme ten, kterého si vyberete.
  2. Pokud neuspějete, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má jednak přehled o vytíženosti jednotlivých lékařů, jednak i povinnost jej zajistit.   
  3. Chcete-li se nejprve dostat ke své lékařské dokumentaci, navštivte zdravotní odbor příslušného krajského úřadu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).