Tvrzení „všechny prostředky jsou dobré“ by s dodatkem „pro dosažení mého prospěchu“ mohlo být životním krédem lidí s poruchou osobnosti nazývanou sociopatie.
Tvrzení „všechny prostředky jsou dobré“ by s dodatkem „pro dosažení mého prospěchu“ mohlo být životním krédem lidí s poruchou osobnosti nazývanou sociopatie.
Z typických rysů sociopatů jde strach. Intelekt postižen nebývá, obvykle je na slušné úrovni. Ovšem je masivně zneužíván k pochybným cílům.
Sociopat ochotně souhlasí s okřídleným tvrzením „pravda vítězí“. Ovšem výhradně s malým dodatkem: „Pravdou je to, co zvítězilo.“ Samozřejmě učiní vše pro to, aby zvítězil jeho názor. V tomto směru je zručný manipulátor. Vodítkem mu mj. bývá další okřídlené tvrzení: „Rozděl a panuj.“
V osobnosti sociopata hrají značnou roli vlivy dědičné. Nemusí být např. „celý tatínek“. Genetické dispozice mohou pocházet od vzdáleného příbuzného. Náš „zemský ráj to na pohled“ prošlo v posledním století mnoho armád, potažmo jiných poutníků, jejichž často poněkud exotičtí příslušníci zde anonymně zanechali své geny.
Uvádí se, že sociopatie je výrazně častější u chlapců a posléze mužů. Zřejmě to souvisí s projevy nápadných poruch chování, tzv. aktivních dificilit. Krádeže, rvačky, asociální party a sexuálně motivované agresivní excesy jsou skutečně častější u mužských sociopatů.
Intrikánství, křivá obvinění, manipulace a vydírání spojené s sexem jsou spíše doménou žen. Sociopatky bývají mnohdy rafinovanější než jejich kolegové.
Společná je nízká míra úzkosti a malý zájem o tzv. psychologickou odměnu. Tj. pochvalu, společné sdílení pozitivních pocitů. Jinými slovy – bývají tak samolibí, že pochvalu a souznění nepotřebují.
Americký psycholog Joseph Carver vytvořil imaginární portrét sociopata. Po nevelkých úpravách platí i v našich podmínkách.
Vše, co sociopat má, patří jen jemu. Na vše, co máte vy, si dělá plná vlastnická práva. Chce „vlastnit“ i vaše myšlenky, postoje, hodnoty… Vše, čím jste a čím kdy budete.
Obrazně řečeno vzít nohy na ramena se vyplatí, pokud váš protějšek:
Bohužel představa, že se takový člověk změní, nebo dokonce že jej změní láska, je ještě mnohem méně pravděpodobná než přesvědčení: „Poručíme větru, dešti!“
Poradenský psycholog, autor řady článků a knižních publikací.
Internet Info Vitalia.cz (www.vitalia.cz)
Chytře na život. ISSN 1802-8012
Copyright © 2009 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Vitalia.cz využívá zpravodajství ČTK