Hlavní navigace

Smím kouřit, když neobtěžuju jiné?

Sdílet

 Autor: Photl.com
Už dohady o úplném zákazu kouření v restauracích jsou plné vášní. A co teprve, když kuřákům chtějí vzít i nebe nad hlavou. Tedy možnost kouřit na restauračních zahrádkách.

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo dosud nejtvrdší plán, jak z Česka udělat ráj nekuřáků. Zatím totiž patříme naopak k nejbenevolentnějším zemím v Evropě, co se týče kouření. Zapálit si nesmíme jen na zastřešených zastávkách MHD, v budovách veřejných institucí a zdravotnických zařízení, nebo tam, kde hostinský v restauraci vymezí zónu pro nekuřáky.


Autor: Photl.com

Zákaz kouření v restauracích u nás několikrát neprošel. Jak to dopadne tentokrát?

Nově by to však mělo být jinak. Kouřit by se nesmělo v restauracích bez výjimky – jedinou možnou výjimkou by byla zcela oddělená speciální místnost pro kuřáky, takový výminek; a také by platil zákaz kouření na venkovních zahrádkách, které jsou zastřešené. A právě tento návrh vzbudil obří nevoli kuřáků. Protože: co to je – zastřešené? Je to stahovací roleta, která se dá v případě deště natáhnout nad hosty? Je to slunečník? Nebo celá baterie hranatých slunečníků, které stojí tak blízko sebe, že se vzájemně dotýkají a tvoří tak neproniknutelnou bariéru proti dešti i prudkému slunci? Nebo je to jen pevně stavebně ukotvená stříška, která se nedá sundat ani stahovat?

Přečtěte si: Mysleli jste si, že zvířata nekouří? Omyl

Co je vlastně střecha, pod kterou se nesmí kouřit

Podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška je zastřešená zahrádka jen zahrádka s pevnou stavební konstrukcí. Podle poslance Borise Šťastného, který s ministerstvem na protikuřáckém tažení spolupracuje a je už dlouho známý svým protikuřáckým postojem, by to však mělo být všechno, co má zastřešení. „Mnemotechnická pomůcka je – tam, kde nevidíte na modré nebe nad hlavou, se nebude smět kouřit,“ říká. Stromy se prý nepočítají.

Podle Borise Šťastného by se zákaz kouření řídil stejnými pravidly, jako dnes na zastávkách či nástupištích vlaků. „A tam se pod jakoukoliv stříškou, byť třeba nemá boční stěny, kouřit nesmí,“ říká poslanec.

Má se zákaz kouření vztahovat i na restaurační zahrádky?

Přečtěte si: Bič na nekuřáky aneb kouření na zastávkách

Projednání zákona se však podle něj odložilo do hlubšího podzimu, než bylo původně naplánováno. Poslanci se měli zákazem kouření zabývat už teď v září, nakonec se však dohodli, že to bude až po podzimních krajských volbách, aby protikuřácký zákon žádná strana nemohla využít ve volební kampani. „To znamená, že na projednání zákona dojde nejdřív v říjnu, ale v každém případě chceme, aby do konce roku byl hotový a začal platit od prvního června příštího roku,“ dodává Boris Šťastný.

Má však zákon šanci, aby v tradičně liberální zemi, a navíc v zemi, kde funguje velmi silná tabáková lobby, prošel? Podle názoru náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška ano. Je to totiž poprvé, co máme ministra zdravotnictví, který se do protikuřáckého tažení zapojil a hodlá na politiky tlačit a dovést zákaz kouření do konce. Ti předchozí neměli zájem kouření omezovat.

Když neobtěžuju jiné, taky nesmím kouřit?

Co je však další věcí, která nadzvedla část veřejnosti, je zákaz elektronických cigaret. Tedy záměr,  že by stejná pravidla jako pro normální cigarety, platila i u těch elektronických. Tudíž: žádné kouření v restauraci, žádné kouření na zahrádkách, ani s e-cigaretou.

Čtěte téma: Zahradní restaurace a „zahrádky“ – jedni je milují, druzí nenávidí

To však naráží na logiku: zákaz kouření běžných cigaret je pochopitelný. Se svými plícemi ať si kuřák dělá, co chce, proč však má rakovinotvornými zplodinami z tabákového kouře obtěžovat své okolí, které nekouří? Jenomže právě proto byly vyvinuty elektronické cigarety. Ty totiž nečadí. Kuřák inhaluje nikotin do svých plic a nikoho jiného tím neohrožuje. Svou drogu má, ale bez negativních vedlejších efektů. Tak proč stavět elektronické cigarety na roveň těm běžným?

Neoficiální hlasy říkají, že je to práce právě mocného tabákového průmyslu, který tuší, že přijde o část zákazníků, a nehodlá se vzdát tak snadno ve prospěch umělohmotné konkurence. „Pravda je taková, že ministerstvo zdravotnictví takový návrh na zákaz elektronických cigaret podalo, ale nakonec se mi snad povedlo je přesvědčit, že to není totéž. Takový kuřák přece inhaluje jen do vlastních plic a do vzduchu okolo se nedostane nic nepatřičného,“ říká Boris Šťastný.

Nějaká regulace elektronických cigaret je však podle něj nutná. Už dnes se sice nesmí prodávat dětem a nezletilým do osmnácti let (pochopitelně, je to návyková látka). Jinak ale žádná pravidla neurčují, jak mají být elektronické cigarety označeny, že na nich musí být vypsán obsah látek a podobně. A to by se podle poslance mělo napravit. „Takže návrh na regulaci v tomto smyslu určitě podáme, ale nebude to o zákazu kouření,“ tvrdí.

Takže: uvidíme. Buď budeme příští léto už bez kouře, nebo jako zatím vždycky zaúřadují mocné tabákové společnosti a zákon bude jen jakýmsi kompromisem. Ostatně i Boris Šťastný přiznává, že na protikuřáckém zákonu se stále ještě pracuje a pozměňuje se. Tak uvidíme, s čím politici přijdou v říjnu.

Elektronickým cigaretám se budeme věnovat podrobněji v zítřejším článku.

Čtěte dále: Češi by uvítali zákaz kouření v restauracích

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).