Hlavní navigace

Špatné sluneční brýle jsou horší než žádné

3. 7. 2013

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Sluneční brýle nosí v létě skoro každý. Pokud ovšem vybíráte jen podle ceny nebo módy, riskujete tím poškození zraku, říká oční lékař. Poradí s výběrem správných slunečních brýlí.

Sluneční brýle nenosíme pro nic za nic. Kromě toho, že při správně zvoleném typu lépe vidíme ve slunci, chrání naše zdraví a zrak. Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může totiž způsobit například šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Sluneční záření také může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky.


Autor: Isifa.cz

Kvalita slunečních brýlí nesouvisí s barvou skel

Sluneční záření urychluje stárnutí kůže, což vede ke vzniku vrásek a mohou se objevit časné pigmentace. Stejně jako jinde na kůži, mohou se i na víčkách vyskytovat nádorová onemocnění, pro která je UV záření rizikovým faktorem. Každé sluneční brýle svit oslabí, ale ne všechny brýle chrání zrak dostatečně. „Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.cz.

Intenzivní sluneční záření může způsobit

 • stárnutí kůže
 • vznik vrásek
 • pigmentace
 • šedý zákal
 • poškození sítnice
 • rakovinu kůže očních víček a spojivky

Kvalita nesouvisí s barvou skel brýlí

Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr, který však nesouvisí s barvou skel brýlí. Kvalitní UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat. Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku. „Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři,“ říká primář.

Před nákupem slunečních brýlí je důležité nejprve si uvědomit, zda bude člověk brýle používat při sportu, řízení auta nebo jako módní doplněk. Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. „Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ popsal Pavel Stodůlka.

Tipy pro výběr správných slunečních brýlí

 • kvalitní UV filtr nerovná se tmavá skla
 • kategorie filtru je značena 1–4
 • čím je kategorie vyšší, tím je čočka tmavší a méně světla propouští
 • v létě bývá pro běžné účely nejčastěji užívána kategorie 3
 • při výběru zohledněte účel brýlí:
  - běžné denní nošení – skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena
  - při ostřejším světle – tmavá skla
  - sport (např. běh, cyklistika) – rozjasňující žluté či oranžové odstíny
  - řízení – polarizační skla, tlumí odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů

Sluneční brýle přitom nemusí být jediným řešením ochrany zraku před sluncem. Kromě slunečních brýlí lze využít i kontaktní čočky s UV filtrem. Ty sice pomáhají chránit před škodlivými paprsky, ale nekryjí celý povrch oka a citlivou kůži víček. Chránit oči je podle primáře možné i pomocí speciálních potravinových doplňků, které zvyšují odolnost zraku proti slunečnímu záření, protože obsahují látky nezbytné pro zdraví očí, chrání sítnici proti slunci i některým nemocem.

Sluneční brýle

 • mají dobře sedět
 • dostatečně krýt oči ze všech stran
 • být lehké
 • netlačit na spáncích ani za ušima
 • řasy by se neměly dotýkat skel

Zdroj: TZ oční klinika Gemini.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).