Hlavní navigace

Při chřipce se nechraptí a další rozdíly mezi chřipkou a nachlazením

8. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Chřipka a nachlazení se často pletou. Jedná se ovšem o dvě rozdílné nemoci, které vyžadují jiný přístup a někdy i léky.

Chřipka patří mezi akutní onemocnění dýchacích cest. Její symptomy jsou na první pohled podobné nachlazení, jedná se ovšem o dvě rozdílné nemoci.


Zatímco nachlazení způsobuje dohromady asi dvě stě odlišných druhů virů a řadí se mezi nejběžnější onemocnění, chřipku přenáší každý rok jen několik různých virů. Ty se primárně dělí na tři typy – A, B a C. „Nejnebezpečnější je typ A, který dokáže nejvýrazněji mutovat a ve vzduchu se tak může nacházet několik jeho subtypů. Právě tento typ je obvykle zodpovědný za epidemie, nebo dokonce pandemie,“ vysvětluje Marcela Kašpárková z dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Chřipka není nemocí, kterou bychom měli s klidem přechodit. Mezi nejrizikovější skupiny, u kterých se mohou rozvinout komplikace, patří děti mladší než dva roky, dospělí nad pětašedesát let, těhotné ženy a osoby diagnostikované s cukrovkou, nemocným srdcem, ledvinami nebo jinými orgány a s oslabeným imunitním systémem.

Proč a jak doléčit chřipku

Virus chřipky se šíří kapénkovou infekcí. Z toho vyplývá, že nejsnadněji se nakazíme na rušných místech plných lidí. Stačí, aby nemocný kýchl bez zakrytí úst kapesníkem nebo nám jen podal ruku, kterou se následně dotkneme obličeje, a za jeden až tři dny můžeme očekávat první příznaky. K nim řadíme vysoké horečky, kašel, bolesti hlavy, kloubů a svalů, škrábání v krku a rýmu. Zotavení obvykle přichází během jednoho týdne. Nemoc se vyplatí nepodceňovat, nedoléčená chřipka totiž může způsobit mnoho komplikací. „Kromě akutního zánětu hrtanu může dojít k chřipkovému zápalu plic, na který i dnes umírá až polovina pacientů. Další potíží může být zánět svalů, včetně zánětu srdce, a dokonce zánět mozkových blan nebo mozku,“ uvádí MUDr. Kašpárková.

I bez komplikací ale chřipka dovede člověka pořádně potrápit. Na vyhnání virů z těla pomocí prášků můžeme zapomenout. Existují sice antivirotika, používají se ale pouze ve výjimečných případech pro pacienty v nemocnicích a není je možné získat ani na předpis od lékaře. „Ani antivirotika ale nezpůsobí zázraky. Jejich účinek dokáže pouze zmírnit příznaky a o jeden den zkrátit trvání nemoci,“ říká lékařka. Existuje ovšem možnost symptomatické léčby. S horečkou si poradí léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, který má navíc protizánětlivé účinky a dokáže tlumit bolest svalů a hlavy. Ucpaný nos způsobuje nateklá nosní sliznice, která se tak brání proti infekci. Zmírnit otok dokáží nosní spreje ap. Ovšem pozor: na nosních kapkách vzniká těžká závislost! „Nespoléhejte se jen na chemické přípravky, které mohou být návykové a častým používáním mohou ztrácet účinek. Existují také spreje s mořskou vodou zmírňující otok a pročišťující nos,“ radí MUDr. Kašpárková.

Kašel bývá zprvu suchý, později se může přeměnit ve vlhký. Suchý kašel bychom měli tlumit, velmi totiž zatěžuje organismus a porušuje sliznici. Pomohou s tím různé cucavé tabletky, které by vždy měly být bez cukru – jinak dávají bakteriím prostor k produkci nebezpečných kyselin a přispívají tak ke vzniku zubního kazu. Vlhký kašel už není potřeba tlumit, naopak bychom měli podporovat vykašlávání hlenů. Přečtěte si, co pomáhá na kašel a kdy ho potlačit či podpořit.

Nejlépe každopádně uděláme, zalezeme-li si na pár dní pod peřinu. Pokud máte pocit, že by vám zatím mohlo utéct něco důležitého v práci, vzpomeňte si také na zdraví svých kolegů.

Odborná spolupráce:

MUDr. Marcela Kašpárková

Dětské oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě

Zdroj: TZ, tabulka zpracována dle www.webmd.com

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).