Hlavní navigace

Roušky a brýle. Jak to udělat, aby se skla nemlžila?

4. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
S opětovnou povinností užívat ochranné prostředky nosu a úst se vrátil i problém pro ty, kdo nosí brýle. Existují různé možnosti, jak vyzrát na zamlžená skla.

Po prázdninách, kdy došlo k uvolnění opatření proti koronaviru, se opět na řadu míst vrací povinnost nošení roušek. To způsobuje nepříjemnosti nositelům brýlí, kterým se v kombinaci s nasazenou ústenkou často zamlžují skla, a zhoršuje se tím pádem jejich vidění. Jak je možné se této nepříjemnosti vyhnout, doporučují specialisté očních klinik DuoVize a NeoVize i „babské“ rady.

Co se dozvíte v článku
  1. Drátek na nose a přelepení roušky náplastí
  2. Mýdlo, holicí pěna nebo sprej proti zamlžování
  3. Speciální úprava skel brýlí
  4. TIP: Péče o skla brýlí v čase koronaviru
  5. Kontaktní čočky, nejlépe jednodenní
  6. Laserové odstranění dioptrií

Drátek na nose a přelepení roušky náplastí

Základem je, aby rouška dobře „seděla“. Čím lépe bude rouška přiléhat ke kůži, tím méně vzduchu bude pod jejím horním okrajem proudit směrem k brýlím a tím menší mlžení způsobí. Největší problém nastává v oblasti nosu, jak dobře vědí lékaři, kteří v ústenkách pracovali již dříve i bez ohledu na koronavirus. V některých typech jednorázových roušek je v oblasti nosu zabudován tenký drátek, který umožní tuto pasáž vhodně vytvarovat a přizpůsobit tvaru obličeje.

Do látkové ústenky v tomto místě můžete všít kousek drátku (je možné použít i svorku od toastového chleba), který splní tutéž funkci – vytvaruje okraj roušky podle reliéfu vašeho obličeje. „Rouška by měla být střižena tak, aby dosahovala až těsně pod oči, anebo v místě pod očima roušku přelepte náplastí, abyste přechod důkladně utěsnili,“ doporučují odborníci. Teprve pak nasaďte brýle. Skla se díky tomu nebudou zamlžovat, ale při dlouhodobém nošení může náplast způsobit podráždění pokožky – a také je tento postup nepraktický, pokud roušku často sundáváte a nandáváte.

Mýdlo, holicí pěna nebo sprej proti zamlžování

Lidová tvořivost hlásá, že problém se zamlžováním lze eliminovat potřením skel vhodnými prostředky. Podle některých tipů pomůže, když nanesete tenkou vrstvu tuhého mýdla do tvaru kříže po obou stranách skel a rozetřete hadříkem z mikrovlákna. Jiné doporučení zase vyzdvihuje účinky holicí pěny či jarové vody.

Tato řešení sice mlžení omezí, ale nezabrání mu úplně. Navíc můžete na sklech vytvořit šmouhy, které ve výsledku ztěžují vidění.

Existují rovněž speciální spreje proti zamlžování skel nebo hadříky s protizamlžovacím efektem.

Speciální úprava skel brýlí

Sofistikovanější metodou jsou již vhodně upravená skla. Proti zamlžování pomáhá takzvaná hydrofobní (tedy vodoodpudivá) povrchová úprava, která brání ulpívání kapek – a potažmo snižuje i mlžení.

Znamená to ovšem výrobu nových brýlových skel, což není zrovna levná záležitost.

TIP: Péče o skla brýlí v čase koronaviru

  • Brýle sice mohou částečně působit jako mechanická bariéra před kapénkami, a tím do určité míry bránit přenosu koronaviru, nejedná se však o stoprocentní ochranu – tu poskytují pouze ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.
  • Naopak se dioptrické brýle mohou stát „semeništěm“ viru, proto je důležité o ně v době epidemie správně pečovat. Odborníci doporučují po příchodu z exponovaných míst, jako je MHD, čekárna u lékaře apod., brýle důkladně mýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub a povrchové úpravy skel, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo či AntiCovid.
  • Špatně sedící brýle navíc mohou být příčinou, proč si jejich nositelé při rovnání často sahají na tvář – čímž mohou virus z rukou přenést do oblasti očí nebo nosu, odkud se nákaza dostane do organismu. Proto je důležité mít brýle správně seřízené, aby nepadaly a neposouvaly se, kam nemají. Neplechu může v tomto ohledu působit i kombinace roušky s těsnými gumičkami za uši a brýlí, které pak kvůli „odstávajícím“ uším dobře nesedí.

Kontaktní čočky, nejlépe jednodenní

Brýle sice nahradí, ale přinášejí jiná úskalí. Díky čočkám se zamlžených skel sice zbavíte, v době koronavirové epidemie se ale podle specialistů nejedná o ideální řešení. A to hlavně z důvodu, že se virus může přenášet i skrze oči, takže je více než kdy jindy zapotřebí dodržovat důkladná hygienická opatření při manipulaci s čočkami, zejména si důsledně mýt ruce při jejich vyjímání a nandávání.

„Uživatelé kontaktních čoček by měli dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, radím je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ vyjmenovává Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Nejlepší variantou jsou podle ní jednodenní čočky. Ačkoliv finanční náročnost je vyšší, z hlediska hygieny jde o nejvhodnější řešení, protože se vyhnete rizikům spojeným se špatnou péčí o vícedenní čočky.

Pokud se objeví příznaky COVID-19, doporučuje primářka Valešová raději nasadit brýle. „Myslím, že stejně jako u chřipky je to rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček,“ vysvětluje oftalmoložka. Nutno také podotknout, že čočky v ochraně před koronavirem nepomohou, jelikož kryjí jen rohovku, nikoliv spojivku, přes niž se virus přenáší.

Laserové odstranění dioptrií

Zbaví problémů spolehlivě. Jak popisují oční specialisté, problémy spojené s nošením brýlí v kombinaci s rouškou přivádí v době pandemie koronaviru stále více lidí k rozhodnutí podstoupit laserovou operaci očí, která dokáže pacienty zbavit dioptrií – a potažmo i nepříjemností se zamlženými skly a rizik spojených s nošením kontaktních čoček.

Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Výhodou laserové operace za pomoci nejmodernějších přístrojů je nejen rychlost rekonvalescence, ale i samotného zákroku, který probíhá ambulantně a trvá pouze v řádu minut. „V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem. Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomocí 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života,“ uvádí Šárka Skorkovská, primářka kliniky NeoVize Brno. Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brýle nebo kontaktní čočky a nasazení roušky tudíž neprovází nepříjemné oslepení v závoji mlhy ani obavy ze zanesení infekce při užívání čoček.

Odborná spolupráce:

MUDr. Lucie Valešová

Oftalmoložka, je primářkou Oční kliniky DuoVize Praha, laserovým chirurgem na Oční klinice NeoVize Brno a primářkou Dětského očního centra Kukátko. Působí také na Oční klinice 1. LF UK v Praze, kde přednáší zahraničním studentům.Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Oftalmoložka, primářka kliniky NeoVize Brno. Specializuje se na operace šedého zákalu, léčbu sítnice, operace a léčbu zeleného zákalu, chirurgické odstraňování dioptrických vad, operace odchlípení sítnice či vyšetření šilhání u dospělých.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).