Hlavní navigace

Ne každá dezinfekce zničí viry. Správné množství je plná dlaň

1. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Dezinfekce na ruce může být ve spreji i v tubě, tekutá či gelová. Některé lepí, další voní, jiné slibují být „přírodní“. V důsledku ale mnohé dezinfekce vůbec nemusí likvidovat viry, což od nich právě nyní očekáváme. Třeba antibakteriální gel nemusí být antivirový. A to je zrovna u oblíbených gelů častá věc.

Dezinfekce je s námi na každém kroku už od března. V obchodech, na úřadech, v kabelkách i batozích. Dezinfekce může být ale „jen“ čisticí. Některé také působí proti bakteriím, ale nikoliv proti virům včetně obávaného koronaviru. Která forma je nejpraktičtější a umíme vůbec dezinfekci správně použít? Odbornice z České lékárnické komory nám pomohly s orientací a výběrem.

Ne všechny dezinfekce působí na viry

Nedá se říct, která forma dezinfekce je nejlepší, nejpříjemnější nebo nejúčinnější. Tisková mluvčí České lékárnické komory a praktikující lékárnice Michaela Bažantová radí řešit spíš obsah než formu.

„Ten totiž rozhoduje o účinnosti dezinfekce. Ne všechny jsou virucidní, některé dezinfekce jsou jen baktericidní (antibakteriální) a na viry nepůsobí vůbec,“ upozorňuje také Hana Šnajdrová, vedoucí lékárnice Lékárny Thomayerovy nemocnice a členka představenstva České lékárnické komory. „Tuto vlastnost určují právě látky v dezinfekci, zejména koncentrace a druh použitého alkoholu.“

Nižší koncentrace alkoholu působí na většinu bakterií, vyšší pak na většinu virů včetně koronaviru.

„Pro některé odolné viry, jako je například virus žloutenky typu A, je nutné, aby dezinfekce obsahovala lihu nejvíce,“ dodává Hana Šnajdrová.

Proč je lékárna jistota dobrého výběru

Při nákupu hodně napoví název, ale jinak je to s orientací obtížnější. Pokud si chcete být jisti kvalitou, je podle Michaely Bažantové lepší poradit se s lékárníkem.

„Bohužel, dezinfekce nemusí mít kompletní složení přímo na obalu, ale v tzv. produktovém listu. Proto doporučuji poradit se,“ dodává odbornice.

V lékárnách se můžete také setkat přímo s individuálně připravovanými antiseptickými léčivými přípravky. Jinak je ale mnoho variant, jak mohou být různé přípravky třeba v drogeriích označené:

„Některé přípravky jsou baktericidní, jiné jsou virucidní. Některé přípravky jsou registrovány jako biocidy (podléhají zákonu), další jsou pouze kosmetické. Některé gely jsou pouze čisticí. Označení a kategorii přípravků bychom pozornost věnovat měli,“ doporučuje Hana Šnajdrová.

Pro a proti dezinfekčních přípravků

Dezinfekční gely

 • PRO: Méně stékají, na povrchu kůže lépe ulpí a mohou působit déle. 
 • PROTI: Mnohdy nechávají na pokožce povlak, někdy nepříjemný nebo lepkavý. Nemusí obsahovat alkohol v dostatečné koncentraci. Často bývají jen antibakteriální, protože je technologicky obtížné připravit vysoké koncentrace lihu do formy gelu.

Tekuté dezinfekce

 • PRO: Po pokožce dobře stékají, dostanou se dobře i do různých záhybů, pod prsteny nebo k nehtovému lůžku. Pokud jsou na lihové bázi, rychle zasychají a na pokožce nezanechávají povlak.
 • PROTI: Někdy mohou z dlaní „vytéct“ nebo při nanášení potřísnit oděv. Pokud neobsahují zvláčňující složky, mohou pokožku vysoušet. Subjektivně mohou také pálit, pokud máte oděrky, prasklinky nebo jiné defekty kůže. 

Dezinfekční ubrousky

 • PRO: Především praktické balení. Výhodou je i rovnoměrné rozmístění dezinfekce v ubrousku a možnost použití i na povrchy nebo předměty. 
 • PROTI: Jejich účinnost závisí hlavně na složení a technice aplikace, která může být náročnější než u tekuté nebo gelové dezinfekce. I u ubrousků je nutné dbát, aby se dezinfekce dostala také do kožních záhybů. Jsou spíš nouzovým řešením.

Co zlikviduje koronavirus

Co nyní zajímá každého? Která dezinfekce bude účinná proti koronaviru. Vysvětluje to Michaela Bažantová:

U většiny dezinfekčních přípravků je označeno, pokud jsou virucidní, a to plně nebo na 99,9 %. Na koronavirus lze využít dezinfekce s účinností 99,9 %. Tyto přípravky ale nemají schopnost likvidovat neobalené viry, mezi které patří například virus žloutenky typu A. Pokud tedy cestujeme do prostředí se sníženým hygienickým standardem, doporučila bych použití plně virucidní dezinfekce.“ 

Při pořizování bychom měli sledovat také obsah dalších látek. To, zda neobsahují dráždivé silice, aromata, nebo zda naopak nechybí zvláčňující složky, jako je glycerol.

Slovo „přírodní“ je často jen marketingový nástroj

Už jste se setkali s termínem „přírodní“ dezinfekce? Když má výrobek dezinfekční účinky, je jeho základem obvykle ethanol (líh) nebo nebo isopropylalkohol v dostatečné koncentraci.

„Přírodní dezinfekce pravděpodobně budou obsahovat navíc silice, aromata nebo jiné přírodní látky. Neměly by je ale obsahovat na úkor ethanolu nebo isopropylalkoholu. Často je slovo přírodní spíš užíváno z marketingových důvodů,“ shrnuje Michaela Bažantová.

A je třeba myslet i na to, že „přírodní“ neznamená šetrnější – v určitých případech je tomu naopak – a každý musí spíš vyzkoušet, co mu vyhovuje:

„Přírodní dezinfekce tak mohou třeba vonět a mají nějaké zabarvení. Ale mohou také dráždit. Záleží na citlivosti jedince,“ doplňuje Hana Šnajdrová.

Atopici, hlídejte obsah glycerolu

Lidé s citlivou kůží možná s všudypřítomnou dezinfekcí pociťují potíže. V jejich případě je určitě lepší nepoužívat tu, která je třeba u vchodu do obchodu a neznají její složení, ale raději si pořídit vlastní. Hlavní složkou, která pomůže citlivým lidem nebo atopikům, je obsah zvláčňujících složek, což je například glycerol.

„Pokud lze využít správné mytí rukou, určitě bych dala přednost tomuto způsobu hygieny,“ radí Michaela Bažantová, jak předejít kožním potížím. „Mezi oplachy či případnou dezinfekcí je pak vhodné používat ‚bariérové‘ krémy, promašťovadla či emolientia, které zamezí nadměrnému vysušování pokožky, jež časté mytí i používání dezinfekce může způsobit.“

Galerie: Jak si správně umýt ruce, abychom se zbavili virů

Aplikujete dezinfekci správně?

Tak jako děláme spoustu chyb třeba při mytí rukou, neumí spousta z nás použít kvalitně ani dezinfekční přípravky, což v praxi denně vidí obě oslovené odbornice. Co je tedy důležité? Především dostatečné množství a technika aplikace:

„Zásadní je nanést dezinfekci na celou plochu pokožky rukou a nechat ji důkladně oschnout, než se budete dotýkat dalších povrchů,“ radí Hana Šnajdrová. „Správné množství je tři mililitry, tedy plná dlaň. Třeba v lékárně máme antiseptický roztok, připravený podle receptury Světové zdravotnické organizace v dávkovači. Složení i velikost dávky jsou v pořádku, ale pokud si člověk roztok správně nerozetře nebo si ještě před zaschnutím ruce otře či strčí do kapes, k likvidaci mikrobů nedojde,“ upozorňuje Michaela Bažantová na to, že ani správný výrobek nemusí zajistit účinek.

„Důležité také je, aby se dezinfekce nanášela na suché ruce, protože voda by snížila koncentraci lihu,“ dodává Hana Šnajdrová.

Nejlepší je umýt si ruce vodou a mýdlem

 • Důkladným omytím rukou mýdlem a tekoucí teplou vodou dojde – na rozdíl od použití dezinfekčního gelu – také k odstranění mechanických nečistot, bakterií či odumřelých buněk kůže.
 • Podstatou dezinfekčního gelu není odstranění, ale zneškodnění cizorodých mikroorganismů. 
 • Mytí rukou je ve většině případů dostatečné (například doma, v práci), ale jsou situace, kdy nestačí a je lepší použít dezinfekci (například na cestách nebo kdykoliv, když není možnost umytí k dispozici).

Vyšší cena dezinfekce neznamená vyšší kvalitu

Do výběru dezinfekce samozřejmě zahrnujeme i cenu, a ta se u různých přípravků liší o desítky korun. Přímá úměra „vyšší cena – vyšší kvalita“ tu nefunguje.

Kvalita dezinfekce se především odvíjí od jejího složení a použitých surovin. Hlavní je koncentrace účinné látky – tedy alkoholu – a množství látek chránících pokožku před vysušením. To vše ovlivňuje výrobní náklady. Velký vliv na cenu má samozřejmě také reklama.

Dezinfekce – hlavní zásady

 • Hlavní je koncentrace účinné látky – alkoholu.
 • Důležité je množství látek chránících pokožku před vysušením.
 • Proti koronaviru hledejte dezinfekce virucidní.
 • Správné množství dezinfekce je plná dlaň aplikovaná na suchou pokožku.

„Záleží ale také na způsobu ověření účinnosti, to je v praxi cena testů, kterými musí výrobce prokázat, že vyrobená dezinfekce je skutečně účinná,“ vysvětluje Michaela Bažantová a dodává jednu praktickou informaci: „U kosmetických přípravků povinnost provádět tyto testy není.“

To může být pro zákazníka určité vodítko, když hledá zaručenou kvalitu – raději nakupovat v lékárně.

Odborná spolupráce:

Mgr. Michaela Bažantová

Praktikující lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory


Mgr. Hana Šnajdrová

Vedoucí lékárnice Lékárny Thomayerovy nemocnice, členka představenstva České lékárnické komory 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).