Hlavní navigace

Rostlinný nápoj místo mléka? To není krok ke zdraví

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Stále žijete v domnění, že pokud si dáte rostlinný nápoj místo mléka, uděláte něco pro své zdraví? Není to tak jednoznačné.

Stále více a více se na různých místech setkáváme s možností zaměnit klasické kravské mléko za rostlinný nápoj. Často se tento trend objevuje třeba v kavárnách, kde vám udělají cappucino či latté třeba se sójovým nápojem. Říkáte si možná: „Nějaká nová možnost, příplatek deset až patnáct korun, to bude určitě lepší než klasické kravské mléko, které přeci zahleňuje…“ 

Rostlinná varianta je dobrá možnost pro ty, kdo mléko nemohou

Mýtus o tom, že mléko zahleňuje a že pokud zaplatíte více, znamená to vyšší kvalitu či nějaký významný benefit pro naše zdraví, jsme již vyvrátili v předchozích článcích, takže tyto důvody nám do karet při volbě rostlinné alternativy mléka nehrají. Tak proč tedy?

Možnost využití alternativ klasického mléka je zde zejména pro jedince, kteří ať už z důvodu laktózové intolerance, či alergie na bílkovinu kravského mléka klasické mléko konzumovat nemohou. V tomto případě je to skvělé řešení, jak si třeba kávu s „mlékem“ vychutnat i s tímto zdravotním omezením.

Galerie: Náhrada mléka – kde lze využít rostlinné nápoje

Pokud nemáte zdravotní problém, zbytečně se neochuzujte o významné složky.

Proč alternativami nenahrazovat kravské mléko

Skupina jedinců, která rostlinné alternativy volí v domnění, že dělá něco pro své zdraví, a nemá tu smůlu nemožnosti konzumovat kravské mléko, se ochuzuje o velice významný zdroj vápníku a plnohodnotných bílkovin. Pokud k této záměně dochází z hlediska chuťových preferencí, tak samozřejmě může být, avšak kravské mléko by nemělo být vyřazeno úplně, ale pouze občas za tuto alternativu zaměněno pro zpestření jídelníčku.

Mléčné výrobky nesou řadu benefitů, které rostlinnými produkty prostě nenahradíme. Je nutné si uvědomit, že rostlinné nápoje ve většině případů obsahují mnohem méně bílkovin a k tomu všemu jsou tyto bílkoviny oproti živočišným neplnohodnotné. Neobsahují zastoupení celého spektra esenciálních aminokyselin, tedy těch, které si organismus nedokáže sám syntetizovat.

Dalším zásadním negativem je obsah vápníku. Rostlinné nápoje jsou jím sice často obohacovány, takže celkové množství se lišit nemusí. Co je však problém, je jeho vstřebatelnost, která je z živočišných produktů mnohem vyšší.


Autor: Depositphotos.com

Kravské mléko má řadu benefitů. Pokud nemáte zdravotní problémy, je škoda se o ně ochuzovat.

Za chuťovými preferencemi pak může stát doslazování. Ne všechny tyto nápoje samozřejmě přidané cukry obsahují, ale lidé často preferují právě ty sladší nebo ochucené, třeba vanilkové či čokoládové, které doslazované jsou.

Rostlinné nápoje jsou často obohacovány také o další vitaminy a minerální látky, jako je například vitamin B12, B2, D, E, což ocení zejména vegani. Hlavními zdroji vitaminu B12 a vitaminu D jsou živočišné produkty, ve veganské stravě proto hrozí riziko nedostatku a rostlinné nápoje obohacené o tyto vitaminy mohou být jednou z forem suplementace.

Populace zařazující všechny zdroje jednotlivých makronutrientů však potřeby těchto vitaminů a minerálních látek ve většině případů pokrývá z klasické stravy, takže jejich suplementace z obohacených rostlinných nápojů může být zbytečná. Nicméně pokud se i přesto rozhodnete rostlinné alternativy do svého jídelníčku pravidelně zařazovat, je určitě lepší sáhnout po těch, které jsou o vápník či vitamin D obohacené a nejsou doslazované.

Napříč jednotlivými druhy a značkami

Zdroje, ze kterých jsou rostlinné nápoje vyrobeny, poskytují konečnému výrobku různé množství bílkovin, tuků, a stejně tak i sacharidů. Největší rozdíly jsou však zejména v obsahu bílkoviny.

Ze všech nejbohatší zastoupení bílkovin mají výrobky sójové, jejichž množství je téměř totožné s množstvím bílkovin v mléce kravském. Nezapomínejme však na výše zmiňované, tedy to, že ačkoli je množství srovnatelné, vstřebatelnost je odlišná. Naopak úplně nejnižší obsah bílkovin najdeme v nápoji kokosovém a rýžovém.

Alpro – druh:

sacharidy

z toho cukry

bílkoviny

Sójový original

2,5 g

2,5 g

3,0 g

Sójový neslazený

0,0 g

0,0 g

3,3 g

Sójový vanilkový

6,5 g

6,4 g

3,0 g

Kokosový original

2,7 g

1,9 g

0,1 g

Mandlový original

3,0 g

3,0 g

0,5 g

Rýžový original

9,5 g

3,3 g

0,1 g

Ovesný original

7,0 g

3,3 g

0,3 g

Rozdíly můžeme najít nejen napříč jednotlivými druhy, ale také mezi značkami, které se mimo složení liší také cenou.

Velice populární jsou produkty Nemléko. Produkty této značky mají čistě přírodní složení, kromě vody a rostlinné složky (mandle, mák, …) v nich nenajdeme žádné další přidané látky.

Galerie: Podojí mandle, přidají datle a mají Nemléko

Doslazovány jsou datlemi, což až takovým benefitem není, jelikož datle obsahují 70 % cukru. Co však může být pro spotřebitele překážkou, je jejich vyšší cena, kdy za lahev 250 ml zaplatíte přibližně stejnou částku jako za litr rostlinného nápoje značky Alpro.

Cenově výhodněji pak můžete rostlinné nápoje pořídit například v obchodním řetězci Rossmann či Lidl. Úplně nejpříznivěji se však jeví výroba takového nápoje doma, není to žádný složitý proces a ušetříte tak nemalé peníze.

Prodejce

Cena Kč / 1 l (mandlový nápoj)

Lidl

39,90

Rossmann

39,90

Kaufland

54,90

Dm

64,90

Alpro

69,90

Joya

69,90

Provamel

cca 100

Nemléko

cca 240

Nezapomínejte však sledovat složení a podle něj váš výběr řiďte. Pozor si dejte na obsah částečně ztužených tuků, které jsou zdrojem škodlivých transmastných kyselin a najít je můžete zejména v sušených sójových nápojích.

Závěrem je nutné zopakovat, že pokud netrpíte laktózovou intolerancí či alergií na bílkovinu kravského mléka, rostlinné alternativy zařazujte pouze pro zpestření svého jídelníčku, nikoli jako úplnou náhradu klasického kravského mléka.

A nakonec tip: Pokud si rádi dáváte snídaňovou kaši připravovanou s rostlinným nápojem, doplňte ji o bílkoviny, třeba proteinem nebo vejcem.

Autor článku

Bc. Karolína Otavová

Nutriční terapeutka, absolventka oboru Nutriční terapeut na LF MU, a současná studentka oboru Technologie potravin na Mendelově univerzitě v Brně. Spolupracuje s projektem  Ne hladu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).