Hlavní navigace

Řecký versus obyčejný jogurt: v čem se liší a který je vhodný pro vás?

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Pokud jste stáli u regálu v obchodě a přemýšleli, v čem vlastně tkví rozdíl mezi „běžným“ a řeckým jogurtem, první, čeho jste si pravděpodobně všimli, je rozdíl v jejich ceně. Znamená to, že je dražší řecký jogurt kvalitnější? Anebo vám zcela postačí obyčejný? Co je od sebe vlastně odlišuje?

Oba produkty jsou kysané (nebo též fermentované) mléčné výrobky (ke kterým patří třeba také zakysaná smetana, podmáslí nebo jogurt). Vyrábějí se přeměnou laktózy, přirozeně se vyskytujícího mléčného cukru, na kyselinu mléčnou pomocí určitých bakterií, především Streptococcus salivarius a Lactobacillus bulgaricus.

I když jsou na jejich výrobu použity stejné hlavní ingredience, tedy mléko a již zmíněné směsi mikroorganismů, jejich chuť i obsah živin se liší podle způsobu výroby.

Rozdíly ve výrobě

Běžný jogurt se vyrábí přidáním bakterií do mléka a fermentací, dokud nedosáhne kyselého pH (asi 4,5). Poté mohou být přidány další složky, jako je třeba ovoce. Konečný produkt má hladkou konzistenci, ale jednotlivé druhy se mohou lišit v hustotě. I když mají mírně nakyslou chuť, obecně jsou sladší než řecký jogurt.

Při výrobě řeckého jogurtu se z mléka odstraní syrovátka a další tekutiny. Kvůli tomuto procesu je na jeho výrobu třeba výrazně více mléka než u běžného jogurtu. Protože je většina tekutiny odstraněna, řecký jogurt je mnohem silnější a hustší než klasický jogurt. S tím souvisí jeho vyšší cena. Obsahuje rovněž asi polovinu sacharidů a cukru než obyčejný jogurt, avšak má mnohem více bílkovin. Pozor však na tuky a kalorie. Například stejná porce řeckého jogurtu, vyrobeného z plnotučného mléka, poskytuje zhruba dvojnásobek, někdy i trojnásobek obsahu tuku oproti tradičnímu jogurtu.

Pokud je výrobek označen ne jako řecký, ale jako jogurt řeckého typu, zvýšeného obsahu bílkovin je dosaženo přidáním koncentrované bílkovinné mléčné složky a množství mléka, použitého na jeho výrobu, se blíží tomu, kterého je třeba pro výrobu klasického jogurtu.

Oba jsou skvělé pro zdravá střeva

Oba jogurty, běžný i řecký, mají díky probiotikům a proteinům řadu přínosů pro zdraví. Probiotika, tedy přátelské bakterie, vyskytující se ve fermentovaných výrobcích, pomáhají trávicímu traktu udržovat a vyrovnávat zdravý střevní mikrobiom, což může snížit riziko zánětů a různých onemocnění.

Důležité přitom je uvědomit si, že vyvážený střevní mikrobiom je významný pro náš imunitní systém a pomáhá rovněž chránit i před alergiemi, depresí, či dokonce diabetem 2. typu. Probiotika, obsažená v jogurtech, podporují zpracování laktózy, takže se jogurty stávají potravinou, kterou mohou tolerovat i lidé trpící nesnášenlivostí laktózy, kteří obvykle zažívají nepříjemné symptomy, včetně nadýmání a průjmu po konzumaci mléčných výrobků. Přirozeně nižší obsah laktózy u řeckého jogurtu pak dělá tento výrobek v této souvislosti ještě přijatelnějším.

Rozdílné využití v kuchyni

Výzkumy spojují jogurty se zdravou tělesnou hmotností a nižším množstvím tuku v těle. Běžný i řecký jogurt jsou vynikajícími zdroji bílkovin, které vedou k dlouhodobému pocitu sytosti, což napomáhá snížit příjem kalorií a podpořit tak hubnutí.

Oba jogurty jsou všestranně použitelné v kuchyni, přesto existují určité rozdíly:

Kvůli své hustotě je řecký jogurt vhodný jako přísada do omáček a dipů, jako například tzatziki, pokrm typický právě pro řeckou kuchyni. Lze s ním nahradit i majonézu, zakysanou smetanu a podmáslí ve většině receptů, dokonce se hodí i pro použití do těst na různé druhy pečiva, kterému dodává vlhkou a šťavnatou texturu.

Naproti tomu tradiční jogurt se běžně využívá pro výrobu smoothie, dresinků, anebo třeba marinád.

Řecký, nebo obyčejný jogurt? Který z nich si vybrat?

Pokud chcete zvýšit příjem bílkovin, je řecký jogurt ideální, vhodný je i pro sportovce.

Běžný jogurt může být dobrý pro kohokoliv, kdo chce udržet svůj příjem kalorií pod kontrolou.

Zatímco běžný jogurt obvykle mívá méně kalorií a více vápníku, řecký jogurt má více bílkovin a méně cukru – a mnohem hustší konzistenci.

Jogurty jsou však v obou případech výživné potraviny, které jsou vynikajícím občerstvením a zdravým doplňkem stravy.

U obou druhů je nejlepší koupit bílou verzi, kterou si osladíte sami, ideálně čerstvým ovocem, abyste se vyhnuli konzumaci přidaných cukrů, které se často vážou k různým ochuceným verzím.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).