Hlavní navigace

Původní farmářské trhy se vracejí

3. 4. 2019

Sdílet

 Autor: Nina Havlová
Na farmářské tržiště na Kubáni se vrátil jeho zakladatel. A určitě je to dobře. Usiluje totiž o trhy potravinové, české a bez igelitek.

S příchodem jara začaly na řadě míst v naší zemi fungovat farmářské trhy, a nejinak tomu je na jednom z prvních pražských tržišť vůbec. Na Kubánské náměstí na Praze 10 se poslední březnovou sobotu po osmi letech vrátil jeho zakladatel a původní provozovatel – zapsaný spolek Archetyp. A určitě je to dobře.

Farmářské trhy se zárukou a bez plastů

Archetyp totiž patří mezi nemnoho provozovatelů tržišť, který se řídí etickým kodexem Asociace farmářských tržišť ČR (AFT), což mimo jiné znamená, že na takových trzích najdou zájemci skutečně české farmáře, a především hlavně potraviny. To na rozdíl od akcí, kde lze koupit skoro všechno, ale identické a domácí potravinářské výrobky jsou často v menšině.

Asociace přitom v současné době sdružuje šest organizátorů trhů působících na deseti prodejních místech, přičemž filosofií AFT je maximální možná čerstvost prodávaného zboží, hlavně proto, že například plodiny jsou sklízeny v optimální době čerstvosti a neputují za zákazníkem mnoho kilometrů.

Stejně jako další trh provozovaný v hlavním městě Archetypem (farmářské tržiště Heřmaňák, první trh bez igelitek) má i Kubáň ambici stát se trhem bezplastovým, a přispívat tak k lepšímu stavu životního prostředí. K tomu je však podle organizátorů trhu nutná osvěta jak mezi nakupujícímu, tak ale také mezi prodávajícími, jimž poskytují informace, kde a jak vhodné obaly nakoupit a používat.

Otevřeno 3× týdně

Při slavnostním zahájení trhů na Kubáni v sobotu 30. března měli spotřebitelé opravdu velmi široký výběr z nabízených produktů. Na místě bylo kolem třiceti stánků s tradičním pečivem, domácími uzeninami, zeleninou, bylinkami, marmeládami, rybami, mlékárenskými produkty včetně mléka čepovaného zájemcům rovnou z chladicího zařízení a mnohé další zboží.

Do budoucna ale bude ve všední dny – v úterý a ve čtvrtek (otevřeno od 9 do 18 hodin) – podle tržního řádu stanoveného radnicí Prahy 10 v lokalitě v dispozici maximálně patnáct stánků, o sobotách (otevřeno od 9 do 14 hodin) pak maximálně pětadvacet prodejních míst. Což je trochu škoda, s Archetypem se na místo vrátili mnozí prodejci, kteří Kubáň v minulých letech opustili, a Kubáň tak hlavně ve všední dny nemůže nabídnout tak široké spektrum potravin, jaké by bylo i pro nakupující žádoucí. Což v praxi znamená, že se složení prodávajících bude i v průběhu týdne (i roku) částečně obměňovat.

10 let s farmářskými trhy

Proč ověření pořadatelé museli před lety opustit tržiště, které založili?

A jak se jim daří na dalších místech v Praze?

Přečtěte si velký rozhovor se Šárkou a Jiřím Sedláčkovými ze spolku Archetyp.


Autor: Vitalia.cz / Karel Choc

Šárka a Jiří Sedláčkovi z Archetypu na Náplavce, kde zahájili svoji již 10. sezónu

Ceny lepší než v supermarketu

I když to obvykle bývá naopak, mohou lidé na Kubáni nakoupit aktuálně řadu výrobků za lepší ceny než ve velkých supermarketech. Kilogram brambor se tu například nabízel za dvacet korun, zatímco cena v obchodech je v současné době o pět až deset korun vyšší. Také cena kilogramu jablek několika různých odrůd se pohybuje kolem hranice dvaceti korun, ale i méně; vejce z podestýlkových a dalších neklecových chovů pak stojí 3,10 až 3,30 kus.

Mnohé z prodávaných produktů jsou navíc v kvalitě bio, což mohou zájemci ocenit například u masných výrobků z jihočeské Ekofarmy Rybník. Tak či tak se na Kubáni bude střídat více než čtyřicet drobných a středních zemědělců, pěstitelů a chovatelů, působících v ČR, především samozřejmě z okolí Prahy. Předběžný „kalendář“ účasti jednotlivých firem lze najít na www.farmarsketrziste.cz. Komu by nabídka na Kubáni nestačila, může přitom o sobotách navštívit i další dvě skutečně farmářská tržiště, které v Praze Archetyp provozuje – Náplavku a Heřmaňák.

Galerie: Farmářské tržiště Náplavka zahájilo 10. sezónu 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).