Hlavní navigace

První selže penis, po něm srdce

10. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Mužský přechod doprovází poruchy erekce, riziko infarktu i nové partnerky. Cévy v penisu vypoví službu jako první. Problém s erekcí tak varuje, že muži do 3–5 let hrozí infarkt myokardu.

Jedním ze stěžejních příznaků mužského přechodu neboli andropauzy je snížený sexuální apetit doprovázený poruchami erekce. V souvislosti s tím hrozí mužům také infarkt myokardu. Proč k těmto poruchám dochází, jak je mohou muži řešit a jak může žena poznat, že je její muž v přechodu?

Mužský přechod doprovází pokles sexuální výkonnosti i deprese

Projevy přechodu u mužů, stejně tak jako u žen, jsou značně individuální. Na někom není skoro poznat, že se v tomto kritickém období nachází, na někom je to naopak vidět až příliš. Obecně k příznakům mužského přechodu patří pokles fyzické, psychické i sexuální výkonnosti, pocit ztráty energie či chuti do života, sklon k depresím, náladovost, nervozita, nespavost, podrážděnost a podobně.

Jedná se o opravdu pestrou paletu příznaků. U mužů však, na rozdíl od žen, nastupuje přechod pozvolněji. Sexuální život v přechodu a po něm pak závisí na celé řadě faktorů. Nezáleží pouze na tom, zda dotyčný v přechodu právě je, ale i na celé řadě onemocnění, kterými v tomto období značná část lidí trpí.

Cévy v penisu mají průměr jen 1 mm, proto odchází jako první

V intimní oblasti se u mužů v přechodu objevuje pokles sexuálního apetitu a ještě častěji se pak setkáváme s poruchami erekce. Nejčastější bývají případy, kdy se erekce dostaví, ale nevydrží dlouho. Setkáváme se však i s případy, kdy se erekce buď nedostavuje vůbec, nebo jen velmi slabá. Erekce je totiž závislá i na celé řadě dalších faktorů, z nichž má v tomto období asi největší význam pokles testosteronu a zhoršená funkce cév. S věkem a v závislosti na životním stylu, který muž vede, dochází u něj k usazování plátů cholesterolu a jiných látek, což zhoršuje prokrvení. A pokud tomu tak je, cévy v penisu to většinou odnesou jako první.

Důvod je prostý. Jedná se o cévy koncového charakteru, stejně tak jako i cévy na srdci. Penilní cévy mají ale jen kolem 1 mm v průměru, zatímco ty na srdci 3–5 mm. Problém s erekcí tak nemusí představovat pouze určitou nepohodu, ale může být i varovným příznakem toho, že muži do 3–5 let hrozí infarkt myokardu. Proto je vhodné pokles erekční schopnosti nebrat na lehkou váhu a nesmiřovat se s tím, že to patří k věku. K dalším významným faktorům, oslabujícím erekční schopnost patří samozřejmě narušená psychika, kdy muž pod vlivem hormonálních změn pociťuje náladovost se směrem k depresi.

K celkově lepšímu pocitu, snazšímu se vyrovnání s přibývajícím věkem či chybějící energií a chutí do života mužům dopomohou přírodní preparáty, které nemají vedlejší účinky a je vhodné je užívat dlouhodobě. Pokud to k úpravě stavu nestačí, zlepšení funkce cévní výstelky je pak možné dosáhnout i různými způsoby pod vedením lékaře. Jedním ze způsobů je používání tablet s inhibitory fosfodiesterázy typu 5, z nichž nejznámější je ona slavná modrá tableta. Velice dobrou zkušenost máme i s novým způsobem léčby poruch erekce pomocí speciální rázové vlny, kdy dochází k novotvorbě cév a zlepšení erekce a prokrvení penisu.

Muži v přechodu mají často nové partnerky

Pro mnoho mužů je typické, že v období přechodu, neboli andropauzy, mají také novou partnerku. Obvykle mladšího věku. Důvodů je opět více. Jedním z nejznámějších je fakt, že si muži mladší ženou dodávají sebevědomí a ujišťují se tak, že jsou stále atraktivní a ještě nepatří do starého železa. Vedle mladší partnerky si připadají sami mladší a tím tak podvědomě zahání a potlačují strach ze stárnutí.

Velmi častým důvodem je i pocit nespokojenosti v původní rodině. Obvykle se krize v partnerství projeví po odchodu dětí z rodiny, zvláště v případech, kdy se s partnerkou soustředili jen na výchovu dětí a jinak žili spíše jen vedle sebe, ale prakticky neměli společný život. Najednou zůstanou se ženou doma sami, nemají si co říct a neumí trávit čas společně. Žena navíc obvykle prochází přechodem také, což doprovází potíže s partnerským sexem jako takovým. Jako prevence je potřeba si uvědomit, že je nutné pečovat i o svůj partnerský vztah.

K tématu: Krize středního věku: nejhůř je v sedmačtyřiceti

V přechodu pomůže upravení životosprávy

Obecně lze říci, že pro muže je jejich přechod stejně náročný jako pro ženy a doprovází jej řada nepříjemností, ať po fyzické či po psychické stránce. Aby byl muž fit a cítil se dobře, měl by proto v první řadě upravit svou životosprávu. Nejlepší doporučení je aktivní pohyb, nekouřit, dodržovat pitný režim a preferovat stravu bohatou na zeleninu a nenasycené tuky. Jednoduše dělat vše proto, aby si udrželi přiměřenou tělesnou hmotnost, dostatek aktivní svalové hmoty a nižší hladinu cholesterolu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

MUDr. Pavel Turčan, odborný ženský lékař a sexuolog. Působí v olomouckém Centru MEDIOL, v ordinaci sexuologie a andrologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).