Hlavní navigace

Před odchodem na rande se raději mladí lidé depilují, než kupují prezervativy

21. 1. 2011

Sdílet

Nový výzkum odhalil, že nechráněný sex je mezi mladými lidmi na vzestupu. Celkem 44 procent mladých lidí při přípravě na schůzku dává přednost sprchování, aplikaci depilačního vosku nebo parfému před tím, že by si připravili antikoncepci. čtěte také: Nechcete antikoncepční pilulky ani kondom?

Nový výzkum odhalil, že nechráněný sex je mezi mladými lidmi na vzestupu. Celkem 44 procent mladých lidí při přípravě na schůzku dává přednost sprchování, aplikaci depilačního vosku nebo parfému před tím, že by si připravili antikoncepci.

Téměř polovina mladých lidí mezi 15 a 24 lety na celém světě nepoužívá při sexuálním styku s novým partnerem žádnou spolehlivou metodu antikoncepce. To je v rozporu s jejich postoji: 82 procent mladých přitom přijímá zodpovědnost za použití účinné antikoncepční metody.

Navonět a jít

Vyplývá to z výsledků rozsáhlého mezinárodního průzkumu Your life „Antikoncepce: Čí je to zodpovědnost?“ provedeného v 25 zemích světa ke Světovému dni antikoncepce.

Oproti výsledkům podobného výzkumu vloni tak došlo k prudkému zvýšení v počtu sexuálně aktivních mladých lidí, kteří při sexu s novým partnerem nepoužívají žádnou antikoncepci, a to o 25 procent. Pouze 51 procent lidí uvedlo, že jsou dobře informováni o účinné antikoncepci.

Pokud chceme snížit počet nechtěných těhotenství, musíme zintenzivnit práci v terénu, mezi mladými lidmi,“ uvedla Zuzana Prouzová, ředitelka Společnosti pro plánování rodiny asexuální výchovu.

Přerušováná soulož to „zachrání“

Zcela překvapivé bylo totiž zjištění, že 44 procent mladých lidí, pokud se chystá na schůzku, jež by mohla vést k sexuálnímu styku, dává přednost osobní hygieně jako je sprchování, použití vosku, či aplikace parfému, před přípravou účinné antikoncepce.

Přitom třetina z respondentů stále považuje metodu přerušované soulože za účinný způsob, jak předejít nechtěnému těhotenství.Sta­tistické údaje také ukazují, že největší procento
pohlavně přenostných chorob je právě ve skupině lidí mezi 15 a 24 lety. To znamená, že co do antikoncepce přetrvává mezi mladými lidmi ještě řada mýtů.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).