Nabídnout unikátní české zkušenosti a podnítit další zdravotnickou pomoc Ukrajině si klade za cíl mezinárodní konference Global Healthcare Initiative for Ukraine, která pod záštitou české první dámy Evy Pavlové proběhne 5. a 6. května 2025 v Praze. Nabídne nejen expertní panely klíčových hráčů z veřejného a soukromého sektoru, ale také příležitost představit konkrétní řešení.
Konference se zúčastní zástupci ukrajinské a české vlády, ukrajinských regionů a nemocnic, kterým je v současné době pomoc poskytována, a také zástupci neziskového a komerčního sektoru, který zajišťuje financování těchto projektů.
V posledních třech letech se pokusy o zničení ukrajinského zdravotnictví ze strany Ruska zintenzivnily. Od února 2022 do ledna 2025 bylo zabito 12 605 ukrajinských civilistů a 29 178 jich bylo zraněno. Světová zdravotnická organizace (WHO) od 24. února 2022 zaznamenala 2236 útoků na zdravotnická zařízení na Ukrajině, což je nejvíce, kolik kdy WHO v rámci konfliktů zaznamenala. Agentura uvádí, že v posledním roce se tyto útoky zvýšily a nyní k nim dochází téměř denně.
Krátce poté, co v únoru 2022 Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, začala do této okupované země proudit také zdravotnická pomoc. Česká republika reagovala na potřeby ukrajinského zdravotnictví velmi rychle. Díky spolupráci několika českých ministerstev, zapojení projektů rozvojové spolupráce, ochotě výrobců zdravotnických prostředků a mezinárodním programům na Ukrajinu za tři roky doputovaly zdravotnické prostředky v hodnotě stovek milionů korun. Česko Ukrajině nabízí především komplexní řešení pro jejich zdravotnický systém a reaguje na jejich konkrétní potřeby.
Kromě samostatných specializovaných dodávek přístrojů či lůžek pro ukrajinská zdravotnická zařízení, nemocnice a laboratoře ve Lvově, Volyni, Charkově, Dnipru, Kyjevě nebo Čihujivi se česká pomoc zaměřuje také na mobilní řešení, která pomáhají zachraňovat životy přímo v terénu. Na pomoc potřebným tak Česko předalo ukrajinským partnerům již dva speciálně upravené evakuační autobusy, které mají usnadnit péči o zraněné a nemocné, mobilní stanovou kliniku nebo stanové „městečko“ se sanitační jednotkou, které může sloužit jako nouzové ubytování.
Do projektů na pomoc Ukrajině se zapojili čeští výrobci zdravotnické techniky nejen samostatně, ale také v rámci organizace Czech Health Technology Institute (CHTI). Právě Czech Health Technology Institute je společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu jedním ze spolupořadatelů konference Global Healthcare Initiative for Ukraiine.
Loni firmy ve spolupráci s CHTI společně dodali celkem šest setů primární péče v podobě balíku vybavení do ordinací praktických lékařů, gynekologů a na sály menších chirurgických zákroků. Dodávky setů ‚na klíč‘ umožnil mezinárodní projekt na obnovu válkou poničeného zdravotnictví na Ukrajině,
říká předseda představenstva Czech Health Technology Institute Petr Foit.
Nejde přitom jen o dodávky zdravotnické techniky a materiálu, ale také měkkou
pomoc ve formě školení a vzdělávání. Ve spolupráci s předními českými výrobci zdravotnických prostředků probíhají kurzy vývoje a údržby inovativních technologií ve zdravotnictví na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT, které jsou určeny pro personál na Ukrajině.
Pod záštitou České rozvojové agentury realizujeme na Ukrajině projekt pro posílení zdravotnických kapacit, který se snaží komplexně uchopit problematiku nadužívání antibiotik, to je na Ukrajině po vypuknutí válečného konfliktu velký problém,
dodává Petr Foit.
Stáže a školení pro ukrajinské lékaře, expertní mise českých operatérů na Ukrajinu, ale i přímé dodávky materiální pomoci nabízí také program MEDEVAC, který běží pod Ministerstvem vnitra ČR.