Hlavní navigace

Vejce od slepic z haly? Zbytečné utrácení, tvrdí veterináři. Ochránci žasnou

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vyhýbáte se klecovým vejcím a raději kupujete podestýlková? Státní veterinární správa, která slepičárny kontroluje, doporučuje ke koupi vejce od slepic v klecích. Ochranáři takový přístup nechápou.

V České republice máme bezmála stovku producentů vajec, kteří chovají kolem čtyř milionů slepic snášejících 1,25 miliardy vajec ročně. Přičemž před Velikonocemi se prodá o třicet procent více tuzemských vajec, než udává celoroční průměr.

Vejci jednoznačně nešetříme, byť už je dnes obvykle nedostáváme jako výslužku u babičky. Na farmářském trhu dáme za kus i pět padesát, na druhou stranu se v supermarketu můžeme navzájem pobít, když mají plato za padesát korun. Neutrácíme za vejce někdy zbytečně moc, nebo naopak neškudlíme na nesprávném místě?

Zajímalo mě, jaká vejce si mám koupit, chci-li podpořit kvalitní život slepic a zároveň nechci zbytečně utrácet. Ptala jsem se na doporučení těch nejpovolanějších, tedy veterinářů ze Státní veterinární správy (SVS), těch, kteří vejce ve velkém produkují, ale zároveň i organizace, která se zajímá o dobré životní podmínky hospodářských zvířat, Compassion in World Farming (CIWF).

Na obohacené klece jsme pyšní, říkají veterináři

Od ledna 2013 začal v celé Evropské unii platit zákaz používání holých bateriových klecí v chovech nosnic, kde slepice žily na velice malém prostoru. Bateriové klece tak musely být nahrazeny, a to v mnoha případech klecemi tzv. obohacenými, které dle CIWF měly slepice obohatit o větší prostor, hnízdo pro snášku vajec, místo pro popelení, místo pro hřadování a obrušovač drápů. „S obohacenými klecemi jsme spokojeni, jsme celkem i pyšní. Hodně hal se zrekonstruovalo i postavilo nových,“ říká vedoucí oddělení ochrany zdraví zvířat SVS Milada Dubská.

Když jsou spokojení ti, kteří na zvířata dohlížejí, pak si klepu na čelo a říkám si, proč já zbytečně utrácím za vejce podestýlková či vejce od farmáře. „Produkce konzumních vajec u nás jasně dokazuje, že ti ptáci nejsou týraní. V obohacených klecích se jim relativně dobře vede, protože zvířeti, kterému by se dobře nevedlo, zastaví svoji produkci,“ vysvětluje Milada Dubská. A souhlasí i předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá: „Máme shodný názor jak SVS, kdy samozřejmě slepice v obohacených klecích mají nadstandardní vybavení, jsou v malých skupinách, dochází zde k menším projevům kanibalismu, mají méně stresu, dobrý přístup ke krmení a napájení, žádné utlačování.“

Ochránci vidí klece stále stejnou optikou

Zatímco veterináři a drůbežáři si mnou ruce, organizace CIWF na jejich slova nedá. Vydává se na průzkum do Francie, Itálie, Kypr a do České republiky, aby se přesvědčila na vlastní oči o kvalitě obohacených klecí, a to rámci kampaně Konec doby klecové, jejímž cílem je prosadit ukončení používání všech klecí pro hospodářská zvířata v EU. „Průzkumný tým navštívil všechny typy farem, malé i velké, moderní i zchátralé, čisté i špinavé, a všude nacházel tutéž realitu: klece byly přeplněné, slepice žily na prostoru o velkosti papíru A4, hřady byly příliš nízké, nebyl zde tedy dostatečný prostor pro odpočinek, hnízda byla jen část drátěné klece oddělená kusem plastu bez podestýlky a frustrované slepice si často vyklovávaly peří nebo si ho odíraly o dráty klece,“ popisuje nálezy Romana Šonková.

Čtěte také: Chyták: Vejce v různých obalech… ale všechna z klecí

I tak ale Milada Dubská trvá na svém: „Já jsem si prošla i lety, kdy se obohacené klece zaváděly, a musím říct, že pro nosnice je to velké vylepšení, přestože jsme měli zpočátku velké výhrady. V určitém ohledu je tam zvířatům líp než tam, co ochránci často propagují, což jsou třeba voliéry, kdy ptáci nejsou od sebe oddělení a v halách mají jen malé žebříčky, po nichž se mohou pohybovat. Pro kura domácího toto není fyziologické, je fyziologické, aby měl kohout kolem sebe deset slepic, a ne aby spolu navzájem bylo nuceno komunikovat a soupeřit třeba pět tisíc slepic, jako se to děje v menších alternativních chovech. Není jim líp v chovech ani v halách, to byste viděli, jak tam po sobě jdou. Kde je jich málo, tak je všechno v pořádku, ale jak je jich hodně, tak už to v pořádku není,“ vysvětluje Milada Dubská.

Vejce klecové, nebo bio?

Jedni tvrdí, jak si slepice div neužívají dovolenou, druzí, že je situace v chovu nosnic stále tristní. Zcela protichůdné názory lidí, kteří se ve slepičárnách s obohaceným klecovým chovem pohybovali a zjišťovali situaci na místě. Které vejce si mám tedy vybrat v obchodě, když ho chci od slepice, která si žije spokojeným životem?

Značení vajec podle chovu

První číslice označuje metodu chovu nosnic:

  • 0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (bio)
  • 1 – vejce nosnic ve volném výběhu
  • 2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
  • 3 – vejce nosnice v klecích

„Pokud nechcete utrácet, jednoznačně doporučuji koupit vejce od slepic z obohacených klecí – 3, jelikož slepice zde mají plnohodnotný, kvalitní život, vysoký standard – slepice zde netrpí zdravotními problémy, jelikož jejich zdravotní stav je zde každý den sledován a nepřenášejí se zde choroby. Pokud chcete z podestýlky, tak kód 2, výběh 1, bio 0 (1 a 0 jsou většinou dovoz nebo malochov). Kvalita vajec se neliší, naopak od slepic z obohacených klecí je lepší dle všech výzkumů, není skořápka znečištěna patogenními mikroorganismy, jelikož vejce je z klece po snášce vykuleno na pás a není kontaminováno trusem z podestýlky apod.,“ říká Gabriela Dlouhá. Opět se zcela jednoznačně shodla s kolegy z SVS: „Vůbec zbytečně neutrácejte, kupte si normální vejce za tři koruny z obohacených klecí. Je zdravější a jeho výživová kvalita je prokázaná. Nemusíte chodit na farmářské trhy a kupovat vejce za pět padesát. Leda byste chtěli podpořit konkrétního farmáře,“ říká Milada Dubská.

poporodni_deprese

„Nepřekvapuje mě, že drůbežářská unie doporučuje kupovat klecová vejce. Tímto doporučením jen potvrdili, že spíš než chovatelé živých tvorů jsou pouze výrobci vajec a že se zvířaty, kteří jim vydělávají na živobytí, nemají nejmenší soucit. Z jejich pohledu jde o ekonomicky výhodný způsob velkovýroby. Je však zarážející, že stejný názor má i Státní veterinární správa, která je zodpovědná za problematiku ochrany zvířat a veterináři jsou všeobecně považováni za největší odborníky na welfare neboli životní pohodu zvířat. Pokud tedy projevíte zájem o to podpořit kvalitní život slepic a oni vám doporučí vejce z klecového chovu, naprosto to odporuje jejich poslání. Vždyť i v Lisabonské smlouvě, základním právním dokumentu EU, máme zakotveno, že zvířata jsou cítící tvorové, a právě státní veterináři by měli toto ustanovení ctít nejvíce,“ zlobí se Romana Šonková z CIWF.

Čtěte k tématu: Jsou domácí vajíčka bezpečná, nebo ne?

Ona by naopak doporučila ke koupi vejce z domácího chovu, kde přesně víte, jak jsou slepice chované a čím jsou krmené. „Stále více lidí začíná opět vnímat přirozenou spojitost mezi kvalitou života zvířat a potravinami od nich. Proto je nejlepší se seznámit s různými způsoby chovu a pak se rozhodnout, jaká vejce chci jíst a krmit jimi svou rodinu. Často také není nutné dávat vejce do tolika pokrmů, jak je to bohužel dnes běžné. Obecně se vyplatí dávat přednost kvalitě před kvantitou a pak se kvalitní vejce z kvalitního chovu drahé nezdá. Klecová vejce ovšem v žádném ohledu dobrou volbou nejsou.“ 

Mohlo by se hodit:Vajíčková mapa: najděte si nejbližší slepici

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).