Hlavní navigace

Cena vejce stále rozhoduje. Nejprodávanější jsou M z klece

4. 4. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Prodej a spotřeba vajec jsou v době Velikonoc nejvyšší z celého roku. A nejen během těchto svátků o tom, jaká vejce zákazníci nakupují, rozhoduje především jejich cena. Nejlevnější jsou vejce z klecových chovů.

Zejména před Velikonoci se každoročně množí dotazy ohledně značení vajec. Podle informací Státní veterinární správy spotřebitele nejčastěji zajímá, jak poznat původ vajec a formu chovu slepic. Kritizovaný bývá hlavně klecový chov. O tom, jaká vejce půjdou nejvíce na odbyt, však přesto i nadále rozhoduje zejména cena.

„Mezi nejčastěji kupovaná vejce patří velikost M od nosnic z klecí, balená po 10 a 30 kusech, která mají velmi příznivou cenu,“ potvrzuje Petr Dvořák ze společnosti Tesco. Tento maloobchodní řetězec již v srpnu 2017 oznámil, že do konce roku 2025 přestane ve svých obchodech nabízet vejce pocházející od slepic z klecových chovů. Posléze, částečně vlivem skandálu s podmínkami v těchto chovech, se k ukončení prodeje klecových vajec do roku 2025 zavázali i další maloobchodníci. Tato změna však bude ještě trvat a klecová vejce v supermarketech vedou.

Jak poznat neklecové vejce

Mnoho lidí se podle obchodníků z Tesca při nákupu vajec řídí cenou, případně popiskem na krabičce – což v orientaci moc nepomůže. Pokud spotřebitele zajímají i jiné parametry, než na kolik ho vyjde vejce, musí sledovat zejména údaje na skořápce vajíčka. „Země uvedená na krabičce či platu se může lišit od země uvedené na skořápce vajec uvnitř obalu. Značí totiž původ třídírny a je běžné, že třídírna nakupuje vejce od chovatelů v jiné zemi. Chceme-li tedy skutečně znát zemi původu vajec, je vždy nutné podívat se na skořápku!“ upozorňují veterináři.


Zásadní jsou údaje na skořápce vajíčka. První číslice označuje způsob chovu nosnice. Vejce označená 0 pocházejí z ekologického zemědělství, 1 značí vejce od nosnic z volného výběhu, označení 2 patří vejcím od nosnic v halách a 3 znamená, že nosnice žije v kleci.

Následují dvě písmena, která udávají stát, ze kterého vejce pochází. Česká vejce tak na sobě vždy budou mít vytištěno CZ.

Způsob chovu:

 • 0 – vejce z ekologického chovu,
 • 1 – vejce od slepic chovaných ve volném výběhu,
 • 2 – z halového chovu,
 • 3 – z klecového chovu.

Země:

Kód říká, ze které země vejce pochází, například:

 • „CZ“ znamená původ vejce v České republice,
 • „PL“ značí vejce z polského chovu,
 • „DE“ znamená vejce od německého chovatele atd.

Původ českého vajíčka lze dohledat až k chovateli

Za kódem země pak následuje číslo, které identifikuje konkrétní chov. Pro identifikaci konkrétního českého chovu je možné využít vyhledávače mtd-ustrasice.cz/vyhledavani. Stačí zde zadat čtyřčíslí uvedené na vejci za kódem „CZ“.

Galerie: Jak poznat česká a čerstvá vejce

„Každé vejce v Evropské unii musí být čitelně označeno, aby zákazníkovi bylo zcela jasné, jaké vejce kupuje,“ uvádí Tesco. Kromě povinného označení se vejce dělí podle hmotnosti na malá s hmotností do 53 gramů (velikost S) až na velmi velká s hmotností nad 73 gramů (XL), tyto informace najdou zákazníci na obalu vajec, stejně jako datum minimální trvanlivosti.

Vejce dle hmotnosti:

 • S – malá, do 53 g,
 • M – střední, 53–63 g,
 • L – velká, 63–73 g,
 • XL – velmi velká, nad 73 g.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).