Hlavní navigace

Novinky v očkování proti covidu: 21 dnů po 1. dávce se nemusíte vykazovat testem. Registrace pro kategorie 35+ a 30+

23. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Vláda ČR
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo možnost registrace k vakcinaci proti covidu pro další věkové kategorie. Možnost přihlásit se k očkování nyní dostávají i třicátníci. Mění se také podmínky pro tzv. ochrannou lhůtu po očkování či prodělání nemoci covid-19.

Očkování proti covidu i pro osoby nad 35 a 30 let

Očkování několika druhy vakcín schválených v ČR proti covidu-19 pokračuje, od pondělí 24. května 2021 se spouští registrace pro osoby starší 35 let, od 26. května pak registrace pro osoby starší 30 let.

Informuje o tom Ministerstvo zdravotnictví CR na oficiálních stránkách. Na webu Koronavirus.mzcr.cz zájemci naleznou také informace o tom, proč se očkovat, jak postupovat při registraci i řadu dalších informací nejen k očkování, ale koronaviru a opatřením obecně.

Jak se přihlásit k očkování proti koronaviru

  • Přihlášení k očkování přes centrální systém probíhá ve dvou krocích na adrese crs.mzcr.cz.
  • Ministerstvo zdravotnictví připravilo pro všechny zájemce podrobný manuál, který je k dispozici zde.
  • Pokud se necítíte dostatečně technologicky zdatní, abyste provedli registraci sami, a nemáte nikoho, kdo by vám s registrací pomohl, můžete využít pomoci řady informačních linek, zřizovaných neziskovými subjekty či kraji. Krajské a obecní linky jsou určeny pro občany žijící v příslušném kraji či obci. Obrátit se můžete také na infolinku 1221.
  • Jste-li vážně nemocní a máte zájem o očkování, na stránce pacientských organizací se dozvíte, jak funguje registrace k očkování ve vašem případě.
  • Pokud se chcete nechat očkovat u svého praktického lékaře, nikde se neregistrujte a domluvte se přímo s ním.

V předchozím článku můžete zjistit, pro koho není očkování vhodné a kdy ho odložit.

Místo testů stačí mít 3 týdny od očkování nebo být do 180 dnů po nemoci

Vláda ČR na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021 odsouhlasila také změny některých mimořádných opatření.  Jedna z novinek se týká i toho, v čem může prodělané očkování usnadnit život:

„Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí 24. května v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce,“ informuje ministerstvo zdravotnictví.

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platilo po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Zároveň bude pro tyto účely tam, kde je to mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví vyžadováno, nově uznáváno i absolvování první dávky očkování na covid-19 u dvoudávkového schématu vakcinace, pokud od jejího podání uplynulo alespoň 21 dnů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).