Hlavní navigace

Novinky v očkování proti covidu: 21 dnů po 1. dávce se nemusíte vykazovat testem. Registrace pro kategorie 35+ a 30+

23. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Vláda ČR
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo možnost registrace k vakcinaci proti covidu pro další věkové kategorie. Možnost přihlásit se k očkování nyní dostávají i třicátníci. Mění se také podmínky pro tzv. ochrannou lhůtu po očkování či prodělání nemoci covid-19.

Očkování proti covidu i pro osoby nad 35 a 30 let

Očkování několika druhy vakcín schválených v ČR proti covidu-19 pokračuje, od pondělí 24. května 2021 se spouští registrace pro osoby starší 35 let, od 26. května pak registrace pro osoby starší 30 let.

Informuje o tom Ministerstvo zdravotnictví CR na oficiálních stránkách. Na webu Koronavirus.mzcr.cz zájemci naleznou také informace o tom, proč se očkovat, jak postupovat při registraci i řadu dalších informací nejen k očkování, ale koronaviru a opatřením obecně.

Jak se přihlásit k očkování proti koronaviru

  • Přihlášení k očkování přes centrální systém probíhá ve dvou krocích na adrese crs.mzcr.cz.
  • Ministerstvo zdravotnictví připravilo pro všechny zájemce podrobný manuál, který je k dispozici zde.
  • Pokud se necítíte dostatečně technologicky zdatní, abyste provedli registraci sami, a nemáte nikoho, kdo by vám s registrací pomohl, můžete využít pomoci řady informačních linek, zřizovaných neziskovými subjekty či kraji. Krajské a obecní linky jsou určeny pro občany žijící v příslušném kraji či obci. Obrátit se můžete také na infolinku 1221.
  • Jste-li vážně nemocní a máte zájem o očkování, na stránce pacientských organizací se dozvíte, jak funguje registrace k očkování ve vašem případě.
  • Pokud se chcete nechat očkovat u svého praktického lékaře, nikde se neregistrujte a domluvte se přímo s ním.

V předchozím článku můžete zjistit, pro koho není očkování vhodné a kdy ho odložit.

Místo testů stačí mít 3 týdny od očkování nebo být do 180 dnů po nemoci

Vláda ČR na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021 odsouhlasila také změny některých mimořádných opatření.  Jedna z novinek se týká i toho, v čem může prodělané očkování usnadnit život:

„Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí 24. května v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce,“ informuje ministerstvo zdravotnictví.

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platilo po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Zároveň bude pro tyto účely tam, kde je to mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví vyžadováno, nově uznáváno i absolvování první dávky očkování na covid-19 u dvoudávkového schématu vakcinace, pokud od jejího podání uplynulo alespoň 21 dnů.

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).