Hlavní navigace

Otvírají všechny služby, očkování proti covidu pro osoby nad 16 let se odsouvá

30. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Vláda ČR
Od pondělí 31. 5. budou moci lidé opět navštěvovat restaurace či bazény, pokud splní podmínku testování, očkování či prodělané nemoci a pokud provozovatelé zajistí nařízená protiepidemická opatření. Očkování pro lidi starší 16 let, původně avizované na 1. 6., bude o několik dnů odloženo.

V pondělí 31. května 2021 mohou otevřít i služby a provozovny, dosud uzavřené kvůli koronaviru. Změnu mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví schválila vláda na mimořádné schůzi v pátek 28. května 2021. Změny souvisí s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu.

Služby pouze za dodržení podmínek: O–T–N (očkování–test–nemoc)

Od pondělí tedy budou moci restaurace, bary, hudební kluby, bazény, bowlingové herny či kasina otevřít i veřejnosti dosud nepřístupné vnitřní prostory. Jako u již dříve zpřístupněných služeb, zákazníci či hosté budou smět vstoupit jen tehdy, pokud podstoupili očkování, testování či prodělali nemoc ve stanovených termínech. Do restaurací budou moci i na základě provedeného tzv. antigenního samotestu, a to jak v zaměstnání či ve škole, tak i přímo na místě při vstupu do provozovny. Podmínky jsou obdobné jako u dosud otevřených zahrádek, tedy například bez možnosti provozování živé hudby a tance.

Do podmínek, jak se prokázat při vstupu do restaurací atd., přidalo ministerstvo i národní certifikáty o provedeném očkování. Pro jejich uznání platí stejná pravidla jako pro české občany, tedy 22 dní od první dávky u nedokončeného očkování a 22 dní až devět měsíců od první dávky u kompletního očkování a 14 dnů až devět měsíců u jednodávkové vakcíny.

Stravovací zařízení musí dodržet stanovené počty osob u stolů a rozestupy mezi nimi, u bazénů, sportovišť a kasin bude platit omezení maximálně jedna osoba na 15 metrů čtverečních a důraz na dodržování dvoumetrových rozestupů mezi lidmi, ve wellness zařízeních pak bude možné zaplnit jen 30 procent kapacity. Sauny mohou fungovat za podmínky vyhřátí na minimálně 80 °C a bez využití krystalického ochlazování a ledových studní.

Pořadatelé kongresů a vzdělávacích akcí budou moci nově přivítat až 250 osob při zachování maximálně padesátiprocentní obsazenosti sálu, pěvecké sbory budou moci zkoušet či vystupovat až ve 30 lidech.

Podrobné aktuální informace a podmínky najdete například na vládním webu Covid.gov.

Očkování pro osoby nad 16 let je plánováno od 4. června

Pro zahájení registrace lidí starších šestnácti let byl původně zvažovaný termín 1. června. Jak oznámil premiér Andrej Babiš a potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, tento termín je třeba posunout.

„Ministr zdravotnictví v pátek avizoval, že v neděli padne rozhodnutí, zda se od úterý 1. června spustí registrace pro celou kategorii lidí od 16 let, nebo například pro skupinu lidí od 25 do 29 let. Dosud se očekávalo, že se od začátku června budou moci registrovat všichni lidé starší 16 let,“ uvedla Česká televize. Z důvodu velkého množství lidí, kteří jsou již zaregistrováni, ale na očkování – respektive 2. dávku vakcíny – zatím čekají, se tento termín posouvá. O vakcínu proti covidu se v současné době mohou hlásit lidé starší 30 let.

Noví zájemci ve věku od 16 do 29 let se budou moci podle poslední verze registrovat od pátku 4. června. Tato informace není zatím na webu ministerstva zdravotnictví oficiálně potvrzena.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).