Hlavní navigace

Očkování proti klíšťové encefalitidě: příspěvky pojišťovny srazí cenu až na nulu

23. 10. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Ve srovnání s ostatními státy Evropy na tom s proočkovaností proti klíšťové encefalitidě nejsme nejlépe. Zdravotní pojišťovny ale hlásí zvýšený zájem o příspěvky na vakcinaci. Neboli: kdo už se očkovat nechá, ohlídá si také uplatnění finanční úlevy. Kolik kde můžete získat a nehrozí vám promeškání termínu pro uznání příspěvku?

Očkuji se. A hlídám příspěvky

Proočkovanost se v případě klíšťové encefalitidy v České republice drží už pár let stejného čísla: jen asi 25 % z nás se proti zákeřné nemoci, přenášené klíšťaty, chrání vakcínou. Pro srovnání třeba v sousedním Rakousku je to 85 % a v Německu 43 %. Počet míst, kde můžeme chytnout klíště, stoupá, v bezpečí jsme, pouze pokud mrzne a přírodu kryje sníh.

Ti z nás, kdo se rozhodnou nechat se očkovat, musí počítat s finanční investicí. Jedna dávka vakcíny stojí asi 800 korun, v klasickém očkovacím schématu potřebujeme 3 během půl roku až roku. Přeočkování, které je potřeba po 3–5 letech, se provádí už pouze jednou dávkou. Stokorunu a více pak leckde stojí i aplikace. Pokud se tedy chce nechat očkovat celá rodina, je to poměrně významná investice. Asi i proto všechny zdravotní pojišťovny potvrzují, že o příspěvek na očkování je velký zájem. A stoupá rok od roku.

Průběh očkování krok za krokem:

 • základní očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze 3 injekcí, aplikují se do svalu ramene, a to ve dny 0, za 1–3 měsíce po první dávce a za 5–12 měsíců po druhé dávce,
 • v teplém období roku je vhodné přistoupit ke zrychlenému schématu, kdy se druhá dávka podá již za 14 dní po dávce první,
 • ochrana proti onemocnění se očekává asi za 14 dní po druhé dávce,
 • první přeočkování se provádí za 3 roky,
 • pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou po 5 letech, od 60 let výše po 3 letech (tzv. booster imunizace, z angl. boost – posila, podpora).

Více v článku Očkování proti klíšťové encefalitidě: co všechno potřebujete vědět.

Kolik to stojí

Nejčastěji můžete od pojišťovny získat příspěvek v rozmezí 500 až 1000 korun. Některé z nich už ale mají propracovaný systém, kdy mají třeba rodinní příslušníci jakási virtuální konta a kredity, a jeden druhému tak může „věnovat“ své možnosti. Pak se dá hovořit o částce několika tisíc, která může pokrýt celé náklady spojené s očkováním.

Z pojišťoven se na očkování klientům proplácí dohromady miliony – vloni například největší tuzemská ZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna – vyplatila podle svého tiskového mluvčího Vlastimila Sršně na očkování proti klíšťové encefalitidě 114 tisícům lidí 57 milionů korun.

Zájem? Velký

„Zájem rok od roku narůstá, a to poměrně dramaticky,“ uvádí Vlastimil Sršeň a jeho slova potvrzuje i Jiří Sochor z Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví: „Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě je stabilně nejčastěji žádaným příspěvek na jakékoli očkování a je zároveň jedním ze tří nejžádanějších benefitů OZP, spolu s příspěvkem na dentální hygienu a spolu s preventivním vyšetřením pigmentových znamének.“ 

Na důkaz toho, jak razantně čerpáme příspěvky na právě tento typ očkování, uvádí tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková toto srovnání: „Loni jsme na něj přispěli celkem 19,4 mil. korun přibližně 37 tisícům klientů. Pro srovnání – druhý nejvíce využívaný příspěvek na očkování je proti žloutenkám a na ten jsme loni přispěli 4,2 mil. korun. Rozdíl je tedy patrný.“

Kolik můžete získat od své ZP na očkování proti klíšťové encefalitidě?

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna – 500 Kč
 • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – dětem 1500 Kč, dospělým až 1000 Kč
 • Oborová zdravotní pojišťovna – 1000 Kč
 • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda – až 1500 Kč (příspěvek ve výši do 500 Kč na každou dávku v rámci očkovacího schématu včetně přeočkování)
 • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra – 500 korun dospělým, 1000 Kč dětem (rodiče mohou dítěti své příspěvky přenechat)
 • Revírní bratrská pokladna – 1000 Kč standardně, slučováním příspěvků od rodinných příslušníků na jakékoliv očkování pak až 10 000 Kč
 • Vojenská zdravotní pojišťovna – až 1000 Kč

TIP: Některé pojišťovny s koncem roku přicházejí se speciálním příspěvkem na očkování, aktuálně např. Oborová zdravotní pojišťovna nabízí svým pojištěncům až 1000 Kč navíc.

Na co nezapomenout

Protože v chladných měsících roku je ta nejvhodnější příležitost nechat se očkovat, zájem o příspěvky v posledních týdnech roku zřejmě stoupne. Určitě se proto informujte ve své pojišťovně, co, a především kdy musíte odevzdat, abyste o příspěvky nepřišli.

Třeba v Revírní bratrské pojišťovně máte čas do konce listopadu. Stejně tak ve VZP, kde také doklad o nákupu očkovací látky nesmí být starší než tři měsíce. „Zapotřebí je ještě lékařem potvrzený doklad o provedení očkování, například očkovací průkaz,“ dodává Vlastimil Sršeň. 

V OZP můžete doklady předložit až do konce roku: „Doklad o očkování, abychom na něj přispěli, musí být vydaný kdykoli v letošním roce a žádost s čitelnou fotkou dokladu je třeba poslat nám přes aplikaci VITAKARTA do konce roku; případně je možné s účtenkou přijít na pobočku osobně,“ vysvětluje Jiří Sochor.

„U nás všechny příspěvky včetně toho na očkování proti klíšťové encefalitidě mohou pojištěnci čerpat průběžně během celého roku, nejpozději však do 13. 12. 2019,“ dodává Petr Kvapil ze Zaměstnanecké pojišťovny Škoda.

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).