Hlavní navigace

Není nemoc, na kterou by u nás nerostla bylina, říká fytoterapeut

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Fytoterapeut je vlastně moderní bylinkář, který posuzuje zdravotní stav člověka komplexně. Aby mohl tabletky nahrazovat přírodou, musí znát pacientův fyzický, ale i duševní stav.

Jsme bolestínci a zbytečně se cpeme léky, přitom můžeme nemocem předcházet s pomocí bylin, propuklé choroby pak léčit souběžně farmaky z lékárny i bylinkami ze zahrádky. Odborně se takovému léčení říká fytoterapie, a podle Wikipedie je praktikována třikrát až čtyřikrát častěji než klasická medicína. Jak léčba probíhá, které bylinky jsouvšelékem a jak poznáte účinnou bylinnou směs, poradí doktorka farmacie a fytoterapeutka Greta Zitková, která vymýšlí receptury pro své bylinné směsi Zdislava.

Čím se zabývá fytoterapeut?

Liší se to podle přístupu jednotlivých fytoterapeutů. Mojí snahou je zabývat se člověkem komplexně – jeho celkovým zdravím jak fyzickým, tak duševním, abychom zasáhli celkovou osobnost. Učím lidi porozumět svému tělu, předcházet některým problémům a samozřejmě pomáhám léčit zdravotní problémy pomocí fytoterapie. Léčba má tu výhodu, že působí komplexně a nezatěžuje organismus. Je bezpečná a nezpůsobuje žádné další zdravotní problémy nežádoucími účinky, tak jako je tomu u chemických léků. Snažím se také lidi učit správnému zdravotnímu stylu, životosprávě, pohybu i duševní hygieně, protože tohle všechno, ač si to mnoho lidí neuvědomuje, z osmdesáti procent ovlivňuje naše zdraví. Zbytek tvoří genetika. Protože mám vystudovanou klinickou farmacii, snažím se lidem i léčbu racionalizovat. Dokážu posoudit, zda veškeré léky, které užívají, jsou nutné. Ty nezbytné jim ponechám, ty, které lze nahradit přírodou, doporučím nahradit tak, aby ve výsledku užívali léků co nejméně a nedocházelo u nich ke zbytečným interakcím mezi léky, a tím se nezvyšoval jejich škodlivý účinek na organismus.

Chodí k vám lidé, na jejichž neduhy bylinky nestačí? Co jim v takovém případě poradíte?

Pokud je zdravotní stav zanedbaný, pak je potřeba spolupráce klasické medicíny a medicíny přírodní. Výsledek je pak vždy lepší. Měla jsem například pacientku, která chtěla zhoubný nádor léčit jen přírodně, ale já jsem ji přemluvila, aby šla k lékaři. Dnes po klasické léčbě v kombinaci s přírodní je paní vyléčená. V žádném případě nelze říci, že na všechno stačí příroda. Pokud by ale člověk začínal s přírodou od začátku onemocnění nebo preventivně, tak by většinou ani klasickou medicínu nepotřeboval. Pouze po úrazech.

Je zde důležitá i práce s psychikou nemocného člověka?

To je nezbytně nutné. Mozek řídí vše, a jakmile člověk nemá dost pozitivní energie, pak má i příroda trochu slabší účinek.

Jaké bylinky nejčastěji využíváte nebo doporučujete? Je některá tzv. univerzální?

Univerzální asi ne, ale takovou naší královnou je vrbka úzkolistá, kterou v Čechách k léčbě prakticky nikdo nepoužívá, ač je to bylinka rostoucí i u nás. Uvolňuje psychiku a napětí, uklidňuje a zbavuje stresu, který poškozuje v těle naprosto všechno, protože postihuje mozek. Pokud se odstraní stres a napětí, může to u pacientů upravit i mnohé další zdravotní potíže – bolesti zad a páteře, špatné trávení, cévní systém i imunitu.

S jakými nejčastějšími obtížemi k vám lidé přicházejí?

Jde o bolesti zad, často se setkávám s nádorovým onemocněním, s onemocněním žaludku, jater, oslabenou imunitou, a teď lidé hodně chodí s cévními obtížemi, za kterými stojí jak kouření a stres, který zužuje cévy, tak i naše strava. Ztužené pokrmové tuky a jednoduché cukry narušují vnitřní výstelku cév, jež se zduřuje a vytváří se mikrozáněty, které cévu dále zužují. Přes cévy se ke všem orgánům dostávají živiny, a pokud se pročistí cévy, pak celý organismus začíná lépe fungovat.

Dnes už se ví, že horší než cholesterol je stres a strava založená na jednoduchých cukrech a ztužených pokrmových tucích.

Přečtěte si: Odpůrci cholesterolové teorie zaměňují příčinu a důsledek

Jsou teď tzv. moderní nějaké bylinky? Slyšela jsem mnoho pozitiv například na parchu…

Je pravda, že pokud se lidé ptají na konkrétní bylinky, pak se ptají na ty cizokrajné, povzbuzující jako je parcha nachová, schizandra, eleuterokok, šišák bajkalský nebo kotvičník. Tyto bylinky však používám méně často a krátkodobě, protože to nejsou tuzemské byliny a musí se s nimi opatrně, protože tělo na ně může reagovat nepřiměřeně.

Je tedy vhodné používat byliny, které rostou jen u nás?

Doporučuji užívání tuzemských bylin. Máme tu takovou škálu, že není nemoc, na niž by nebyla bylina. Je to jako s potravinou, naše genetická výbava byla stvořena na věci tuzemské, a proto jsou našemu organismu přirozenější.

Dokážete mi připravit bylinnou směs na můj konkrétní neduh, nebo už máte připravené směsi na nejběžnější onemocnění?

Začínali jsme s třiceti základními směsmi, ale protože některé zdravotní problémy, které byly dříve výjimečné, např. karpální tunel, se stávají běžnými, máme dnes již sedmdesát osm základních směsí. Ale pokud ke mně přijde někdo na poradu, připravuji i individuální směsi. Jde zejména o lidi, kteří mají více nemocí, nebo je jejich stav závažnější. Připravuji směsi ranní a večerní, a to na měsíc užívání. Podle toho, jak se stav upravuje, se mění i složení bylin. Někdy, ve složitějších případech nebo při léčbě více chorob, se neléčí vše najednou, ale začíná se od nejdůležitějších obtíží.

Když si koupím vaši bylinnou směs Zdislava na můj neduh, za jak dlouho mohu očekávat pozitivní účinky?

Jak u čeho. Při nespavosti usnete hned, při regeneraci jater jde zhruba o dva týdny. Ale záleží jak na stavu vašeho organismu, závažnosti onemocnění, tak i na věku. Když je člověk mladý, zareaguje například na ekzematickou léčbu třeba do čtrnácti dnů, pokud někdo přijde s nemocí, se kterou se potýká deset patnáct let, tak to trvá i jeden, dva měsíce.

Jak v obchodě poznám dobrou bylinnou směs?

Úplně nejhorší jsou směsi od některých bylinkářů, ve kterých je deset až patnáct bylin. To je špatně. Já používám dvě až tři hodně účinné byliny a jednou až dvěmi dalšími směs dolaďuji. Buď pro chuť, nebo pro účinek. V našich směsích například není více než pět druhů bylin. To je stejně jako s chemickými léky. Když se při mé praxi v nemocnici prováděly krevní testy u lidí po podání několika léků najednou, měli v krvi osmdesát až sto různých chemických sloučenin. A nikdo už neví, kde se ty látky spolu potkají a jak spolu zreagují, protože je to závislé i na plazmatických bílkovinách, genetickém vybavení a mnoha dalších faktorech. A protože bylinky obsahují také účinné látky, tak se také ovlivňují. I proto se například naše směsi užívají maximálně dvě najednou, a to jedna večer a druhá ráno.

Existují nemoci, ke kterým byste nedokázala najít vhodnou podpůrnou bylinu k léčbě?

Zatím jsme našli na všechno. Někdy se samozřejmě objeví případ, kdy už je pozdě a léčba je jen podpůrná. Jestliže se ale s léčbou začne včas, pak se dá pomoci téměř ve všem.

poporodni_deprese

Pokud mám zdravotní problém, mohu za vámi někam přijít?

Můžete se objednat do naší poradny v Karlových Varech nebo do Žatce. Případně radím v místech, kam jezdím s našimi bylinkami. Například na Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).