Hlavní navigace

Komplexní medicína

Základem komplexní psychosomatické medicíny je vyvážené posuzování těchto tří aspektů:

  •  objektivního, tělesného stavu pacienta
  •  subjektivního stavu, stavu pacientovy duše
  •  pacientovy životní situace

Jedině komplexním posouzením těchto aspektů je možné objasnit skutečnou příčinu pacientových obtíží a doporučit účinnou léčbu. Ta se obvykle realizuje v týmové spolupráci lékaře, psychologa, fyzioterapeuta, poradce životního stylu, výživového poradce a podle potřeby dalšího specialisty.

Cílem je vyhnout se zbytečným a pacienta zatěžujícím vyšetřením a lékům, realizovat léčebný program tak, aby mobilizoval samoúzdravné schopnosti organizmu, pro pacienta byl co nejšetrnější a nejúčinnější.

Zdroj: www.hnizdo-zdravi.cz

Jak se Michal zbavil euthyroxu

Zveřejnění Michalova příběhu nemíním ani jako kritiku klasické medicíny, ani jako výzvu pacientům k vysazení léků. Pacienty jím chci inspirovat k porozumění nemoci a spolupráci na uzdravení, lékaře k uvážlivému posuzování výsledků objektivních nálezů a jejich zasazení do souvislostí pacientova života. Tak, aby pacientů odsouzených k doživotnímu užívání léků bylo co nejméně.

Doba čtení: 6 minut

Věř a víra tvá tě uzdraví

Ve Švédsku kdysi provedli studii, ve které zjišťovali, co u pacientů s bolestí zad rozhoduje o tom, jak dlouho budou stonat. Ukázalo se, že rozhodující nebyla závažnost objektivního nálezu při prvním vyšetření, nýbrž verdikt lékaře, jak dlouho pacient bude stonat.

Doba čtení: 6 minut

Choroba se má léčit dřív, než nastane, říká oceněný lékař

Na medicínu Martin Zahradník jít vůbec nechtěl, ale když ji vystudoval, stala se mu koníčkem. Dnes bývalý primář ortopedie a úrazovky v Příbrami tráví důchodový věk jako ambulantní specialista v Sedlčanech. Zkušenost, že choroba se má léčit dřív, než nastane, se mu nakonec propojila s čínskou a fyziologickou regulační medicínou.

Doba čtení: 10 minut

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Doba čtení: 6 minut

Cukrovka prvního typu, autoimunita a záhada vnějších faktorů

Janě je devět let a do března letošního roku byla zdravá. Pak ji začala sužovat únava, slabost, časté močení, žízeň. Pečlivý pediatr udělal odběry a vyslovil podezření na cukrovku.

Doba čtení: 3 minuty

Jak si Karel píštěl vyseděl

Neexistuje onemocnění bez příčiny. Píštěl spustila kolotoč permanentního trápení. Co ale spustilo píštěl? Zjistěte příčinu a vytvořte podmínky pro uzdravení, tělo si pomůže.

2. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Příčina choroby: lék

Pořád dokola opakuji: nemoc je informace o tom, že člověk dělá v životě nějakou chybu. Výjimka potvrzuje pravidlo. Karel přišel ke své nemoci jako slepý k houslím.

Doba čtení: 3 minuty

Půl roku léčení stálo dvacet tisíc, nepřibyl ani vlas

Člověk není nic než vyspělé zvíře. Z pradávných dob má zakódované automatické mechanizmy stresové reakce, které jej mají zachránit v život ohrožujících situacích. Jedním z nich je i ztráta srsti. Proto paní Hana ztratila vlasy.

Doba čtení: 3 minuty

Peníze nebo život, antibiotika nebo smrt

Objev penicilínu sirem Alexandrem Flemingem se stal symbolem téměř neomezených možností medicínské vědy. V nadšení z jejich účinků se desítky let předepisují skoro všem a skoro na všechno. Teď nastává vystřízlivění.

Doba čtení: 4 minuty

Profesor Komárek: Klasická medicína s námi jedná jako s přerostlými dětmi

Konvenční medicína se točí v četných bludných kruzích. Jen málokdo dokáže vidět jejich jádro tak pronikavě jako biolog a filosof Stanislav Komárek, jenž v péči o své zdraví udělal od medicínsko-průmyslového komplexu krok stranou.

Doba čtení: 14 minut

Rakovina jedince, rakovina společnosti

„Jsme nemocní, protože svět je nemocný,“ řekl tibetský dalajláma. Příběh pana Petra je přesvědčivým důkazem toho, že člověk se mnohem lépe uzdravuje, pokud přestane myslet jen na sebe, na honbu za penězi, za štěstím.

Doba čtení: 5 minut

Rány na duši – rány na těle

Když moderní medicína označí nějakou nemoc za idiopatickou, znamená to, že nezná příčinu, neví, jak ji léčit, a nechce to přiznat.

Doba čtení: 5 minut

Polámal se mraveneček

Příběh desetileté Aničky, převyprávěný maminkou Evou, doplněný glosami mravenčího doktora a básničkou Josefa Kožíška.

Doba čtení: 5 minut

Čím tlustší složka vyšetření, tím banálnější příčina potíží

Příběh paní Marty by se dal nazvat Jak udělat z komára velblouda aneb Kam se poděl selský rozum. Místo desítek vyšetření, odběrů a léků stačilo postrčit ji k uzdravení. Není to žádná magie.

Doba čtení: 7 minut

Když marodí duše, tělo začne chřadnout

Veronika Kotková se snaží vracet zpět do normálního života lidi, kteří podcenili varovné příznaky svého těla. „Záda nás nebolí jen kvůli sedavé práci,“ říká primářka Psychiatrické nemocnice Kosmonosy.

Doba čtení: 12 minut

Matka Tereza 2014 aneb Další zázračné uzdravení

Jana hodně pomáhá ostatním a hodně stůně. Jestli se chce uzdravit, musí přijmout skutečnost, že tím nejbližším trpícím člověkem, který naléhavě potřebuje její pomoc, je ona sama.

Doba čtení: 5 minut

Není nemoc, na kterou by u nás nerostla bylina, říká fytoterapeut

Fytoterapeut je vlastně moderní bylinkář, který posuzuje zdravotní stav člověka komplexně. Aby mohl tabletky nahrazovat přírodou, musí znát pacientův fyzický, ale i duševní stav.

Doba čtení: 5 minut

Jak se Jirka přestal počůrávat

Když dlouhodobě nebo opakovaně stůně dítě, je to v první řadě informace rodičům. S nočním pomočováním si moderní medicína neví rady. Přitom to může být vzkaz dítěte, které nemá jiné řešení.

Doba čtení: 3 minuty

Psychosomatika pro začátečníky: zabiják stres

Strach, starosti, stres. Jsou neviditelné a neuchopitelné. Přesto mají zásadní vliv na naše zdraví.

Doba čtení: 3 minuty

Záhada autoimunitních onemocnění

Autoimunitní nemoci jsou pokynem, aby člověk negativní emoce zpracoval způsobem, který ho nebude poškozovat. Pokud to udělá včas, může se uzdravit i bez léků.

Doba čtení: 3 minuty

Hormonální antikoncepce a následky bezstarostné jízdy

Hormonální antikoncepce je úžasný vědecký objev. Daň, kterou za ni platíme, je a bude hodně vysoká.

Doba čtení: 3 minuty

Homeopatie léčí, i když v ni nevěříte

ROZHOVOR – Lékařka-homeopatka RENÁTA SIKYTOVÁ si uvědomuje, že homeopatii ne každý vnímá příznivě. Ví ale z praxe, že když dáte správné homeopatikum na správnou věc, tak funguje.

Doba čtení: 20 minut

Konečně lékař, který s pacientem mluví

Tam, kde psychosomatik vidí auto, běžný lékař vnímá jen kolo či brzdu. Místo člověka s duší zajímá ortopeda jen noha a chirurga slepé střevo. Psychosomatika bere člověka jako celek.

Doba čtení: 5 minut

O psychosomatiku je mezi pacienty ohromný zájem. Vyslyší je ministerstva?

Žádejte zavedení psychosomatické medicíny do výuky, vyzývá Jan Hnízdil pacienty, kteří marně hledají lékaře, jenž nebude léčit jen to, co zrovna bolí, ale bude pátrat i po příčinách.

19. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Psychosomatika - popelka našeho zdravotnictví

Co bylo dřív slepice, nebo vejce? Tato prastará otázka se nevyhne ani moderní medicíně: Kde se v pacientovi vzala nemoc? Vzniká nejprve na těle, nebo na duši? Nebo je to všechno jinak?

8. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Buď se chcete léčit, anebo uzdravit. Je to vaše volba

„Tělo nemá jinou možnost, než nás napomenout bolestí,“ říká MUDr. Jan Hnízdil. „Pokud si jen vezmete prášek a informaci nepochopíte, pouze vypnete varovný signál."

Doba čtení: 15 minut