Hlavní navigace

Nejlepší triky pro zklidnění dětí

12. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Začátek školního roku a s ním spojený nástup do školek a škol je pro děti obdobím, kdy jsou vystaveny velké zátěži, což může vést k emočnímu přetížení a s ním spojeným obtížím. Masáže a bylinky pomohou dětem k uvolnění.

Třezalka tečkovaná

Je považovaná za úplnou „topstar“ mezi rostlinnými léky na léčbu nervozity, neklidu, úzkosti, nespavosti. Její účinné látky vnášejí harmonii do hospodaření organismu s hormony a dokážou cíleně zablokovat receptory „skleslé nálady“. Tato léčivka je vhodná již pro malé děti (od dvou let).

Třezalka tečkovaná - „topstar“ na léčbu nervozity, neklidu, úzkosti, nespavosti
Autor: Wikipedia.org /

Třezalka tečkovaná – „topstar“ na léčbu nervozity, neklidu, úzkosti, nespavosti

Parádní rozveselující čaj od pánů bylinkářů Janči a Zentricha

 • Potřebujeme: 1 lžičku třezalky, půl lžičky dobromysli, 1 lžičku vrbky úzkolisté, půl lžičky květů vřesu, půl lžičky květů měsíčku, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Bylinky smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky. Čaj vaříme denně čerstvý, doba užívání je dle věku (viz níže), poté je vhodné udělat čtrnáctidenní pauzu a čaj se může popíjet nanovo.

Výhodou tohoto čaje je, že uvolňuje, rozveseluje, ale neutlumuje.

Tip: U dětí je nižší dávkování, tak se uvařeným čajem, který zbude, mohou rozveselovat i rodiče.

Dávkování:

 • dětem od 2 do 4 let dáváme 2× denně 1 čajovou lžičku čaje – po dobu 14 dní
 • dětem od 4 do 6 let dáváme 3× denně 1 čajovou lžičku čaje – po dobu 14 dní
 • dětem od 6 do 10 let dáváme 2× denně 1 polévkovou lžíci čaje – po dobu 14 dní
 • dětem do 10 – 16 let dáváme 4× denně polévkovou lžíci čaje – po dobu 14 dní
 • dospívajícím od 16 let do 18 let podáváme 2× denně 2 dl čaje – po dobu 30 dní
 • dospělým pak 2× denně 3 dl čaje po dobu 40 dnů

Bylinkové koupele navozují spánek

Jestliže se u dítěte projeví sklíčené nálady se zesíleným neklidem nebo pokud má dítě problémy s usínáním či celkovým spánkem, je vhodná večerní bylinková koupel.

Lipová koupel

 • Potřebujeme: 1 hrst lipových květů, 1,5 litru vroucí vody
 • Postup: Lipové květy zalijeme vroucí vodou a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme a vlijeme do teplé vody ve vaně. Koupel by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a délku 20 minut.

Uklidňující levandulovo-šalvějová koupel

 • Potřebujeme: půl hrsti levandule, půl hrsti šalvěje, 1,5 litru vroucí vody
 • Postup: Léčivky smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme a vlijeme do teplé vody ve vaně. Koupel by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a délku 20 minut.

Koupel na dobrou noc

 • Potřebujeme: 2 lžíce oleje nebo smetany, 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule, 1 kapku éterického oleje z meduňky, 2 kapky éterického oleje z ylang-ylangu
 • Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs přidáme do teplé vody ve vaně. Koupel by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a délku 20 minut.

Tip: Léčivé koupele můžeme libovolně střídat a provádíme je třikrát až pětkrát týdně.

Večerní rituály navozují pocity bezpečí a klidu

Společné čtení je k nezaplacení

Když budeme každý večer ležet s dítětem v posteli a číst mu pohádky či příběhy, poskytneme mu tak pocit bezpečí, náklonnosti, lásky, klidu a nejen to, rozvíjíme i jeho slovní zásobu, dáme prostor fantazii… Stačí dvacet minut.

Večerní masáž nohou

Dotyky mají zásadní životní význam – znamenají kontakt. Dodávají pocit bezpečí, lásky, tepla. Dotyky projevujeme city, hlazením přinášíme úlevu, uvolnění i uzdravení. Jestliže propojíme jemnou masáž s účinky čistých vonných olejů, získáme tak hlubokou ozdravnou metodu, která se může stát výborným každodenním pomocníkem při řešení spousty problémů u dětí, ale i dospělých.

Uvolňující masážní olejíček

 • Potřebujeme: 1 lžíci mandlového oleje (můžeme použít i sezamový, olivový), 2 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady a můžeme použít k masáži.
 • Tip: Místo 100% přírodního éterického oleje z levandule můžeme použít i 100% přírodní éterický olej z ylang-ylangu, mandarinky, pomeranče či grapefruitu.

Jak na masáž?

Na ruce si naneseme trošku oleje a jemně palcem a ukazováčkem tiskneme úžlabí dětského prstu a jemnými krouživými pohyby ho promasírujeme dospodu až ke špičce, toto postupně provádíme u všech prstů. Poté se několika prsty procházíme po chodidle směrem od paty k prstům. Dále přejdeme od prstů ke kotníkům a jemnými krouživými pohyby pečlivě promasírujeme nárt. Nakonec našimi prsty provedeme jemné kroužky kolem kotníku. A nyní můžeme přejít na druhou nohu. Masáž jedné nohy by měla trvat cca čtyři minuty.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).