Hlavní navigace

Nejčastější kožní potíže v létě souvisí s opalováním

13. 7. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Opalování je sice zdravé – ale jen v rozumné míře a formě. Lékařka doporučuje předem jíst beta karoten či mrkev, mazat se dvacet minut předem  – a držet siestu!

Na dotazy čtenářů dnes odpovídá Pavla Koželuhová, praktická lékařka pro děti a dorost, věnuje se i homeopatii a působí v plzeňském Centru celostní péče Fontána.

Je opalování zdravé, nebo ne? Za jakých podmínek?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá – ano, i ne! Záleží na míře – neboli všeho moc škodí. Opalování má mnoho příznivých účinků na lidský organismus – například pokožka po oslunění „vyrábí“ vitamín D, který je nutný ke správnému vývoji kostí a proti osteoporóze, dále oslunění působí na zlepšení nálady a pomáhá hojit různá kožní onemocnění. Nesmíme zapomenout i na kosmetickou stránku věci – vhodně opálená pokožka působí zdravějším dojmem.

Na druhé straně přílišné opalování vede k rychlejšímu stárnutí pokožky, jejímu vysušování, může dojít k nepříjemnému spálení pokožky až takového stupně, kdy vznikají puchýře. Dále může dojít ke zhoršení řady onemocnění – např. systémový lupus erytematodes, dermatomyositidy a dalších. Dále může dojít ke vzniku solární kopřivky (kopřivka ze sluníčka) a hlavně ke vzniku nezhoubných i zhoubných nádorů kůže – melanom, karcinom a basaliom.

Proto znovu opakuji – všeho s mírou! Zvláště lidé se světlým fototypem pokožky by si měli dávat zejména zpočátku pobytu na slunci velký pozor.

Jaké jsou typické kožní potíže v létě? Souvisí především se sluníčkem? A jak se jim vyhnout?

Nejčastějším problémem spojeným s opalováním je spálení pokožky. Spálenina prvního stupně je prosté zarudnutí, napětí pokožky, otok a pálení a bolestivost, kdy je vhodné podávat homeopatika Belladona 9 CH a Apis melifica 15 CH – obojí minimálně 3× denně pět kuliček. Spálenina druhého stupně je závažnější – objevují se již puchýře – zde pomůže Cantharis 9 CH – dávkování je stejné. Lokálně chladíme obklady z černého čaje, můžeme použít DAPIS gel a Panthenol pěnu. Pokud je popálení rozsáhlé s velkými puchýři, je lépe ošetření svěřit do rukou lékaře.

 

Dalším problémem souvisejícím se sluncem je solární kopřivka – pokožka v místě oslunění, nejčastěji v dekoltu a na obličeji, silně svědí a objeví se drobná sytě růžová vyrážka, pokožka je teplejší. Zde je s výhodou použít Muriaticum acidum 15 a Hypericum perforatum 15 – obojí alespoň 2× denně 5 kuliček. Lokálně opět DAPIS gel a vynechat další slunění. Vždy před sluněním je výhodné minimálně několik týdnů předem užívat beta karoten nebo alespoň denně jíst mrkev.

Další celková reakce na horko a slunce je úpal a úžeh. Úpal je reakce organismu na jakoukoliv tepelnou expozici – na horko. Úžeh – neboli sluneční úpal je reakce speciálně na slunce. Projevy jsou obdobné – bolesti hlavy, pocení, zarudnutí pokožky, zvýšená teplota, dehydratace, zvýšená žízeň a únava. Takového člověka je třeba převést do stínu a chladnějšího prostředí, zajistit dostatečnou rehydrataci (nabízet tekutiny – pozor, ne ledové!), eventuálně zajistit odvoz do nemocnice k infuzní terapii. Zvláště náchylné jsou malé děti. Je-li pacient unaven a zároveň rozrušen, má planoucí líce, horkou, suchou pokožku, zrychlený puls, silnou žízeň a náhle vzniklou horečku – podáváme homeopatikum Aconitum 9 CH často po sobě pět kuliček – možno i po deseti minutách – intervaly se zlepšováním stavu prodlužujeme. Pokud má pulsující bolesti hlavy, je úzkostný, neklidný, potivý, přecitlivělý na hluk a světlo, má intenzivně zarudlý obličej, pak je s výhodou použít Belladona 9 CH – dávkování také často. Je-li pacient spíše unavený, otupělý a má třes, chybí žízeň, pak podáváme Gelsemium 9 CH.

Jak byste radila chránit pleť u moře a u rybníka, jaký je v tom rozdíl?

Dříve platilo, že k moři se využívají ochranné krémy s vyšším faktorem. Dnes ale vlivem ozonových děr i u nás začíná být sluníčko agresivní. Proto je důležité zvláště na jaře používat krémy s vyššími ochrannými faktory, pro děti až faktor 50, a postupně, jak si pokožka zvykne, můžeme ochranný faktor snižovat. Platí stále pravidlo, a to zvláště u moře, že mezi jedenáctou až patnáctou hodinou se raději sluníčku vůbec nevystavujeme. Ne nadarmo jižní národy mají v té době siestu! Volíme kvalitní opalovací krémy vodě odolné, krémy nanášíme minimálně dvacet minut před předpokládaným sluněním a po koupání nanesení krému opakujeme. Nezapomínejme na kvalitní brýle proti slunci a pokrývku hlavy.

Maminka (65) se vloni v létě osypala, bylo jí řečeno, že jde možná o alergii na slunce. Nikdy dříve se jí to nestalo, ani jsme o podobné alergii neslyšeli. Je možné, že se alergie projeví až v tomto věku a jak postupovat? Je třeba se zcela vyhýbat slunci?

Alergie se může projevit v jakémkoliv věku, tedy i ve věku vaší maminky. Je třeba vzít ale v potaz také to, že maminka se možná léčí na různé choroby a bere různé léky, které mohou vznik solární alergie podnítit – je třeba, aby se maminka v tomto případě poradila se svým praktickým lékařem. Před osluněním je s výhodou, jak jsem již psala, podávat beta karoten, používat kvalitní opalovací krémy s vyšším faktorem, zbytečně pokožku slunci nevystavovat. Z homeopatik bych doporučila Muriaticum acidum 15 CH a Hypericum perforatum 15 CH, obojí v době slunění 3× 5 kuliček, případně se poradit s lékařem vyškoleným v homeopatii o nasazení terénního léku. Lokálně Dapis gel, pokud se už kopřivka projeví.

Několik členů naší rodiny má atopický ekzém. Dlouhodobě ho máme celkem pod kontrolou, potíže jsou minimální. Bojím se ale sebe a děti v létě mazat běžnými opalovacími krémy, nedělají nám dobře. Je nějaká jiná, šetrnější varianta?

Existují speciální opalovací krémy nebo oleje určené přímo pro děti s atopickým ekzémem – důležité je, aby obsahovaly minimum chemikálií, k doptání nejlépe v lékárnách. Přesto je třeba být u ekzematiků velmi opatrní a krém před celotělovým užitím zkusit jen na tzv. alergickou zónu – tj. do jamky loketní; pokud pokožka během dvanácti hodin nezareaguje, je možné krém použít celotělově.

Chystáme se jako každý rok na vodu – a bude-li pěkně, jako každý rok se spálíme, přestože se mažeme. Je nějaká prevence, když se člověk nemá na řece před sluncem kam schovat?

V době mezi jedenáctou až patnáctou hodinou je lépe pokožku slunci nevystavovat – zajít si třeba na dobrý oběd, zajistit pitný režim a být v chládku; je-li přesto nutné být na slunci, pak volit jemné a vzdušné oblečení, pokrývku hlavy a brýle proti slunci a použít krém s vysokým faktorem. Již minimálně čtrnáct dní předem brát beta karoten a po oslunění pokožku ošetřit krémy po opalování s antioxidanty.

Hodně se potím, v létě samozřejmě víc, navíc např. při turistice, s baťohem na zádech… Mívám pak v těchto místech nějaké pupínky, vyrážku. Jak ji ošetřovat a můžu tomu nějak předejít?

Vzniká typická zapařenina, kdy pokožka nemůže dostatečně „dýchat“. Řešením je vzdušné oblečení; pokud už vyrážka vznikne, osvědčil se mi odvar z bobkového listu – bobkový list zalijeme vařící vodou a necháme minimálně šest hodin luhovat – poté přikládáme obklady, možno kombinovat s černým čajem a řepíkem. Z homeopatik nejčastěji k použití Belladona 15 Ch 3×5 kuliček a Sulphur 15 Ch 1× týdně u teplokrevných a zvláště potivých lidí. Lokálně použijte na noc tekutý pudr. Pokud trvá zapařenina delší dobu, dostává se do ní kvasinková infekce – zde z homeopatik pak přidáváme lék Candida albicans 15 cH 1× denně a eventuálně lokálně antimykotický krém.

Je slunce dobré na akné? Není to pak víc vidět?

Situace s akné je značně individuální, obecně platí, že čím je zánětlivější, tím méně snáší sluníčko – je třeba to vyzkoušet. Pokud dochází ke zhoršení, je lépe se do zlepšení stavu slunci moc nevystavovat. Akné je jednou z nemocí, které lze dobře homeopaticky léčit, je ale třeba vybrat terénní lék, proto je lepší poradit se s lékařem homeopatem individuálně.

Pomáhá na spálení bílý jogurt, jak se říká?

Bílý jogurt je „babská rada“, ale na druhé straně „na každém šprochu je pravdy trochu“. Já osobně mám s bílým jogurtem dobré zkušenosti.

Homeopatie: Ptáme se odborníka

Zajímají vás konkrétní zdravotní problémy a jejich řešení? V aktuálních článcích jsme se věnovali letním tématům, s koncem prázdnin se zaměříme na zdravý návrat do školy:

  • návrat do školních lavic (stres, únava po prázdninách, imunita)

Jak může pomoci homeopatie? Dotazy na odborníka posílejte prosím na adresu lenka.krbcova@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).