Hlavní navigace

Na Vánoce o medvěda více

Sdílet

Naši redakci zaplavily vánoční trháky z řad potravin. Vybrali jsme pro vás „svatou trojici“, která vám obrátí kapsy, nebo taky ne. Podívejte se, s čím se v obchodech budete setkávat.

Sotva jedny žně na polích skončily, začínají druhé, podstatně výnosnější. Nejsou totiž závislé na větru, dešti, ale jen a pouze na hloubi naší kapsy a časovém období – konci roku. Do svých sýpek, stejně jako v letech předchozích, začínají přisypávat zlaťáky obchodníci. Kterými novinkami hodlají pěstovat vlastní blahobyt (a navenek i náš)? Představíme vám trojici potravin, která v čase předvánočním vstupuje na trh. Jestli stojí za koupi, posuďte sami .

Voda s vánoční příchutí

Cukroví, čokoláda, vánočky, figurky ve staniolu, to všechno je o Vánocích málo. Život je třeba si přisladit. Sváteční příchuť nové Ondrášovky Višeň a čokoláda nebo Ondrášovky Pomeranč a skořice vám v tom budou nápomocny. Na webu výrobce se dozvíte, že jsou minerálky odčerpávány z vrtu více než sto metrů hlubokého, obsahují vápník, hořčík a sodík, ale kolik v sobě nesou energie, to budete hledat marně. Na pultech nápoj ještě není, ale my jsme pro vás tyto informace vypátrali. Do jedné lahve nových příchutí přisypali v Ondrášovce šedesát devět gramů cukru a novinky zakonzervovali benzoanem sodným, u kterého existuje silné podezření na způsobování dětské hyperaktivity. V litru a půl do sebe dostanete 1200 kJ, což je víc než jedna tatranka. Zajímavé je i to, že po čokoládě, višních, pomeranči a skořici v lahvích není ani stopa. Jen ta pachová. Aroma je aroma.

Čtěte také: Ochucené vody: V jedné láhvi je i dvacet kostek cukru

Tyčinka pro masy?

Karamelová tyčinka Karmen včera vstoupila na trh, za „nízkou“ cenu má přilákat davy lidí. A prý to nebude na úkor kvality. Nicméně, chtěli jsme se přesvědčit, proto jsme požádali výrobce o zaslání složení. V zásadě není co vytknout, nečekám v Karamelové tyčince za osm korun kakaové boby z Jamajky a nejkvalitnější cukr z Mauritia. První na seznamu ve složení je cukr, zahuštěné slazené plnotučné mléko – to bude onen karamel, palmový olej, kakaové máslo – značí přítomnost kakaových bobů, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota… žádná éčka, zbytečnosti, které by nás od sladkého hříchu mohly odradit.

Čtěte také: Velká balení jsou méně výhodná než malá. Je to na hlavu?

Rychlá energie s karamelem rozšiřuje trojčlennou flotilu společnosti Orion: Kofila, Ledové Kaštany, Milena. V běžném prodeji ji ale nedostanete, jak uvádí prodejce: „Tyčinka bude k dostání výhradně na pultech tradičních českých nezávislých obchodů.“ Jinými slovy, své místo si bude hledat v sámoškách typu Coop.

Přejedený gumový medvídek 

Gumového medvídka namísto lineckého si na vánoční tabuli dokáže představit jen málokdo. Přesto se tam určitě objeví. Internet a obchodní domy totiž zaplavili gumáci ve velikosti 24×12×8 cm. Tedy 1400× větší, než jak je známe z šustivých pytlíků. Obsahují jedlou želatinu a jsou k dostání hned ve čtyřech příchutích – borůvka, pomeranč, višeň a kola. Není zřejmé, kolik tato věc váží, jak se to jí, případně, co jiného se s takovou horou želatiny dá dělat, výrobce takové informace neuvádí, ale jako lapač prachu, za bratru tisíc korun, uplatnění jistě najde. Jen malé doporučení pro milovníky želatinových cukrátek: nesnažte se medvěda sníst sami a najednou, medvídek ve společnosti vody dokáže pěkně „přibrat“.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).