Na Františku otevřela druhá zubní pohotovost, ošetří i děti s bolavým chrupem

13. 1. 2025

Sdílet

Autor: Nemocnice Na Františku
Od konce prosince funguje v pražské Nemocnici Na Františku druhá zubní pohotovost. První zdejší ambulance funguje přes rok a měsíčně ošetří na pět set pacientů. Nová ordinace se zaměří na děti, lékaři tu ale ošetří i dospělé pacienty. Pohotovost funguje ve všední dny večer a o víkendech přes den.

„To, že je tato urgentní péče potřebná, dokládá i vytížení první ordinace, ve které lékaři od jejího otevření ošetřili už 6530 pacientů, z toho 738 dětí. V průměru tu tedy ošetří měsíčně víc než 500 lidí,“ uvedla náměstkyně pražského primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Kdy je pohotovost otevřená?

Provozní doba nové ambulance zůstává stejná jako u té stávající – ve všední dny od 17.00 do 22.00 hodin a o víkendech a svátcích od 10.00 do 22.00 hodin.

V Praze otevřela třetí zubní pohotovost. Funguje v Nemocnici Na Františku a je jen pro dospělé Přečtěte si také:

V Praze otevřela třetí zubní pohotovost. Funguje v Nemocnici Na Františku a je jen pro dospělé

Díky nové ambulanci se kapacita pohotovosti zdvojnásobila, což umožní ošetřit více pacientů a snížit čekací doby. Posílil také vyvolávací systém, který usnadní registraci většího počtu příchozích. 

„Od otevření první zubní pohotovosti v říjnu loňského roku jsme zaznamenali obrovský zájem ze strany veřejnosti. Naši pohotovost nevyužívají jen Pražané, ale i pacienti z jiných částí republiky. Nyní zvládneme ošetřit dvojnásobný počet pacientů a lépe pokryjeme poptávku,“ řekl ředitel nemocnice David Erhart.

Kromě dvou ordinací zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku se mohou pacienti obracet ještě na zubní pohotovost v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici a na ordinaci ve Fakultní Thomayerově nemocnici.

Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři?

Vybudování druhé ambulance v Nemocnici na Františku a zahájení jejího provozu stálo necelých 2,2 milionu korun. Hlavní město Praha přispělo částkou 1,8 milionu korun na vybavení ordinace. Městská část Praha 1, jež je zřizovatelem nemocnice, poskytla 375 tisíc korun na technické úpravy prostor.

Podle vedoucí lékařky stomatologie v Nemocnici Na Františku Barbory Malíkové bylo hledání lékaře pro novou pohotovost překvapivě snadné. „Po zveřejnění inzerátu na sociálních sítích se nám během jediného dne přihlásilo přes patnáct lékařů, z nichž jsme některé museli z kapacitních důvodů odmítnout. To v českém zdravotnictví opravdu není běžné,“ řekla.

Nová ambulance je vybavena špičkovou technologií včetně moderního stomatologického křesla s monitorem a intraorálním rentgenem se senzory. Pacienti budou mít k dispozici i panoramatický rentgen, který nemocnice pořídila již dříve. 

Galoše. Podzemní chráněný kryt – KO 17 slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Kdy navštívit zubní pohotovost?

Zubní pohotovost slouží k ošetření pacientů, u kterých se náhle změnil zdravotní stav nebo se jejich onemocnění zhoršilo mimo pravidelný provoz ordinací ambulantních stomatologů.

„Pokud máte neodkladný problém, doporučujeme obrátit se přednostně na svého registrujícího zubního lékaře. V případě, že Váš lékař zrovna neordinuje či svého lékaře nemáte, obraťte se na kteréhokoliv zubního lékaře v jeho ordinačních hodinách. Pokud ani to není možné, navštivte zubní pohotovost,“ uvádí Nemocnice Na Františku.

Jaké úkony se provádějí na zubní pohotovosti?

  • Prosté extrakce zubů jako řešení akutního problému (komplikované chirurgické extrakce jsou směřovány na specializované pracoviště stomatochirurgie)
  • Incize abscesů v dutině ústní, není-li již indikováno ošetření na stomatochirurgii
  • Lokální ošetření u akutních parodontitid
  • Obtížné prořezávání, zejména zubů moudrosti
  • Zástava krvácení po stomatologických chirurgických výkonech
  • Záněty ústní sliznice – ošetření akutních bolestivých stavů, jako jsou otlaky od protéz, ulcerózní gingivitidy, herpetické stomatitidy
  • Ošetření úrazů ve stomatologické oblasti dle jejich charakteru a reálných možností zubní pohotovosti
  • Zábrusy ostrých hran poškozených zubů traumatizujících měkké tkáně v případě, že tento problém nesnese odkladu

Zdroj: Nemocnice Na Františku

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).