Hlavní navigace

JAR: Muži kondom neradi

15. 6. 2010

Sdílet

„Po styku jsem se osprchoval,“ vysvětlil Jacob Zuma, proč mu nic nehrozí po sexu s nakaženou ženou. Prezident země, o které se teď výjimečně nemluví v souvislosti s AIDS, ale s fotbalem.

Předtím, než jsem přiletěla do Jihoafrické republiky, měla jsem určitou představu, že tato země bude plná nejen přírodních krás, ale také rasových nepokojů, násilí a HIV. AIDS je problémem téměř všude v Africe, ale právě JAR je zemí s nejvyšším počtem lidí nakažených virem HIV na světě. Zásobníky na kondomy zdarma jsou tu přitom k dispozici téměř všude. Velká Británie dokonce nedávno přislíbila, že do JAR pošle před fotbalovým mistrovstvím světa 40 miliónů kondomů, údajně hlavně ze strachu, aby se tam nenakazilo moc britských fotbalových fanoušků. Nedostatek kondomů ale očividně není tím hlavním problémem.

Čtěte téma: Antikoncepce pro muže je tady. Bude o ni zájem?

Na světě je zřejmě první účinná antikoncepce pro muže. Je bezpečná? A hlavně – bude ji někdo používat?

Carpe diem po africku

Gladys bydlí v Jihoafrické republice, v provincii KwaZulu Natal (KZN), kde žijí převážně Zulové, kmen bojovný, fotogenický a – pro světovou humanitární komunitu –značně frustrující. Odhaduje se, že v KZN je 40 procent populace nakaženo virem HIV. Gladys vysoký výskyt AIDS vysvětluje až bolestně jednoduše: „Naši muži nemají rádi kondomy,“ říká. „Prý stejně jednou budou muset umřít a podle nich je život moc krátký na to, aby se souložilo s kondomem.“ Když se s kondomem nesouloží, život bývá bohužel ještě kratší.


Autor: Iva Skochová

Typický zulský mladík. Kde má asi připravený kondom?

V Jihoafrické republice se každoročně distribuuje 450 miliónů kondomů. Humanitární organizace chtějí, aby jich bylo ještě mnohem víc. Jenže distribuce je jedna věc a používání kondomů druhá. Muži je používat nechtějí a ženy na nich netrvají, a to z různých důvodů. Některé nechtějí muže naštvat, protože se bojí jejich agresivity. Jiné si myslí, že když svolí k sexu bez kondomu, dokáží muži, že ho milují, a on pak bude milovat je a bude se s nimi chtít oženit. Některé jednoduše chtějí otěhotnět a plodností tak ukázat svoji „ženskost“. Jiné otěhotnět nechtějí, ale nevědí, jak přesně otěhotnění předejít. Některé jsou znásilněné. Jiné pracují jako prostitutky a za sex bez kondomu si můžou účtovat víc.

Čtěte téma: Nechcete antikoncepční pilulky ani kondom? 

Jsou i jiné možnosti – krémy, pěny, čípky, pesary, tělíska …

Démon alkohol

Gladys se domnívá, že hlavním problémem je alkohol. V poslední době ho pijí nejen muži, ale ve velké míře i ženy. „Po pár pivech lidi začnou myslet hlavně na to, že jsou nadržení, a zapomenou, že skoro všichni okolo mají AIDS,“ říká. Gladys je přesvědčená, že ke změně k lepšímu dojde až tehdy, když na kondomech budou trvat ženy.

Pak se rozhlédne kolem a vyzve mě: „No, vždyť se na ty chlapy podívejte! Copak si dovedete představit, že se opijí a zodpovědně vytáhnou kondom, když dostanou chuť na sex?“ Dívám se kolem a musím dát Gladys za pravdu. Muži oblečení v hábitech z leopardích kožešin a kravských kůží nevypadají zrovna jako typy, které chodí na semináře o bezpečném sexu a nosí s sebou v kapse kondomy, „kdyby náhodou“.

Děti jako vedlejší produkt

Gladys má syna, kterému je 32 let a má devět dětí se sedmi různými ženami. Gladys vychovává čtyři ze svých devíti vnoučat, protože jejich matky si nemohly dovolit se o ně starat. Nemohly si dovolit ani potrat. Nejlepší řešení pro ně bylo dítě donosit, po porodu zabalit do plátna a donést ke dveřím svého milence.

Ten se o ně ale také nezvládne postarat, tak ho donesl své matce. Na otázku, proč si nedává větší pozor, pokrčí rameny a vysvětluje: „Muži nemají rádi kondomy.“

Fórum: Je antikoncepce škodlivá?

Jaké máte zkušenosti s hormonální antikoncepcí? Ženy někdy líčí, že po jejím dlouhodobém užívání nemají menzes, nemohou otěhotnět ap. Jsou zdravotní rizika pořád menší zlo než případný potrat, jak si myslí Jiří z článku:

Antikoncepci brát nebudu

Autor článku

Cestovatelka, novinářka, pravidelná spolupracovnice serveru Vitalia.cz, autorka Newsweeku, New York Times, Reflexu, Respektu a Lidových novin

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).