Hlavní navigace

Zábal v mořských řasách vám pomůže zhubnout

12. 11. 2009

Sdílet

Nejprve půlhodinová koupel a poté stejně dlouhý odpočinek ve vonícím zábalu. Ano, byla jsem v lázních. A zároveň se cítila jako u moře. Společnost mému tělu totiž dělaly mořské řasy. Ty můžete jíst nebo přikládat na rány, ale taky se v nich koupat a být do nich zabalená. Jaké to je cítit se jak mořská víla a jako ryba v alobalu?

V současné době se severní polokoule vzdaluje od Slunce a za teplým mořem bychom museli urazit pěknou štreku. Tak proč si kus blahodárného mořského požitku nepřenést do šedivých a studených Čech? Možná si to řekli v denních lázní Cordeus – Centra trvalého zdraví v Praze a objednali mořskou řasu. Přidaná do koupele prospívá lidskému organismu hned v několika ohledech. Nejznámější jsou účinky na pokožku, kterou vyživuje a blahodárně působí na kožní onemocnění, například ekzémy, lupénku, akné a podobně. Pokud je ovšem kožní neduh infekční, v zánětu, nebo je rána otevřená, koupel v mořské řase vhodná není. Výtažky z mořských řas působí i na celulitidu a dokonce zlepšují látkovou výměnu. Pravidelné koupele, ale i zábaly v mořské řase lze tedy považovat za vynikající doplněk k odtučňovací kůře.

mořská řasa

Pozitivní účinky mořské řasy na pohybový aparát, například při léčbě revmatismu, jsou už méně známé. „Docházela k nám jistá dáma, která měla problémy s koleny. Po několika kúrách se její stav výrazně zlepšil,“ vzpomíná Zdena Novotná z denních lázní Cordeus v Praze 6.

Léčivé účinky mořských řas jsou známé po mnoho tisíciletí. Mořské řasy mají energetické, vyživovací a léčebné vlastnosti, díky kterým jsou velice oblíbené v kosmetickém průmyslu. Například enzymy a minerály, které jsou v řasách obsažené, pomáhají tělu při rozpouštění tuků.

Čtěte také: Terapie „Bowen“ vás znovu vrátí do hry

Čtěte také: Otužování jako prevence zimního nachlazení

Mořská řasa určená pro koupele se prodává usušená, slisovaná a rozmělněná do prášku. Ten se pak nechá rozpustit ve vaně plné teplé vody, podobně jako například olej nebo rašelina. Instantní koupel má pak nápadně zelenou barvu a lehký odér moře, který není při současném počasí vůbec na škodu. Koupel trvá obvykle okolo dvaceti minut. Pokud jste mladí a zdraví, může se váš relax protáhnout až o deset minut.

Relaxaci v hydromasážní vaně neboli hydroterapii by se měl vyhnout člověk trpící některým z následujících zdravotních problémů: 

akutní zánětlivá onemocnění žilního systému, opakované záněty žilního systému, bércový vřed, tuberkulóza, chronická revmatická polyartritida, onemocnění srdce, akutní infekce dýchacích cest, otevřené kožní rány, epilepsie a ostatní neurologické záchvatové stavy, menstruace, dekompensovaná hypertenze, dekompensovaný diabetes mellitus

V kombinaci s koupelí je ideální i zábal mořskou řasou

Po relaxační zelené koupeli ve vířivce jsem se osušila, vyfasovala „sexy“ papírová tanga na jedno použití a vyskočila na postel celou pečlivě pokrytou igelitem. Zábal mořskou řasou připomíná přípravu masa k nedělnímu obědu. Poté, co Zdena Novotná připravila v ručním šlehači marinádu, teplé zelené bahno z mořské řasy, celou mne jím potřela (včetně obličeje) a následně zabalila do igelitu. Hmota tak k mé pokožce dobře přilnula. Následně jsem byla pečlivě přikrytá speciální celofánovou dekou kvůli dobré izolaci tepla.

Zábal měl silné mořské aroma, které ještě umocnilo můj pocit, že jsem losos v alobalu. Jen jsem čekala, kdy do mě Zdena Novotná píchne, zda už jsem dostatečně propečená. Čekání v teple, s relaxační hudbou a vůní moře mě však po chvilce uspalo a já se nechala unášet sny o Atlantském oceánu. Po půl hodině mé klimbání a snění skončilo. Překvapivě jsem nebyla naporcovaná, ale celá a plná síly.

poporodni_deprese

Nepřehlédněte: Jávská masáž – opravdová slast

Moje obavy, že se vypravím do pražských ulic s nazelenalým nádechem kůže, byly mylné. Zelené bahno šlo velmi snadno smýt z těla i vlasů, takže jsem pod sprchou velmi rychle odhodila masku malé mořské víly. Z lázní jsem odcházela naprosto uvolněná a hlavně odpočatá. Nemohu ovšem s čistým svědomím říci, jestli to bylo jen díky výtažkům z mořské řasy. Odpočatá bych nejspíš byla po jakékoliv hodinové relaxaci v půlce pracovního dne. V tomto případě jsem však jako bonus získala náramně jemnou pokožku.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).