Hlavní navigace

Maminky, nevěřte všemu. Co se v těhotenství opravdu nemůže?

Sdílet

Kdyby se nastávající matka chtěla řídit všemi zákazy a doporučeními, kterými se to kolem ní jen hemží, „zblázní se“. Většinou stačí dát na zdravý rozum. Co byste přeci jen měly vědět?

„Těhotenství sice není nemoc, ale je to opravdu jiný stav a na to musí každá maminka myslet,“ říká gynekoložka Jana Neudeckerová.

Kterým domácím pracím by se budoucí maminka v těhotenství měla raději vyhnout? Často diskutované je zejména mytí oken…

Důležité je, aby se nastávající maminka zbytečně nepřetěžovala a nevystavovala se zbytečným rizikům. Rozhodně není vhodné zvedání těžkých předmětů. Takže přesouvání nábytku a nošení těžkých nákupů rozhodně není vhodné. Další potencionálně riziková činnost je práce s chemikáliemi, například při malování nebo čištění odpadů. Tyto látky bývají těkavé a není vhodné, aby nastávající maminka tyto látky inhalovala. Co se týče mytí okem a věšení záclon, tak tady je potřeba si uvědomit, že v těhotenství často dochází k výkyvům krevního tlaku, které mnohdy vedou k závratím a někdy i mdlobám, proto je dobré, aby se maminky těchto činností vyvarovaly, kvůli riziku případného pádu.

Může se v těhotenství pít káva? Případně jaké množství? Co vlastně hrozí při nadměrné konzumaci a co se nadměrnou konzumací myslí?

Tady platí pravidlo „všeho s mírou“. Malé množství kofeinu v těhotenství nevadí. Je však potřeba si uvědomit, že kofein není jen v kávě, ale i v čaji a dalších nápojích. Dobré je vyvarovat se káv s vysokým obsahem kofeinu, takže presovaná káva či „turek“ nejsou vhodné. Šálek instantní kávy denně naopak není problém. Většina kaváren v současné době také nabízí kávové speciality v bezkofeinové úpravě, což je pro těhotnou ženu ideální varianta.

Jaký názor máte na horkou koupel v těhotenství? 

V prvním trimestru není vhodná teplá koupel, vířivé vany či sauny. V pozdějších měsících těhotenství je již naopak teplá koupel přínosná na uvolnění svalového napětí a v období před porodem uklidňuje tzv. poslíčky.

V těhotenství

Není vhodné:

 • zvedání těžkých předmětů a nošení těžkých nákupů
 • práce s chemikáliemi, například při úklidu
 • práce ve výšce, například mytí oken
 • v 1. trimestru teplá koupel, vířivé vany či sauny
 • začínat se sportováním, pokud jste začátečník
 • sporty, při nichž se skáče
 • kouření
 • alkohol (s malou výjimkou)
 • byliny, které způsobují překrvení pánevních orgánů a mohou vyvolávat děložní stahy (např. maliník, kontryhel, mateřídouška, skořice)
 • větší množství zázvoru
 • konzumace velmi kořeněných jídel, syrového masa a nepasterizovaných mléčných výrobků
 • podceňovat horečku, teplota nad 38 °C je pro embryo vysoce riziková

V rozumné míře a formě nevadí:

 • kofein, např. v šálku kávy nebo čaje
 • deci vína či malé pivo jednou nebo dvakrát do měsíce
 • pokračovat ve sportu
 • sex

Doporučeno:

 • jóga, pilates (s omezením zatěžování břišních svalů), plavání

Je nutné se v těhotenství vzdát všech sportů, které žena do té doby provozovala? Které jsou rozhodně zakázané? A lze nějaké přímo doporučit? 

Není vhodné, aby žena, která před těhotenstvím viděla sport jen v televizi, začala cvičit právě v těhotenství. Naopak ženy sportovkyně mohou cvičit dál, samozřejmě s ohledem na svůj stav. V průběhu celého těhotenství je třeba se vyvarovat sportů, kde je potřeba skákat – typicky cvičení na trampolíně. Dále s rostoucím bříškem je nutné omezit zatěžování břišních svalů, které se rozestupují, aby vytvořily prostor pro zvětšující se dělohu. Ideální v těhotenství je jóga, pilates (s omezením zatěžování břišních svalů) popřípadě plavání. Mnohá sportovní centra rovněž nabízí speciální cvičení pro nastávající maminky.

TIP: Běhání v těhotenství: ano, nebo ne?

Jste pro striktní zákaz alkoholu v těhotenství? Co podle vás ještě neškodí, a co už ano? 

Kouření a alkohol by měl být nastávajícím maminkám zapovězen. Nicméně s alkoholem je možné udělat čas od času výjimku v podobě deci vína či malého piva. Jednou, maximálně dvakrát do měsíce jedna sklenka nastávající mamince neuškodí, naopak často pomůže s nízkým tlakem, který je v těhotenství velmi častý. I zde jsou na trhu možné náhražky v podobě nealkoholického piva či dealkoholizovaného vína.

Galerie: Pomalovaná těhotenská bříška

Které bylinky jsou v těhotenství nebezpečné? Které jsou naopak doporučované? 

V těhotenství nejsou všeobecně vhodné bylinky, které způsobují překrvení pánevních orgánů a mohou vyvolávat děložní stahy. Jsou to hlavně maliník, kontryhel, mateřídouška a skořice. Naopak s blížícím se porodem jsou tyto bylinky vhodné. Také se nedoporučuje větší množství zázvoru, který je ale v omezeném množství vhodný při těhotenských nevolnostech – v prodeji jsou například zázvorové bonbóny či lízátka.

Jak je to s potravinami, kterým by se těhotné měly vyhnout?

V těhotenství není vhodné jíst velmi kořeněná jídla. Dále by se těhotná žena měla vyvarovat konzumace syrového masa a nepasterizovaných mléčných výrobků.

S jakými dalšími dotazy, ohledně toho, co se smí, či nesmí, se na vás obracejí těhotné ženy? 

Často se nastávající maminky ptají, zda můžou mít s partnerem sex. Sex v těhotenství rozhodně není zapovězený. Pokud je samozřejmě vše v pořádku a nejsou žádné komplikace. Dále jsou časté dotazy, které jsou již zodpovězené, tedy zda může nastávající maminka sportovat, co jíst a jaké bylinky nejsou vhodné.

Gynekoložka o sexu v těhotenství a po porodu: Nenutit se a nespěchat

Na co v těhotenství upozorňujete vy své těhotné pacientky, že by to neměly?

Jelikož je v prvním trimestru velmi nežádoucí překrvení pánevních orgánů, tak vždy upozorňuji na nevhodnost horké vany, sauny a páry. Také je důležité, aby v případě horečky maminky používaly Paralen, který se může v těhotenství užívat až do čtyř gramů denně. Tělesná teplota nad osmatřicet stupňů Celsia je totiž pro vyvíjející se embryo vysoce riziková.

MUDr. Jana Neudeckerová

Lékařka gynekologie GYN MEDICO. Zároveň působí také na Gynekologicko-porodnické klinice VFN v Praze. GYN MEDICO je člen zdravotnické skupiny CARE MEDICO,  www.gynmedico.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).