Hlavní navigace

Lymeskou boreliózu má 90 lidí. Příznaky? Nemusí být žádné

11. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Lymeskou boreliózu dostalo jen za letošních pár převážně zimních měsíců devadesát lidí. Rok co rok pacientů s tímto onemocněním přibývá, jak poznáte, že ho máte, a jaké jsou příznaky?

Lymeská borelióza je nejčastější a nejzávažnější infekcí přenášenou klíšťaty v České republice a počet případů neustále stoupá. Borelióza může vést k postižení různých orgánů, např. zánětu mozkových blan, nervového systému, kůže, kloubů nebo srdce.

Do kontaktu s klíštětem se můžeme v přírodě dostat poměrně často, někdy si ani nemusíme všimnout, že se přisálo. Průměrně každé třetí klíště je přenašečem původce lymeské boreliózy. Podle údajů Státního zdravotního ústavu se během šesti let (2000–2006) vyskytovala Lymeská borelióza nejčastěji v jarních měsících. Viz graf:


Autor: SZU

Lymeská borelióza

Je onemocnění vyvolané bakterií rodu Borrelia burgdorferi, která má několik druhů. Jde o zoonózu, to znamená, že se jedná o onemocnění, které primárně postihuje zvířata. Člověk je pouze náhodnou obětí infekce a nákaza se od něj již dále nepřenáší.

Brzké odhalení lymeské boreliózy je zásadní

Jak se nemocnému lymeská borelióza projeví, je velice individuální. Přibližně u pěti až deseti procent lidí nakažených infikovaným klíštětem se projevy ani neukážou nebo jsou tak mírné, že se jim nepřikládá větší důraz. Typický je obraz skvrny na kůži – migrující erytém. Pozor, objeví se až s několikadenním odstupem po přisátí klíštěte (může jít až o čtyři či pět týdnů). Další formy, jako je postižení nervového systému, kloubů, dalších částí pohybového aparátu, jiné postižení kůže, vzácně postižení oka nebo srdce, se mohou objevit v odstupu měsíců až let. Zde hrozí, že zasáhne srdce, klouby, ale také nervový systém.

To jsou jen některé projevy a následky onemocnění lymeskou boreliózou. Naopak jestliže se podaří nemoc odhalit včas, až sedmdesát procent nemocných se s pomocí antibiotik vyléčí bez jakýchkoliv následků. „Velké procento onemocnění může probíhat bez příznaků nemoci, proto musíme s možností nákazy počítat, navštívit lékaře, případně lze dále ověřit zdravotní stav vyšetřením v laboratoři,“ doporučuje Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Hlášený výskyt vybraných infekčních nemocí v České republice v Epidatu v letech 2007–2016 – absolutní počty onemocnění


Autor: SZU

V letošním roce už je hlášeno devadesát případů.

Stanovení diagnózy

Diagnóza se stanovuje podle klinického nálezu a laboratorních vyšetření, kdy jsou vyšetřovány protilátky proti boreliím. Pozitivita protilátkového testu však automaticky nemusí znamenat a často také neznamená nemoc. Její příčina může být i tzv. paměťová protilátková odpověď, což znamená, že se člověk s infekcí již dříve setkal a nevěděl o tom a imunitní systém nákazu bez rozvoje onemocnění zlikvidoval.

Pokud si chcete ověřit svůj zdravotní stav, můžete podstoupit laboratorní test i bez doporučení lékaře, avšak za vlastní úhradu. Protilátky, které na nemoc ukazují, se objevují i tři až šest týdnů po infikování klíštětem, poté je vyšetření vhodné. Přijďte nalačno, dvanáct hodin před vyšetřením nejezte. Vítané je, když před odběrem vypijete čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje.

Kdo vás vyšetří?

Vyšetření provádí i bez žádanky od obvodního lékaře jak Státní zdravotní ústav (cena od pěti set do tisíce korun), tak i certifikované laboratoře (tisíc korun a výše), případně si test za čtyři sta korun můžete pořídit v lékárně. Otestovat si ale můžete nechat i samotné klíště, a to jak živé, tak mrtvé. Ceny se pohybují od pěti set korun výše.

Zdroj: SZU, EUC Laboratoře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).