Hlavní navigace

Víte, které léky na chřipku se nesmí kombinovat?

Sdílet

Období podzimních nemocí začíná. Myslíte, že když si koupíte nejznámější léky na chřipku a zkombinujete je, vyléčíte se rychleji? Ne! Jen vám bude špatně, to v tom lepším případě.

Ďábel se skrývá v detailu, říká klasik. A problém s léky na chřipku je v maličkosti: mají různé názvy, různé krabičky a jiné výrobce, ale jinak je to totéž. Jde o stejnou účinnou látku. Je to podobné, jako když si dáte jablko Golden Delicious a Idared dohromady. Jinak se jmenují, ale pořád jde o stejné ovoce.


Autor: SXC

Proto nemá sebemenší smysl dát si například Coldrex a pro jistotu i Paralen. Je to totiž totéž.

„A zkombinovat dva léky ze stejné skupiny vám nijak nepomůže k rychlejšímu vyléčení, naopak – násobíte si tak bezpečnou dávku, takže ke všem nepříjemným příznakům nachlazení se vám ještě může udělat špatně od žaludku,“ varuje lékárnice Radka Jelínková.

Kombinujte léky chytře

To v tom lepším případě vám bude špatně. V horším si poškodíte játra a vnitřní orgány a můžete dokonce i zemřít – například při předávkování léky ze skupiny Aspirinů, které obsahují kyselinu acetylsalicilovou, na akutní otravy (otoky plic) umírají až dvě procenta lidí.

Nebezpečný problém je to hlavně u dětí, respektive u malých miminek, kde se léky přesně dávkují na váhu dítěte. U dětí je proto lepší léky nikdy nekombinovat, nepřidávat po pár hodinách jiný nebo zdánlivě jiný lék, ale používat ve stanovených intervalech jen jeden jediný lék. A nepomůže-li a horečka či nemoc trvá, vyrazit k lékaři.  

Co s čím zásadně nekombinovat

  • Paralen x Panadol x Medipyrin x Coldrex
    účinná látka paracetamol
  • Nurofen x Ibalgin x Brufen x Ibuprofen x Apo-Ibuprofen x Dolgit x Ibumax
    účinná látka ibuprofenum
  • Acylpyrin x Aspirin x Anopyrin
    účinná látka kyselina acetylsalicilová

Stačí si zapamatovat jednoduché pravidlo, které sice neplatí stoprocentně, ale jako zjednodušená pomůcka může pomoci: cokoliv, co obsahuje v názvu „pyrin“, patří do stejné rodiny a nesmí se užívat společně. Když má lék v názvu „fen“ nebo „ibu“, jde opět o lék z jedné rodiny a se stejnou účinnou látkou, tudíž – nepolykat společně.


Autor: SXC

„Nejlepší je samozřejmě  číst si příbalové letáky a řídit se podle nich, nebo se zeptat na radu v lékárně,“ radí lékárnice Radka Jelínková.

Pokud však máte pocit, že nemoc je úporná, a že se jí musíte co nejdříve zbavit, a chcete proto léky zkombinovat, je nejlepším řešením využít léků ze skupiny brufenů v kombinaci s těmi, které obsahují paracetamol. Ovšem ne najednou, ale s několikahodinovým odstupem, který bude zhruba poloviční, než když byste čekali, až si dáte další dávku stejného léku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).