Hlavní navigace

Seriál Chřipka - zas a znova

Je to každoroční kolorit - na přelomu podzimu a zimy se o ní začne psát a mluvit, a v lednu ji tu máme jako na zavolanou. Nesmrtelná teta chřipka.

Jen tak se jí nevyhnete, je pořádně nakažlivá, ale hodně můžete ovlivnit její průběh. Záleží na zdravotním stavu, v němž vás onemocnění potká, na jeho druhu, a na tom, jak se k jeho léčbě postavíte.


Autor: Isifa.cz


Co je ta potvora vlastně zač?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění s náhlým začátkem, horečkou, bolestmi kloubů, svalů, hlavy a postižením dýchacích cest... více

Prasečí (mexická, nová) chřipka - onemocnění způsobuje vir A/H1N1 a příznaky jsou velmi podobné běžné sezónní chřipce... více

Nachlazení - není chřipka, příznaky onemocnění se však často pletou... více

Na kolik vás přijde?

Kolik stojí chřipka? Možná ušetříte 30 korun za návštěvu lékaře, ve skutečnosti zaplatíte mnohonásobně víc... více

Má smysl se nechat očkovat? Jaké jsou osvědčené babské rady? Musím ležet v posteli? Téma chřipky je - bohužel - stále nevyčerpané a aktuální.

Připravili jsme pro vás VŠE, CO JSTE O CHŘIPCE CHTĚLI VĚDĚT - čtěte dále:

Jít do práce s vlhkým kašlem není fér

Rýma, kašel, nachlazení, chřipka… obtíže typické pro tohle období. V Česku navíc právě řádí průjmová viróza. Kdy můžete vyrazit mezi lidi a kdy je třeba zalézt pod peřinu?

Doba čtení: 4 minuty

Víte, které léky na chřipku se nesmí kombinovat?

Období podzimních nemocí začíná. Myslíte, že když si koupíte nejznámější léky na chřipku a zkombinujete je, vyléčíte se rychleji? Ne! Jen vám bude špatně, to v tom lepším případě.

Doba čtení: 2 minuty

Triky, jak předejít "rýmičce" a nachlazení

Existují opravdu účinné recepty, jak předejít podzimním nemocem? Ano! A některé jsou skutečně jednoduché a navíc nic nestojí – třeba vynechat mléko a nasadit česnek.

Doba čtení: 2 minuty

Očkování proti chřipce by mělo být bezplatné

Každý rok kvůli chřipce zemře v Česku zhruba dva tisíce lidí. Vláda doporučila pojišťovnám, aby platily očkování proti chřipce lidem od 19 do 65 let, takže by bylo zdarma.

11. 8. 2011 12:00
Doba čtení: 2 minuty

Umíte zacházet s digitálním teploměrem, aby měřil přesně?

Zdá se to jednoduché, ale faktem je, že řada lidí neumí digitální teploměry správně používat. Věděli jste třeba, že je rozdíl, když měříte vodu ve vaně nebo dítě?

Doba čtení: 3 minuty

Výherci "chřipkové" soutěže

Všichni čtenáři, kteří správně odpověděli na otázky týkající se chřipky, byli zařazeni do slosování o deset balení vitamínů Multi-tabs. Kdo vyhrává?

1. 3. 2011 23:35
Doba čtení: 1 minuta

Je vaše dítě často nemocné?

Trápí vaše dítě opakované infekce dýchacích cest? Pozorovali jste u něj neadekvátní reakce na očkování? Mívá často záněty středního ucha či horečky? Příčinou může být porucha imunity.

Doba čtení: 5 minut

"Chřipková" soutěž: Vyhrajte Multi-tabs

Chřipka řádí o sto šest. Víte, jak na ni? Vyzkoušejte svoje znalosti a vyhrajte balení vitamínů Multi-tabs.

15. 2. 2011 15:22
Doba čtení: 1 minuta

Chřipka v Česku už zabíjí nemocné

Během dvou týdnů zemřelo kvůli chřipce už pět lidí. Měli sice zároveň i jiné choroby než chřipku, ale rozhodně nešlo o oslabené seniory. Mezi obětmi nemoci je i pětapadesátník.

Doba čtení: 2 minuty

Bylo vyhlášení pandemie prasečí chřipky podvodem století?

Žádná morová rána či pandemie nemocí nás už nečeká, tvrdí imunolog JIŘÍ BERAN, vedoucí Centra očkování a cestovní medicíny při Klinice infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a jeden z největších evropských odborníků na očkování. Ovšem chřipka je dál velmi nebezpečná, dodává jedním dechem.

Doba čtení: 9 minut

Projezte se z chřipky ven!

Proč utrácet za vitamínové preparáty a prolévat se sirupem, když se cesta k uzdravení mnohdy skrývá v ledničce či spíži? Až vás příště skolí chřipka, místo výpravy do nejbližší lékárny si vzpomeňte na „zaručené“ babské rady. Divili byste se, kolik z nich v posledních letech věda rehabilitovala.

Doba čtení: 3 minuty

Bojujte s bacily pomocí aromaterapie

Máte pocit, že vám chybí energie? Trpíte nedostatkem čerstvého vzduchu a každodenním stresem? Odpoledne jdete z práce a máte dojem, že už je dávno noc? Potřebujete nutně aromaterapii. Nejenže vám zlepší náladu, ale třeba díky ní odoláte chřipce.

25. 11. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut

Muži při nachlazení trpí víc. Vlastní vinou

Když onemocní muž, je to peklo. Alespoň si na to stěžuje řada žen, jejichž manželé uléhají do postele, sotva trochu zakašlou a spustí se jim rýma. Jenže pozor: vědci dokázali, že muži nesimulují ani nejsou větší bolestínci než ženy. Muži prý při chřipce skutečně trpí víc. Proč?

Doba čtení: 4 minuty

Sháníte roušku? Nevyhazujte peníze, před virem neochrání!

Propadli jste panice a sháníte všude roušku, abyste se chránili před prasečí chřipkou? Možná jste se v mediích inspirovali obrázky Japonců, nebo v poslední době také Ukrajinců, kteří bez roušky nedají ani ránu. Jenže věděli jste, proč Japonci roušku skutečně nosí? A mají roušky vůbec smysl? Nebo je to jen byznys?

Doba čtení: 5 minut

Přecházíte chřipku? Riskujete doživotní následky

Začíná vás bolet hlava a je jasné, že máte teplotu. Bylo by fajn lehnout si do postele, jenže v práci se musíte snažit, hrozí další propouštění. Nějaká nemoc nepřichází v úvahu. Jestli i vy takhle bojujete s chřipkou, zaděláváte si na celoživotní následky, jejichž léčba vám možná zabere více než týden v posteli.

Doba čtení: 4 minuty

Nebojte se chladu, zkuste kryoterapii

Kryoterapie, neboli léčba chladem, je zhruba tříminutový zážitek, který ovlivní celý váš den, a pokud jej budete absolvovat pravidelně, tak možná i celý život. Na otázku, k čemu je to dobré, zní odpověď „na všechno“. Léčí pohybový aparát, kožní a dýchací problémy a mnohem více.

Doba čtení: 5 minut

Pozor: dítě můžete zabít i aspirinem

Jsou to banální léky, které má doma každá rodina: tablety paralenu, aspirin nebo acylpyrin a nurofen. Víte ale, jak je mají brát děti? A víte opravdu, že pro ně byly testovány? Pokud si myslíte, že poloviční dávkou nic nezkazíte, jste na omylu. A váš omyl může stát dítě život.

Doba čtení: 6 minut

Komu hrozí prasečí chřipka?

Zdá se, že nejhorší obavy vědců se začínají naplňovat a svět čeká pandemie smrtící chřipky. Máme se jí opravdu bát? Kdo je nejvíce ohrožen? Má cenu se nechat očkovat? Jak se nejlépe chránit?

Doba čtení: 6 minut

Otužování jako prevence zimního nachlazení

Zažil to zcela jistě každý z nás. Někdy nás to dostihne, když se po zimě oteplí, jindy, když se náhle ochladí. Večerní studený vítr nebo časté střídání teplot vedou rovněž k nachlazení, které může mít různý průběh. Lidé, kteří jsou náchylnější a onemocní snáz, by měli nyní zbystřit pozornost.

18. 2. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kde se bere chřipková epidemie?

Každý rok na podzim vytáhnou média stejné téma – očkování proti chřipce. A jak na to reagujeme? Přejdeme nabídku nebo upozornění bez povšimnutí. Další vlna informací o očkování přichází ve chvíli, kdy hygienici vyhlásí blížící chřipkovou epidemii a do třetice propuknutí epidemie.

Doba čtení: 5 minut