Hlavní navigace

Jsem dospělý a neumím plavat

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Počet dospělých neplavců není Českým statistickým úřadem evidován, ale soudě dle počtu kurzů pro neplavce jich málo nebude. Zjišťovali jsme, jak taková lekce dospělého neplavce probíhá a zda na ni přispívá pojišťovna.

„Je mi třicet dva a neumím plavat,“ přiznal se mi během letní dovolené můj letitý kamarád. Dlouho to nevnímal jako nějaký problém, ale ve chvíli, kdy se mu narodila dcera, která by ve vodě nejraději i spala, se za neplavectví začal stydět. Do bazénu platil vstupné pro oba, ale sám si jen máčel nohy v brouzdališti, u moře dělal dozor z deky, a když jsme hráli vodní pólo, jen na nás smutně koukal. „A kde bych se jako měl naučit plavat? Chlap jako hora a budu se plácat v bazénu s kruhem, akorát bych byl všem pro smích,“ řekl mi.

Zase taková hrůza to být nemusí. Být dospělým neplavcem není nic výjimečného a naučit plavat se můžete i v pokročilém věku, po celé republice je k tomu řada kurzů, a dokonce vám na ně (něco málo) přispěje i pojišťovna.

Hahaha, to je legrace, on se topí…

To, že člověk v dospělém věku neumí plavat, může mít řadu příčin. Nejčastěji se však v internetových diskuzích opakuje traumatický zážitek z dětství, kdy se dítko samo topilo nebo když ho někdo „z legrace“ vhodil do hluboké vody, kde padalo hlouběji a hlouběji…

Kolik takových neplavců v Česku je, neeviduje ani Český statistický úřad, ba ani Český svaz plaveckých sportů. Ale málo jich nebude, soudě dle vysokého počtu speciálních plaveckých kurzů určených pro dospělé neplavce. Ať už se bojíte vody jako čert kříže, nebo plavete jen čubičku, je pro vás řešením jejich návštěva. Vybrat si dokonce můžete metody, které budou při výuce využity.

Metody výuky plavání

Metoda úplného ponoření

 • Velmi chválená je tzv. metoda úplného ponoření (MUP), někdy nazývaná též totální plavání, která vás naučí plavat na základě uvědomělých záběrů na rozdíl od silového plavání s usilovným kopáním. Prakticky se učíte plavat jako ryba, ne za pomoci končetin, ale za využití celého těla. Je vhodná zejména pro neplavce, kteří si prošli traumatem v raném věku. Kurzy probíhají v Ostravě, Brně, v Olomouciv Praze. (Některé kurzy začnou až v září.) 
 • Cena: 1600–1900 Kč za den.

Video a plavecké pomůcky

 • Na Praze 1 pak k výuce dospělých neplavců přistupují v komorním prostředí s pomocí moderní videotechniky. V uzavřeném bazénu o rozměrech 10×5 metrů se osměluje maximálně šest neplavců. Během výuky je využíváno jak plaveckých pomůcek, tak i videorozboru, který slouží k odstraňování chyb a nácviku správné techniky. 
 • Cena: 3400 Kč za pololetí – kurz 1× týdně 45 minut.

Klasika s pomůckami

První lekce pro dospělého neplavce

Abychom si dobře dokázali představit, jak taková lekce pro dospělého neplavce vypadá, zeptali jsme se Vlasty Šrekové, vedoucí Plaveckého stadionu Olomouc. Právě zde, v historické metropoli Moravy, totiž tyto kurzy mnoho let pořádají a pravidelně je mají vyprodané.

Během první lekce lektorka zhodnotí výchozí dovednosti přihlášených lidí a zkontroluje, zda se správně rozřadili do skupin. Buď mezi mírně pokročilé, nebo pro úplné začátečníky. Zeptá se na jejich zdravotní stav, případná zdravotní omezení, jejich motivaci a cíle. Proběhne seznámení s podmínkami v bazénu. „Klienti se ujistí, že všude dosáhnou, protože výcvik sice probíhá ve velkém padesátimetrovém bazénu, ale vše se koná v jeho mělčí části, kde má dospělý člověk běžného vzrůstu vždy hlavu nad vodou,“ uvádí Vlasta Šreková. Začíná se základními prvky, jako je chůze po dně s plaveckou deskou, nácvik správného dýchání do vody a následně ponoření obličeje.

Další lekce

Jak rychle se bude ve výcviku pokračovat, záleží vždy na schopnostech a výchozích dovednostech neplavců. Obvykle se ale začíná od úplných základů, jako je splývání na prsou, zádech, správný nácvik pohybu nohou, paží, a to u plaveckých způsobů kraul, znak a prsa. „Klademe důraz na to, aby se to klienti dobře naučili a pak i dobře zažili,“ upřesňuje vedoucí plaveckého stadionu a dodává: „Plavecké pomůcky se používají podle uvážení lektorek. U klientů, kteří mají velké obavy a strach, můžeme používat plavecký pás (upíná se kolem pasu), často používáme plavecké desky různých velikostí a plavecké ‚nudle‘. U pokročilejších klientů pak třeba i plavecké ploutve.“

Během lekcí jsou lektorky na břehu, odkud klienty vedou. „Jen u nácviku některých prvků (třeba prsových nohou) jdou za klienty do vody, aby jim pomohly cvik provést správně nebo pomohly se v poloze zpočátku udržet (nejčastěji v poloze na zádech),“ upřesňuje Vlasta Šreková a dodává: „Setkali jsme se ale i s extrémně bojácnými klienty, které musely lektorky zpočátku ve vodě doprovázet, a to třeba i při chůzi po dně. I to se nám ale podařilo překonat.“

Někteří plavou, ale jako zednická tříska

Nejčastějšími účastníky zdejších kurzů jsou lidé, kteří nějakým způsobem plavou, ale zpravidla pouze způsobem prsa, který se neobejde bez velkých technických vad.

Většinou lidé plavou neustále s hlavou nad vodou (zadržují dech), mají křivý střih nohou, přidržují se břehu nebo plavecké dráhy, odpichují se nohou ode dna bazénu, špatně vedou pohyby paží a vůbec celkově špatně leží na vodě.

Neplavci pojišťovny příliš nezajímají

Zájemci o výuku plavání se mohou přihlásit do kurzů nebo na jednotlivé lekce, které však obvykle vycházejí výrazně dráž. V Praze jsme se setkali i s pěti stovkami za jednu hodinovou lekci, v Olomouci se budete učit i za stovku za padesát pět minut v rámci půlročního kurzu.

V Praze tak kurz pro dospělého neplavce vychází dráž než kurz pro neplavce z řad nemluvňat. A protože na výuku plavání miminek pojišťovny rodičům přispívají, mohly by přispívat i na výuku dospělých, nebo ne? Jak jsme ale zjistili, mnohdy mají dospělí neplavci smůlu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

 • „I dospělí mohou čerpat příspěvek na pravidelné pohybové aktivity, mezi něž patří i plavání, a to až do výše 500 Kč. Příspěvek je poskytován na kurzy plavání nebo na zakoupenou permanentku na plavání. Nerozlišujeme však, jestli daný klient, který o příspěvek požádá, již byl předtím plavcem, či nikoliv,“ uvedla za VZP Lucie Krausová.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) 

 • Pojišťovna přispívá na organizovaný kurz plavání (pro plavce i výuku neplavců) až do výše 500 Kč za rok.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)

 • „S ČPZP si mohou její klienti zaplavat zdarma nebo za zvýhodněné vstupné ve vybraných bazénech a termínech po celé republice. Tuto možnost mají u ČPZP plavci bez rozdílu věku díky programu Plavání zdarma nebo se slevou. Příspěvek konkrétně zaměřený na dospělé neplavce ČPZP nenabízí,“ řekla nám Elenka Mazurová.

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)

 • Zástupce OZP se k tématu nevyjádřil, na webových stránkách OZP jsme žádný příspěvek pro (ne)plavce nenašli.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP ČR)

 • Příspěvek ve výši max. 400 Kč nabízí VoZP ČR všem pojištěncům ve formě permanentní vstupenky (vč. dobití čipu či karty) nebo ve formě plaveckého kurzu.

Revírní bratrská pokladna (RBP)

 • Ani zástupce RBP se k neplavcům nevyjádřil, na webových stránkách jsme však našli tzv. Podbalíček podpory zdraví, v rámci něhož mají dospělí pojištěnci nárok na příspěvek do 500 Kč ročně na nákup permanentky na pohybové aktivity.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ)

 • „Fond prevence má své zásady sledující podporu zdraví, učit plavat dospělé z veřejných prostředků by bylo hodně nadstandardní,“ uvedl Zdeněk Kubr, vedoucí odd. revize zdravotních služeb. Petr Šmach, ředitel zdravotního odboru, však sdělil, že ZPŠ má balíček pro bezpříspěvkové dárce krve, který mohou čerpat i na pohybové aktivity (např. tedy plavání) do výše 600 Kč. „Dárci, kteří v letošním roce získají Zlatý kříž, mohou čerpat do výše 3000 Kč,“ upřesnil Petr Šmach.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).