Hlavní navigace

Dopřáváte si poledního šlofíčka? Koledujete si o problémy

13. 10. 2009

Sdílet

Možná jste si také mysleli, že když se po nedělním obědě svalíte na pohovku a dáte si odpolední šlofíček, děláte pro své tělo to nejlepší. Jenže jste na omylu. Na spánek přes den nejsme vůbec stavěni a ten, kdo si ho dopřává, si jen zadělává na vážné problémy se spánkem.

Vzpomínáte si na to, když vás rodiče, nebo učitelé ve školce nutili po obědě spát? Já jsem to nenáviděla. Celou hodinu povinného poledního spánku jsem očima skládala hračky do poliček a těšila se, až je zas budu moci vyndat. Teď v dospělosti bych dala nevím co za to, kdybych se mohla po obědě natáhnout. Přestože na to nemám čas, potěšily mě zprávy, že je polední šlofíček v pořádku.

Argumentů, proč přerušit práci a na chvilku si „dáchnout“, jsem slyšela hned několik. Například, že spánek dodá energii pro další práci, nebo že je polední spánek přirozený – podívejte se do jižních zemí, kde dodržují siestu! Jenže, bohužel, Česká republika není jižní zemí a místní klima polední práci nijak neomezuje. Náš organismus je nastavený jen na jeden dlouhý spánek, a to v noci.   

Zdravý člověk polední spánek nepotřebuje

spánek

MUDr. Martin Pretl, CSc. z Neurologické ambulance a Spánkové poradny říká, že zdravý člověk polední spánek nepotřebuje a pokud máte nutkání dát si po obědě dvacet, měli byste se spíše ptát na důvody únavy. „Člověk by se měl zamyslet nad tím, proč je unavený, zda se mu v noci spalo dobře. Pokud máte pocit, že ano a přesto vás přepadne v poledne chuť se natáhnout, je to jasný signál, že se možná v noci dělo něco, o čem nevíte. Viník většinou nese jméno spánková apnoe,“ říká Pretl. Takový člověk by se měl nechat co nejdříve vyšetřit. 

Při spánkové apnoe člověk až stokrát za noc na pět až deset sekund přestane dýchat. Tím se zhoršuje okysličení mozku a srdce. Nemocní se kvůli zástavám dechu častokrát probouzí, i když o tom neví, a ráno pak vstávají unavení, malátní, nevyspalí.

Čtěte také: Spíte nazí, nebo v pyžamu?

Každý zdravý člověk by se měl ráno probouzet odpočatý a s pocitem, že se dobře vyspal. Tento stav by mu měl vydržet až do večera, přestože den trávil nějakou nudnou činností. Pokud si zvyknete na polední šlofíček, zvyšujete pravděpodobnost, že si rozhodíte biorytmus a přesto, že zatím nemáte problémy se spánkem, koledujete si o ně. „Doba spánku je nám daná. Pokud v poledne usnete na hodinu, večer vám pak ta hodina bude scházet a možná se vám bude hůře usínat. Je to podobné, jako když si o víkendu pospíte. Přesně tak většinou začínají nespavci,“ varuje doktor Pretl a dodává, že pro jednou se samozřejmě nic nestane.

Anketa

Dopřáváte si polední spánek?

Spánek na dobré trávení

Kachna se zelím a osmi knedlíky dokáže pořádně unavit. Kdejaký Čech o tom ví své. Není tedy divu, že si kdekdo po pořádném nášupu dopřeje „zasloužených“ dvacet. Je snad i toto špatně?

„Špatně je zejména to, že jste si dopřáli takové množství jídla. Stejně tak, jako lidské tělo nepotřebuje polední spánek, nepotřebuje ani kachnu se zelím a osmi knedlíky. Zdravé to tedy rozhodně není,“ říká doktor Pretl.

K tématu: Vyspěte se dorůžova

Co udělat pro kvalitní spánek

spánek

Obecné pravidlo zní, že postel slouží pouze pro spaní a sexuální život. Rovněž bychom měli zhruba ve stejnou hodinu usínat a ve stejnou hodinu vstávat. Lidské tělo nezná víkendy, ani svátky a dovolené. Lidské tělo má rádo pravidelnost. Pochopitelně, kdo z nás pravidelně usíná a vstává? Doktor Pretl s úsměvem dodává, že se o to pokouší snad jedině nespavci, protože si uvědomují, že jim to prospívá. Je to zkrátka věcí disciplíny. Stejně tak, jako se nemáme přecpávat, neměli bychom ani v posteli trávit více času než je nezbytné.

Na druhou stranu bychom se neměli stresovat z toho, že jsme nedisciplinovaní. To by se nám také mohlo stát, že si srdeční potíže nezpůsobíme špatným spaním nebo tučným jídlem, ale stresem, že jsme to zase s nějakou neřestí přehnali.

Když si nemůžu pomoci…

V noci jste toho z nějakého důvodu příliš nenaspali a potřeba spánku za bílého dne se zdá být silnější než vy. Nedávejte si špejle do očí, ani nepijte už třetí kávu, prostě pro jednou spánku podlehněte. Každý, kdo něco podobného zažil, mi však dá jistě za pravdu, že byl po probuzení lehce „zpitomělý“ a možná ještě unavenější než před tím. „Po patnácti, maximálně dvaceti minutách nastává hluboký spánek a pokud nás z něho někdo vytrhne, případně se probudíme, tak to rozhodně není dobře,“ uvádí odborník na spánek doktor Pretl.

Inspirujte se: AMMA: Masáž do kanceláře

Horším případem je pravidelné „hřešení“, za které často může životní styl pracujícího člověka, jehož práce je náročná a stresující. „Běžně chodím spát okolo druhé a vstávám v sedm hodin ráno,“ svěřuje se podnikatel Petr Vaněk a podle pana doktora Pretla je rozhodně žhavým kandidátem na problémy se spánkem.

Foto: SXC

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).