Slavný herec měl nemocné dýchací cesty kvůli léčbě rakoviny. Manželku trápila duševní nemoc

11. 2. 2025

Sdílet

Herec, dramatik a spisovatel Jan Werich se dožil věku 75 let, ale poslední léta pro něj nebyla nejšťastnější. Sužovaly jej zdravotní problémy, jeho manželka trpěla duševní nemocí a nakonec zemřela na mrtvici, dcera měla rakovinu.

Společně s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem patřil Jan Werich mezi představitele meziválečné divadelní avantgardy Osvobozeného divadla. V mnoha filmech hrál i po válce. Poslední léta svého života byl vážně nemocný, přičemž za jeho zdravotní problémy možná mohla i dřívější chybná diagnóza.

Chybělo mu rodinné zázemí

Jan Werich (1905–1980) se narodil jako jedináček do rodiny pražského úředníka. Jeho rodiče se však brzy rozvedli a byl svěřen do péče otce. V době první světové války, když byl jeho otec na frontě, žil u matky v Holešovicích. V Praze pak chodil na gymnázium, kde se seznámil s Jiřím Voskovcem, celoživotním kamarádem a spolupracovníkem. 

Po maturitě v Praze ještě rok studoval práva. Rok 1926 byl pro Jana Wericha klíčový, protože začal spolupracovat s Voskovcem a stali se nezapomenutelnou uměleckou dvojicí. Nejprve působili v redakci časopisu Přerod, poté v Osvobozeném divadle, kde oslnili hned první hrou Vest pocket revue. V divadle tvořili až do okupace a začátku druhé světové války. Nezapomenutelná byla například také odvážná Balada z hadrů.

Příběh lékařky Sabiny Spielrein, o které si psali Freud s Jungem, skončil v Hadí rokli Přečtěte si také:

Příběh lékařky Sabiny Spielrein, o které si psali Freud s Jungem, skončil v Hadí rokli

Manželka z divadla

V roce 1929 se Jan Werich oženil se Zdeňkou Houskovou, divadelní návrhářkou kostýmů a švadlenou. Kromě toho ekonomicky spravovala divadlo a později překládala z angličtiny. Svému muži byla vždy oddaná a pečovala o něj, jen možná až moc stála v jeho stínu. Měli spolu jedinou dceru Janu, herečku a překladatelku. 

Jiří Petrášek, syn Jana Wericha, v roce 2016

Jiří Petrášek, syn Jana Wericha, v roce 2016

Autor: Wikimedia Commons/maplojharova, podle licence: CC BY-SA 4.0

O milenky Jan Werich neměl zrovna nouzi. V padesátých letech zplodil nemanželského syna Jiřího Petráška, kterého nikdy v životě neviděl, nejspíš o něm ani nevěděl. Hned po narození jej jeho matka dala do kojeneckého ústavu a posléze byl adoptován. Pravdu o svém otci se dozvěděl až po jeho smrti. Geny se nezapřou, původně chtěl studovat DAMU. 

Nakonec však na přání adoptivních rodičů vystudoval ekonomii a stal se vysokoškolským profesorem. Přesto však příležitostně působí jako herec a moderátor a rád se věnuje kultuře a umění.

Odboj v Americe

Druhá světová válka přivedla Wericha, Voskovce i Ježka, který se stal jejich skladatelem hudby, ke společné emigraci do USA, kde se dále živili jako herci a podíleli se na protifašistickém odboji, zejména v rozhlasovém vysílání Hlas Ameriky. 

Za mořem se jim nejdříve nevedlo nejlépe a byla to zejména zásluhou Zdeny, že dokázali vyjít s málem. Když Jan Werich na začátku ledna 1939 emigroval, nechal Zdenu s tehdy již tříletou dcerou Janou v Praze s tím, že dorazí později. Zdena s Janou připluly v březnu 1939 na palubě poslední německé lodi, která před válkou přistála u amerických břehů.

Po válce se vrátili zpět do Československa a otevřeli divadlo V+W, jenomže kvůli politické situaci nemohli dělat politickou satiru. Jiří Voskovec v roce 1948 raději emigroval do Francie, zatímco Jan Werich založil divadlo Voskovce a Wericha, v němž začal spolupracovat s Miroslavem Horníčkem. Napsal i několik knih, třeba Italské prázdniny, kde popisuje svou cestu do Itálie s dcerou Janou na konci 50. let. V roce 1963 získal titul národní umělec, koncem šedesátých let se neúspěšně pokusil znovu emigrovat. 

Nekuř, prase, psal mu Voskovec

V roce 1961 mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu. Operaci odmítl, podstoupil ozařování, které mu zničilo ochrannou sliznici krku a dýchacích cest, což mu přivodilo celoživotní problémy. Začal být náchylný k infekcím, neustále se mu vracely bronchitidy a zápaly plic. Neprospívalo mu ani to, že hodně kouřil. Jeho kamarád Voskovec mu v dobrém z emigrace psal: Nekuř, prase. V roce 1968 Werich málem zemřel na plicní kolaps v New Yorku. Někteří lékaři se dokonce později domnívali, že původní diagnóza rakovina hrtanu byla chybná a Werich si tak zbytečně zničil imunitu dýchacích cest ozařováním.

Alkohol a deprese

Jan Werich trpěl dokonce rozedmou plic a následnými velkými problémy se srdcem. Jeho organismus byl nedostatečně okysličován, a tak neustále čelil vážným problémům. Manželství se Zdeňkou mělo také trhliny. Slavný Werich nebyl zrovna věrný a Zdeňku, která mu celoživotně dělala služku, dostihly geny – začala pít.

Začala trpět depresemi a pokusila se o sebevraždu. Objevila ji její vnučka Fanča, dcera jejich Jany. Zdeňka nebyla první v rodině, kdo měl potíže s pitím a depresivními sklony, na ní i jejích příbuzných se nejspíš podepsalo i to, že se kvůli židovskému původu museli vyrovnávat s dopady holocaustu. 

U Zdeňky se s věkem začaly objevovat duševní problémy, deprese, paranoia a další zdravotní problémy jako cukrovka a šedý zákal. V roce 1976 podstoupila léčbu elektrošoky, ale ta jí zrovna moc nepřidala.

Hudební skladatel Bedřich Smetana v pražském muzeu voskových figurín Madame Tussaud

Kvíz: Syfilis, tuberkulóza, otrava, nehoda. Co zabilo slavné osobnosti?

Zatímco smrt některých slavných osobností je opředena tajemstvím, u některých je příčina toho, nač zemřeli, nezpochybnitelná. Nejspíše většinu příběhů z našeho testu znáte – schválně si udělejte náš kvíz, ať vidíte, jak jste na tom. 

V té době trpěl zdravotními problémy také Jan Werich, špatně slyšel a viděl, hodně zhubl a své dělaly následky zničených dýchacích cest. O nemocné rodiče se starala dcera Jana, která měla sama své problémy a potýkala se s alkoholem. Rok 1980 byl pak pro celou rodinu fatální. V dubnu Zdeňku ranila mrtvice, žila pak už jen pár dnů poté, co ji zhroucenou doma našla dcera Jana. Jan Werich po manželce truchlil. Zemřel půl roku po ní. 

Na podzim mu praskl vřed na dvanácterníku a lékařům oznámil, že nehodlá být udržován při životě za každou cenu. Operaci nepřežil. Jana ztratila oba rodiče během jediného roku. Sama zemřela na rakovinu jen o necelý rok později. Bylo jí teprve 45 let.

Zdroje: 

Cinger, F. Smějící se slzy aneb soukromý život Jana Wericha. Praha: Formát 2004

Brdečková, Tereza. O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha. Praha: Limonádový Joe, 2022

idnes.cz; novinky.cz; tvguru.cz; werichovavila.cz

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).