Hlavní navigace

Jaký homeopatický lék zmírňuje alergické reakce?

24. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Pylová alergie není banální záležitost – bez léčby může způsobovat výraznější vyčerpání, únavu a další komplikace. U lehčích projevů můžete vyzkoušet homeopatickou samoléčbu, což platí i v případě kopřivky.

Ještě dřív, než se přihlásí pylová sezóna v plném proudu (řada bylin a trav je problematická od dubna či května, podrobný přehled najdete v pylovém kalednáři), bychom si měli vzpomenout, jak jsme loni kýchali nebo si škrábali svědivou kůži. Letos tomu tak být nemusí. Pokud začneme s léčbou dřív. Právě nyní je nejvyšší čas.

 

„Optimální je začít s léčbou ještě před začátkem pylové sezóny, aby byl organismus lépe připraven. Včasné nasazení léčby zvyšuje její efekt. Nicméně s léčbou je možné začít kdykoli během pylové sezóny. Délka léčby je individuální, vždy záleží na konkrétním pacientovi a na intenzitě jeho obtíží, kterou by měl zhodnotit zkušený homeopat,“ říká alergoložka a odbornice v homeopatii Renáta Sikytová a dodává, že je homeopatická léčba velmi vhodná pro pacienty trpící právě pylovou alergií, zvláště pak u dětí, protože je velmi šetrná a účinná.  

Podle pediatrů se právě procento dětí s alergickými reakcemi různého typu každoročně aktivně zvyšuje. „Homeopatické léky nejsou toxické, nemají tedy žádné nežádoucí účinky, jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a lze je doporučit i těhotným ženám nebo kojícím maminkám. Velkou výhodou je i to, že se dají případně kombinovat s klasickými léky,“ vysvětluje lékařka.

Lehčí projevy pylové alergie zvládnete sami

U lehčích a nekomplikovaných nosních a očních projevů je možná i samoléčba. Pokud jsou projevy intenzivnější, pacient se cítí celkově unavený, potíže doprovází zvýšená teplota, kašel nebo dechové obtíže, je vždy potřeba konzultace s lékařem. Pylová alergie není banální záležitost, bez léčby může způsobovat výraznější vyčerpání, únavu a další komplikace.

Základním homeopatickým lékem na pylové alergie je POUMON HISTAMINE 15CH. „Tento lék zmírňuje až zcela zastavuje alergickou reakci. Dále jsou pak vhodné homeopatické léky zaměřené na toleranci pylových alergenů: jde o POLLENS 15CH při alergii na jarní pyly a POLLENS de GRAMINÉES 15CH při alergii na seno, užívá se ve stejném dávkování. Do lékárničky bych doporučila přidat ještě homeopatika na konkrétní projevy ALLIUM CEPA 9CH (lék z cibule) na alergickou rýmu a EUPHRASIA OFFICINALIS 9CH (lék ze světlíku lékařského) na oční obtíže,“ vyjmenovává Renáta Sikytová.

Nejžádanější léky proti alergiím

  • POUMON HISTAMINE 15CH: Základní lék na pylové alergie. Dávkování: 2× až 4× denně 5 granulí.
  • POLLENS 15C: Při alergii na jarní pyly. Preventivní dávkování: 10 granulí 1× týdně – měsíc před začátkem pylové sezóny, od prvních projevů alergie: 5 granulí každé ráno.
  • POLLENS de GRAMINÉES 15CH: Při alergii na seno. Preventivní dávkování: 10 granulí 1× týdně – měsíc před začátkem pylové sezóny, od prvních projevů alergie: 5 granulí každé ráno.
  • ALLIUM CEPA 9CH: Homeopatický lék na alergickou rýmu.
  • EUPHRASIA OFFICINALIS 9CH: Homeopatický lék na oční obtíže.

Kopřivka a homeopatie

Další nepříjemnou alergickou reakcí je kopřivka. „Akutní kopřivka je zánětlivá reakce kůže, která se projevuje svědivou vyrážkou podobnou popálení kopřivy. Svědění obvykle nastupuje prudce a přetrvává několik minut až hodin. Může se objevit kdekoli na těle a na sliznicích. Jde o časté onemocnění, každý pátý dospělý si tím někdy projde. Příčinou může být alergie, infekční agens aj., avšak třetina příčin zůstává neznámá,“ říká imunoložka a homeopatka Eva Kettmannová.

Vhodné homeopatické léky při akutní kopřivce:

  • APIS MELLIFICA 15CH: Pokud ke zlepšení dochází po studené sprše a obkladech. Dávkování: 5× denně 5 granulí, se zlepšením stavu snižovat frekvenci dávek až do úplného vysazení.
  • URTICA URENS 5CH: Pokud dochází naopak ke zhoršení stavu při kontaktu se studeným a vodou. Dávkování: 5× denně 5 granulí, se zlepšením snižovat frekvenci dávek až do úplného vysazení.
  • POUMON HISTAMINE 15CH: Antialergický lék, vhodné přidat k léčbě. Dávkování: 5× denně 5 granulí, se zlepšením snižovat frekvenci dávek až do úplného vysazení.
  • ARSENICUM ALBUM 9CH: Pokud je kopřivka způsobena konzumací zkaženého masa, intoxikací z jídla. Dávkování: 5× denně 5 granulí, se zlepšením snižovat frekvenci dávek až do úplného vysazení.

Roztoči a domácí zvířata

Nejsou to jen pyly. Mnohdy nám vadí roztoči nebo domácí mazlíčci. V obou případech není univerzální doporučení a je potřeba navštívit lékaře.

„U alergie na roztoče nebo domácí zvířata je třeba přistupovat k pacientovi individuálněji, zde je léčba celoroční a mnohdy složitější,“ dodává Renáta Sikytová.


Odborná spolupráce:

MUDr. Renáta Sikytová

Alergoložka a klinická imunoložka, odbornice na homeopatii.

Členka Rady Homeopatické lékařské asociace.MUDr. Eva Kettmannová

Alergoložka a klinická imunoložka, odbornice na homeopatii.

Členka rady Homeopatické lékařské asociace a odborná garantka Světa homeopatie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).