Hlavní navigace

Jak to bude od září s rouškami a testováním dětí? Školy se budou řídit podle vládního manuálu

17. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Šéfové resortů školství a zdravotnictví Robert Plaga s Adamem Vojtěchem na společné tiskové konferenci představili manuál pro fungování škol od 1. září.

Robert Plaga, ministr školství, a Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví, 17. srpna prostřednictvím manuálu oznámili, jak budou školy fungovat od září letošního roku. Na materiálu resort školství úzce spolupracoval jak s ministerstvem zdravotnictví, tak se školskými asociacemi a řediteli škol, jejichž podněty a připomínky byly do materiálu zapracovány. Do škol začalo ministerstvo školství materiál distribuovat prostřednictvím datových schránek již 17. 8. v ranních hodinách.

Manuál pro školy podrobně popisuje, co a kdy dělat

„Naším společným zájmem je, aby byl start a průběh školního roku bezpečný a aby byl návrat trvalý. Obsahem manuálu je provoz škol ve školním roce, a kromě základních hygienických pravidel jsou v něm obsaženy kroky, jak postupovat v případě pozitivity. Manuál reflektuje nejčastější dotazy ředitelů, ale i rodičů, tedy je v něm uveden režim při stravování nebo přístupu třetích osob do budovy školy,“ doplnil ministr školství.

Podstatná část manuálu je pak věnována screeningovému testování ve školách a podrobnému popsání kroků, které má škola udělat při vykazování screeningového testování.

Nejdůležitější info z manuálu pro školy

Preventivní screeningové testování

Ve školách proběhne preventivní screeningové testování dětí s frekvencí třikrát po sobě, první test se provede první nebo druhý den školního vyučování, a dále se testuje v termínech 6. září a 9. září 2021. V případě, že se škola rozhodla testovat PCR metodou, testuje se s frekvencí jedenkrát v týdnu první vyučovací den v týdnu.

Preventivnímu testování se nejsou povinni podrobit žáci, kteří mají řádně dokončené očkování nebo neuběhlo 180 dnů od prodělané nemoci covid-19. Testování ve škole lze také nahradit platným negativním testem z odběrového místa.

Pravidla pro nošení ochrany dýchacích cest od 1. září 2021

Každá osoba (děti, žáci, studenti, zaměstnanci, třetí osoby) je povinna si při vstupu do budovy školy a ve společných prostorech zakrýt dýchací cesty. Z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou plošně vyjmuty:

  • osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra atp.
  • osoby, které nemohou mít ze závažných zdravotních důvodů nasazen ochranný prostředek dýchacích cest a jsou schopny tuto skutečnost prokázat lékařským potvrzením

Další výjimky z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou stanoveny aktuálně platným mimořádným opatřením (typicky např. pokud jsou děti usazeny, při konzumaci potravin a nápojů, osoby v době cvičení). Podle aktuálně platného nařízení platí, že ve školách bude povinnost nosit ochranu nosu a úst ve společných prostorech, avšak při výuce nebude nutná.

Pokud dítě nebo žák neabsolvuje preventivní screeningové testování a nevztahuje se na něj příslušná výjimka z testování (prodělaná nemoc nebo očkování), bude mít povinnost nosit ochranu dýchacích cest po celou dobu pobytu ve škole a školském zařízení, tzn. ve třídě při výuce a ve společných prostorech školy (toto neplatí, pokud žáci spadají pod výjimky).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).