Hlavní navigace

Jak snadno vyfouknout vajíčko?

10. 4. 2017

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Vyfouknout vajíčko pro školní tvoření nebo pro vlastní zdobení může být utrpení, hra nervů, nebo otázka několik málo vteřin. Poradíme, jak na vajíčko vyzrát, jak dostat bílek i žloutek z vajíčka pomocí jedné dírky.

Každý rok s vyfukováním vajec svádíme boj. Ale stačí znát pár fíglů a požadavky paní učitelky na vyfouknuté bílé vajíčko už nás nebudou přivádět k zoufalství.

Galerie: Jak poznat česká a čerstvá vejce

Se stříkačkou nebo jen se špejlí

Vyfouknout vajíčko můžete několika způsoby, my jsme pro vás vybrali dva, které rozhodně stojí za vyzkoušení a se kterými budete moci vyfukovat vajíčka klidně „na kšeft“.

Špejle je základ

Kdo má silné plíce a nevadí mu rty přisáté na skořápku (byť důkladně umytou), může vyzkoušet ten úplně nejtriviálnější způsob vyfukování. Do jarem omytého vejce (umývejte až těsně před vyfouknutím) udělejte špičatým nožem, hrotem nůžek, jehlou na špízy, špejlí nebo kulatým pilníkem dírku – jemně poklepávejte na špičce vejce a pak na opačné straně, dokud do vejce neuděláte dírku. Nemusíte dělat díru jako vrata, stačí jen tak velká, aby skrze ní prošla špejle. Nyní vejce špejlí uvnitř promíchejte, abyste narušili žloutek a smíchali ho s bílkem. Teď jen přiložte ústa k jedné z dírek a foukejte. Vajíčko vyteče druhou stranou do připravené misky. Pokud byste žloutek nerozmíchali, budete muset foukat z plných plic, přičemž riskujete minimálně rozpraskání skořápky okolo otvoru.

S injekční stříkačkou to jde hravě

Tento způsob je ideální pro ty, kteří chtějí mít vajíčko jen s jednou dírkou, nechtějí přikládat ústa ke skořápce a mají rádi čistou práci. Stejně jako v prvním případě si do vajíčka udělejte malou dírku například špendlíkem. Vezměte si injekční stříkačku s jehlou, nasajte do ní vzduch a jehlu prostrčte malou dírkou ve vajíčku. Připravte si nádobu, do které budete vajíčka vyfukovat, nakloňte jehlu šikmo do dírky a pomalu mačkejte píst injekční stříkačky. Ve vajíčku díky vtlačovanému vzduchu vznikne přetlak, a proto žloutek i bílek bleskurychle vytečou dírkou, v níž je jehla, ven.

A jak vyfukujete vejce vy? Podělte se s námi v diskuzi o vaše fígle.

Galerie: Vadí, když se barva dostane do vajíčka?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).